A Nógrád beszámolója szerint közel 200 fiatal dolgozó gyűlt össze a vállalat ifjúsági műhelyében, ahol Kálovits Géza, a KISZ Nógrád Megyei Bizottságának titkára tartott beszédet a vietnami háborúról. Kálovits határozottan kijelentette, hogy „vádoljuk az imperializmust, mindenekelőtt az Egyesült Államok imperialista vezető köreit, világuralmi törekvéseiért, agresszivitásáért, a vietnami nép ellen folytatott támadó háborúért…” A beszámoló szerint a „forró” hangulatú beszéd után többek szót kértek.
Varga István vállalati ifjúsági exportbrigád-vezető versenyt hirdetett a gyár ifjúsági brigádjai körében. Őt követte Angyal Barnabás, aki felhívással élt a vállalati és a KISZ Bizottsága vezetői felé, hogy segítsék az Acélárugyárban szervezendő „vietnami műszakot”.
Egykorú kép a dróthúzó üzemből
Fotó: Szalay Zoltán / Fortepan
A cikk a továbbiakban egyhangú helyeslésről és nagy lelkesedésről számol be a gyár fiatal dolgozói részéről. Ekkor a gyár mintegy 60 országba exportált különböző termékeket, így megegyeztek abban, hogy az országból kimenő áruk csomagjára „ráütik” a Vádoljuk az imperializmust – mozgalom keretében készült hangzatos figyelmeztetést. Az esemény végfejleményeként táviratot küldtek a Vietnami Demokratikus Köztársaság budapesti követségére szolidaritásukat kifejtve a vietnami nép felé.
Nem ez volt az egyetlen ilyen jellegű „tiltakozás” az időszakban. Napokkal korábban a ZIM (Zománcipari Művek, a Tűzhelygyár akkori budapesti központja – a szerk.) kultúrotthonában gyűltek össze az Öblösüveggyárnál, a ZIM-nél és az ÉMÁSZ-nál dolgozó fiatalok, hogy elítéljék az „amerikai agressziót” és szolidaritást vállaljanak a békés vietnami néppel.
A szocializmus időszakában egyáltalán nem volt különleges jelenség az ilyen „szolidaritásvállalás”. A kommunista országok népei – nyilván felsőbb utasításból vezérelve – gyakorta küldtek táviratot az „imperializmustól szenvedő népeknek”. Ez az internacionalista barátság legtöbbször párosult egy munkaverseny-mozgalommal is, amint az láthatjuk az 1966-os acélárugyári tiltakozás esetében is.