Az Európai Kutatók Éjszakája az Európai Unióban és azon túl megrendezett programsorozat minden év szeptember utolsó péntekén, melynek célja a kutatói életpálya bemutatása és vonzóvá tétele. A 2005-ben indult kezdeményezés 2006 óta Magyarországon is évente megrendezésre kerül.
Az Európai Kutatók Éjszakája rendezvénysorozat az évek során olyan népszerűségre tett szert országszerte, hogy sok új intézmény, szervezet csatlakozik évről évre az eseményhez programokkal. Célja a tudomány közelítése a társadalomhoz, a tudományos eredmények népszerűsítése és elsősorban az, hogy növelje a tudományos karrier vonzerejét a fiatalok körében, de természetesen a rendezvény keretében szervezett programok nemcsak ennek a korosztálynak szólnak.
Megyénkben idén a balassagyarmati fióklevéltárban rendezték meg az eseményt. A megjelenteket dr. Ö. kovács József, a Magyar Nemzeti Levéltár megyei főigazgató-helyettese köszöntötte először. Beszédében hangsúlyozta, hogy a levéltárak, mint kollektív memóriabirtokosok, fontos szerepet töltenek be a helyi nézőpont kialakításában. Mint mondta, a nagy kérdésekre mindig helyben találjuk a választ, a lokalitás az emberi együttélés formája és a levéltár ebbe segít bevonni az embereket.
Fotó: Torjay Attila, NMH
Ezután Balla Mihály országgyűlési képviselő szólt az egybegyűltekhez. Mint mondta, modern társadalmunkban az Interneten keresünk minden információt, de ott is csak azt találhatjuk meg, amit előzőleg feltöltöttek. A levéltár időről időre összegzi az információkat, amire a Google nem képes, ezáltal nagyon fontos szerepe van a mai világban is.
Medvácz Lajos, a város polgármestere a helytörténeti kutatások jelentőségét emelte ki köszöntőjében, valamint rávilágított, hogy a levéltár, mint szolgáltatás is nagy jelentőséggel bír.
Az est folyamán Harth Tamás, dr. Hausel Sándor, Dr. Kovács László, dr. Tóth Tamás és Végh József helytörténeti, múzeumtörténeti előadásait, illetve egy könyvbemutatót hallhattak a megjelentek.