fekete terror

2021.02.08. 06:56

Őrületbe kergetik a lakókat a vetési varjak Nógrád megye több városban

Nógrád megye több váro­sában is zavaró a vetési varjak jelenléte, hiszen nemcsak hangosak, hanem piszkot is hagynak maguk után. Azonban védett madárfaj lévén, az önkormányzatoknak engedélyre van szüksége a fészkek eltávolításához, amelyek helyett újakat kell biztosítani egy másik, arra alkalmas helyszínen.

Lászlók Judit

Megyeszerte varjak borzolják a kedélyeket. Túl jól érzik magukat a belvárosban

Forrás: Shutterstock

Fotó: Illusztráció

A visszatérő panaszok miatt Balassagyarmat önkormányzata először 2016-ban kezdett el foglalkozni a vetési varjak okozta problémák kezelésével.

– Sajnos azóta is rendszeresen érkeznek panaszos észrevételek a lakosság és különböző közületek részéről a madarak jelenléte miatt. Ezért az önkormányzat minden évben kérelmet nyújt be a területi természetvédelmi hatósághoz azok áttelepítése ügyében. Az áttelepítés után az engedélyezett időszakban különböző zajkeltési technikák segítségével próbáljuk megakadályozni az ismételt fészekrakást. Legutóbb egy helyi általános iskola udvarán a platánfákról távolítottuk el a fészkeket, mivel a varjak okozta hanghatások, valamint az ürülékük általi szennyezés nagymértékben zavarta a foglalkozásokat – mondta Orosz Kornél.

A városháza hatósági környezet- és természetvédelmi ügyintézője hozzátette: jellemző, hogy a lakóhelyük eltávolítása után a vetési varjak a város más részein raknak fészket és okoznak zavaró tevékenységet, ezért a probléma kezelésének sikere változékony. Ugyanis vannak olyan helyszínek – például a kórház és a Palóc liget területe –, ahol a fészkek leszedése után nem jelentek meg újra a madarak, miközben máshol – így a Madách ligeti játszótéren, az Ipolypart úton és a Kis Árpád Általános Iskola udvarán – ismételten fészekrakás történt.

Megyeszerte varjak borzolják a kedélyeket. Túl jól érzik magukat a belvárosban
Fotó: Illusztráció / Shutterstock

– Nehezíti a helyzetet, hogy a madarak gyakran a belvárosi részeken található értékes platánfákat választják a fészkelés helyéül. Mivel ezek egy része helyi értékvédelem alatt álló területeken található, a drasztikus visszametszés, az esztétikai és egyéb módon való megváltoztatás nem járható út. Mindezek ellenére önkormányzatunk minden évben próbálja orvosolni a felmerülő lakossági panaszokat, amit a vetési varjak tevékenysége okoz – mondta Orosz Kornél.

Bátonyterenyén is sokáig problémát jelentettek a vetési varjak. Kerekes László, a városüzemeltetési osztály vezetője arról számolt be, hogy néhány éve a számuk hirtelen megnövekedett, és a Vízmű-telep melletti nyárfaerdőben kialakult kolónián kívül is terjeszkedni kezdtek a Bányaváros területén. A lakóházak közti nagy méretű fákon alakítottak ki fészkelőhelyeket, ami bizony zavaróan hatott az ott lakókra.

– Beszereztük a szükséges hatósági engedélyeket, és a fészkelési időszakon kívül elvégeztük az általuk használt fák nyesését. A továbbiakban még folytattuk a nagy méretű, fészekmentes fák megelőzési célú nyesését, és úgy tűnik, hogy az alkalmazott módszer bevált. Ugyanis az elmúlt évben nem költöztek be újabb varjak a lakóterületre. A megnyesett fák a metszést követő évben kihajtottak, majd az új lombkorona kialakulása is megindult, azonban alacsonyabban, ami a varjak számára már nem vonzó – vélekedett Kerekes László.

Mint mondta, Kisterenyén, a Gyermekek útja környékén a múlt évben rakott fészket néhány példány. A szakemberek ott azonban egyelőre csak megfigyelést végeznek, így csak a későbbiekben derül ki, hogy szükség lesz-e beavatkozásra.

Kitelepítik a kelletlen károgókat

Szécsény önkormányzata nemrég a hivatalos oldalán számolt be arról, hogy a belvárosban három helyszínen távolítottak el közel 50 darab varjúfészket. A következő lépés a madarak számára kedvelt fák metszése úgy, hogy ne maradjon olyan ágvilla, amire új fészket tudnak építeni. Ezt követően az elbontottal azonos számú fészket építenek és telepítenek a Bükki Nemzeti Park szakemberei által kijelölt fasoron, a Pulykatelepen. A vetési varjú védett madárfaj, ezért költőhelyeinek, fészkeinek az eltávolítása csak akkor engedélyezett, ha helyette más helyszínen újakat biztosítanak számukra. Az önkormányzatnál remélik, hogy a fáradozásaik nem lesznek hiábavalóak, és ezáltal egy régóta fennálló, sok lakosnak bosszúságot okozó probléma oldódik meg Szécsényben.

Ez is érdekelheti:

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában