Migráció

2018.06.25. 16:08

Hamarosan irányt vált az EU menekültpolitikája

A német sajtó azt írja: a fokozatos elszakadás a "befogadás kultúrájától" már több mint egy éve zajlik, most pedig "radikális gyorsítás" következik "a bezárkózás új európai politikája" felé.

Hamarosan irányt vált az EU menekültpolitikája

Röszke, 2015. szeptember 14. Rendõrök beszélnek migránsokkal a régi Horgos-Röszke határátkelõhelyen 2015. szeptember 14-én. A migránsokat a forgalom elõl lezárt átkelõn keresztül engedik be a magyar területre, majd buszokkal viszik õket tovább. MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely

A minicsúcsként emlegetett vasárnapi brüsszeli találkozó Angela Merkel kancellárnak nem hozott áttörést, de a tanácskozás mégis alapvető fordulatot jelez a EU és Németország menekültügyi politikájában – állapította meg hétfőn két tekintélyes német lap, a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) és a Die Welt.

A FAZ kommentárjában kiemelte, hogy az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a testvérpárt Keresztényszociális Unió (CSU) vitájában – amely arról szól, hogy milyen feltételekkel lehet megtagadni a belépést az EU-ban máshol már regisztrált, de Németországba beutazni szándékozó menedékkérőktől – a „minicsúcs” legfeljebb csak az első lépés a kancellár szerint helyes „európai megoldás” felé, de az már most látszik, hogy „a nyitott határok Európája forog kockán”.

Kifejtették: feltűnő, hogy a menekültügyről folytatott európai vita egyre inkább korlátozó jellegű.

Ezt jelzi, hogy két téma van, amelyben legalább is lehetségesnek mutatkozik a széles körű egyetértés; az egyik az EU külső határának hatékonyabb biztosítása, a másik pedig a menedékkérőket befogadó táborok kiépítése Európában vagy Afrikában.

A francia-spanyol javaslatban szereplő európai befogadótáborok Emmanuel Macron francia elnök szavai szerint zártak lennének, ezzel szemben a CSU elnöke, Horst Seehofer belügyminiszter új típusú németországi befogadóközpontokat javasol, melyeket a menedékkérők előtt nyitott, mozgásukat nem korlátozó intézményként képzel el – mutatott rá a FAZ.

Hozzátette, hogy az egyre inkább korlátozó jellegű vitával egy időben ismét a nyílt tengeren vesztegelnek hajótörött menedékkérőket mentő hajók, mert nincs kikötő, amely fogadná őket.

Így három évvel a „befogadás kultúrája” után Európa olyan irányba menetel, amelyet eddig csak a szigorú menekültpolitikát folytató Ausztráliából vagy Amerikából volt ismert.

A Die Welt hangsúlyozta, hogy Angela Merkelnek még nem sikerült a máshol már regisztrált és a német határon visszafordítandó menedékkérők visszafogadásáról szóló két-, vagy többoldalú megoldásokat kötnie, vagyis „stratégiája még nem vált be”. A kancellári tisztsége így továbbra is veszélyben van: a CSU-s belügyminiszter július elején egyoldalúan, az érintett országokkal kötött megállapodások nélkül elrendelheti a menedékkérők visszafordítását, amit a kancellár ellenez, és minisztere menesztésével reagálhat. Ezáltal felbomolhat a CDU/CSU pártszövetség, illetve a CDU/CSU és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kormánykoalíciója.

Azonban a vasárnapi brüsszeli találkozó mégis „figyelemre méltó eredményre vezetett: elkezdődött az irányváltás az európai menekültpolitikában” – írta a Die Welt.

Diplomáciai forrásokra hivatkozva hozzátették:

a találkozó idejének csupán 10 százalékában beszéltek a menekültek EU-n belüli elosztásáról, 90 százalékban pedig a külső határok védelméről és az EU-n kívüli országokkal folytatandó együttműködésről volt szó.

Kifejtették, hogy az Angela Merkel által szorgalmazott „európai megoldáshoz” jelenleg négy ügyben lehet egyetértést teremteni az EU-tagállamok között. Az első az, hogy az EU-n kívül, úgynevezett harmadik országokban kell felállítani táborokat a menedékkérőknek, és ehhez tízmilliárd eurós nagyságrendű összegeket kell fordítani tranzitországok, például Niger vagy Tunézia támogatására. Ehhez kapcsolódik a második ügy: az EU-Törökország megállapodás mintájára további harmadik országokkal kell menekültügyi egyezményeket kötni. A harmadik ügy a Frontex EU-s határvédelmi szervezet megerősítése, és esetleg hatáskörének, felhatalmazásának kiterjesztése. A negyedik ügy pedig az, hogy az olasz és a máltai parti őrség által kimentett hajótörött menedékkérőket ezentúl nem az EU-ba szállítják, hanem vissza Líbiába, ahonnan elindultak, a civil szervezetek hajói pedig nem köthetnek ki többé Olaszországban és Máltában.

Angela Merkel hajlandó együttműködni ebben az irányváltásban, és így „180 fokos fordulatot hajt végre a német migrációs politikában”. A fokozatos elszakadás a „befogadás kultúrájától” már több mint egy éve zajlik, most pedig „radikális gyorsítás” következik „a bezárkózás új európai politikája” felé – emelte ki a Die Welt.

Borítókép: Rendőrök beszélnek migránsokkal a régi Horgos-Röszke határátkelőhelyen 2015. szeptember 14-én.

Forrás: MTI / Kelemen Zoltán Gergely

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában