Helyi közélet

2017.08.18. 05:21

Lábdagadás ellen természetesen

magazin01

Általában az idős emberek szenvednek leginkább a lábdagadástól, de bárkinél kialakulhat valamilyen betegség miatt, illetve a hosszas ülés vagy állás sem tesz jót. A víz felgyülemlését leggyakrabban érrendszeri problémák okozzák, de vesebetegség, magas vérnyomás, szívbetegség és rendszeres gyógyszerszedés miatt is előfordulhat. A tüneteket nem árt időben kezelni s szakemberhez fordulni, ha már a természetes módszerek sem segítenek.

Kellemetlen, időnként fájdalmas, megnehezíti a mozgást és esztétikailag sem szép. A lábdagadás, vagyis a láb ödémásodása főleg a forró nyári napokon okoz problémát, de más évszakokban sem kellemes. Az 50 év felettieknél pedig hatványozódik a probléma, hiszen gyakran más betegségekkel is párosul. Számos probléma állhat a hátterében, emiatt sokszor nehéz megállapítani, mi okozza a lábdagadást. Egy biztos, felgyülemlik a víz a láb szöveteiben és nem tud távozni, ami kellemetlen tüneteket produkál. A fájdalom jelentkezhet mindkét lábban vagy akár csak az egyikben is. Ez utóbbinak legvalószínűbb oka valamilyen sérülés. Ha mindkét lábnál megfigyelhető a dagadás, akkor a legtöbbször valamilyen, az egész szervezetet vagy a szív- és érrendszert érintő betegség állhat a háttérben. Cikkünkben összegyűjtöttük, melyek a leggyakoribb problémák, amelyek lábdagadást okozhatnak.

[caption id="" align="aligncenter" width="960"] Néha jól esik egy kis frissítő a lábunknak is[/caption]

Vesebetegségek és szívelégtelenség

A vesebetegségeket sokáig nem kíséri tünet, de egy idő után a vese nem tudja úgy ellátni a feladatait, ahogyan azt kellene. Nem elég hatékony a méreganyagok, illetve a felesleges folyadék kiválasztásában. Ez pedig felgyülemlik a szövetekben, így a lábban is és ekkor következik be a dagadás. A vesebetegségekre utaló további jelek lehetnek a rossz közérzet, a levertség, az általános gyengeség, a kifulladás és a szívritmuszavarok.

Sokszor szívelégtelenség lép fel, ami nem mást jelent, mint a szív nem megfelelő működését. Nem tud elég oxigéndús vért pumpálni a szervekhez. Ezért szinte bárhol előfordulhat probléma, többek között a veséknél is. A vese működési zavara pedig azzal jár együtt, hogy a felesleges folyadék nem képes eltávozni a szervezetből. A láb dagadása mellett a hasi területen is probléma jelentkezhet, ödémássá válhat. A szívelégtelenség további tünetei között találjuk a fáradékonyságot, a légszomjat, a mellkasi fájdalmakat és gyakran gyengül az erőnlét is.

Májunk és hormonjaink

A májcirrózis is hozzájárulhat a láb duzzadásához. Ekkor a májsejtek károsodnak vagy el is pusztulhatnak és ez a szervünk felületének hegesedéséhez vezet. A vesék működésében zavar keletkezik és a felesleges folyadék felgyülemlik a lábakban. A vizesedés gyakran rosszabb, ha egész nap ülünk vagy állunk, de éjszaka javulhat a helyzet és csökkenhet a kellemetlen érzés. Szakemberek szerint az idősebb korosztály esetében figyelni kell arra, hogy tapasztalunk-e náluk fáradékonyságot, étvágytalanságot, besárgul-e a bőrük és könnyebben alakulnak-e ki zúzódások. Ha ezeket tapasztaljuk, akár veseproblémák is állnak a háttérben, ezért gyorsan fel kell keresni egy szakembert, aki aztán segíthet a betegen. Hormonális problémák is befolyásolhatják az ödémát, amely nemcsak a lábakon, de a kezeken is jelentkezhet és az arc is feldagadhat.

Gyógyszerek és életmód

Sokan talán nem is sejtjük, de a gyógyszerek is okozhatnak lábdagadást. A vérnyomáscsökkentők, a szteroidok, illetve az antidepresszánsok ilyenek. Emellett az életmódunk, a környezetünk is nagy hatással van erre. Például a nagy melegben a szervezet nehezebben szabadul meg a folyadéktól, de a tengerszint feletti magasság is hozzájárulhat a láb ödémásodásához. Az egyik leggyakoribb ok, ha túl hosszú ideig ülünk vagy állunk. Ekkor lelassulhat a nyirokkeringés és a szervezet nehezebben tudja kiválasztani a felesleges folyadékot és a gravitáció miatt az alsó végtagokban jóval látványosabb annak felgyülemlése.

Mit tehetünk?

Szakemberek azt tanácsolják, hogy először a háttérben lévő okokat kell felderítenünk. Az idősebb embereket sokszor nehéz rábírni arra, hogy orvoshoz menjenek problémáikkal, de valahogyan meg kell próbálni, mert ez akár életmentő is lehet. Fontos, hogy rendszeresen átmozgassuk, megtornáztassuk a lábainkat. Ha kell, segítsünk ebben szeretteinknek is. Emellett ne feledkezzünk meg a végtagok felpolcolásáról sem, amelyek párnák, takarók segítségével egyszerű és hatékony megoldás. A lényeg, hogy a lábak a szív szintjénél magasabbra kerüljenek. A másik jó megoldás a kompressziós harisnya viselése. Szépen lehozza a duzzanatot és egyenletessé teszi a vérkeringést.

Gyógynövények

A martilapu, a petrezselyem, a csalán és gyermekláncfű egyaránt segíthet a problémában. Ehhez nem kell mást tennünk, mint teát készíteni belőlük és naponta 2-3 csészével inni belőle. A martilapu teához 20 percig kell áztatni meleg vízben a szárított növényt, amely már üzletekben is kapható. Leszűrjük és melegen elkortyolgatjuk, segít csökkenteni a gyulladásos tüneteket, élénkíti a vérellátást, csökkenti a duzzanatot. Emellett lábáztatásra kiváló, de borogatásként is használhatjuk. Aki szereti, rozmaringolajat is tehet a vízbe.

A duzzadt végtagok esetében hatékony segítségként szolgál a petrezselyem tea is. Ez természetes vízhajtó ugyanis, ami nagyon hamar eltávolítja a szervezetben felgyülemlett vizet. Nincs más dolgunk, mint a friss petrezselyem gyökeret és leveleket szedni és apróra vágni. 5 evőkanálnyira van összesen szükségünk, amit leforrázunk fél liter vízzel. 20 percig hagyjuk állni, majd leszűrjük és hűtjük. Egy fél citrom levét is belenyomhatjuk és a nap folyamán, 3 alkalommal fogyaszthatunk belőle.

A csalánlevélből készült teát is ajánlják a szakemberek. Feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket. A vesét fokozottabb vízkiválasztásra készteti és támogatja a védekezőképességét.

A gyermekláncfű tea is rendkívül jó. Víztelenít, salaktalanít, kúraszerű alkalmazása ajánlott. Az orvosi pióca és körömvirág kivonatot tartalmazó krém szintén segíthet visszeres panaszok, gyulladásos vénatágulatok, problémás területen megjelenő kékes-lilás elszíneződések, vizenyős duzzanatok esetén. Előbbihez azonban szakember tanácsát kell kikérnünk.

 

SCSE

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában