Megelőzés

2023.09.26. 13:58

Védelem a méhnyakrák ellen – ingyen kérhetik az oltást a nógrádi diákok

Átfogó megelőzési program működik szűkebb hazánkba is a méhnyakrák ellen, amely során a legfontosabb az oltás és a megelőzés. Az ingyenes oltási lehetőséggel pedig bármelyik hetedik osztályos tanuló élhet.

Nagy Orsolya

– A HPV – azaz a Humán Papilloma Vírus – okozta fertőzés az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés, a vírus egyes típusai bizonyos méhnyakrák fajták kialakulásában jelentős szerepet játszanak – közölte a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal. Hozzátették: a nőgyógyász szakemberek szerint lényegében HPV-fertőzés nélkül nincs, vagy csak elenyésző számban fordul elő méhnyakrák. Éppen ezért a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal népegészségügyi szakterülete kiemelt feladatának az elsődleges (HPV elleni védőoltás) és másodlagos (méhnyakszűrés) megelőzés fontosságának hangsúlyozását minden létező fórumon keresztül.

Évente átlagosan 1500 új méhnyakrák esetet regisztrálnak

A szervezet arra is kitért, hogy hazánkban évente átlagosan 1500 új méhnyakrák esetet regisztrál az egészségügyi ellátórendszer, a daganatos megbetegedésben évente mintegy 4-500 nő veszíti életét. – A méhnyakrák a fiatal (15-45 éves) nők között a második leggyakoribb daganatos megbetegedés, de fontos kiemelni, hogy ez a rosszindulatú betegség 10-15 év alatt, lassan fejlődik ki. Hosszú ideig tünetmentes, panaszokat csak előrehaladott állapotban okoz, mindezekkel párhuzamosan korai stádiumban felfedezve nagyon jól gyógyítható – hívta fel a figyelmet a kormányhivatal.

Kiemelték: az egyéni felelősségvállalás részeként fontos a HPV-fertőzések elleni védekezés. Így például az egészséges életmód, amely során az ember megfelelően táplálkozik, rendszeres mozog, mellőzi a dohányzást és a túlzott alkoholfogyasztást. Emellett elengedhetetlen a megfelelő testi higiéné, a monogám párkapcsolat, az oltás igénybevétele, továbbá az ingyenesen elérhető szűrővizsgálatokon való részvétel is.

A korai felismerés életet menthet

Kifejtették, hogy hazánkban átfogó a méhnyakrák-megelőzési program, amelynek alappillére az oltás és a korai felismerés. A védőoltás kötelezően felajánlandó, választható védőoltásként került be 2014 őszén a magyar védőoltási rendszerbe. Az oltást a 12. életévüket betöltött, az általános iskola hetedik osztályát megkezdett lányok, és a 2020/21-es tanévtől már a fiúk is igénybe vehetik térítésmentesen, önkéntes alapon, iskolai kampányoltás keretében. A HPV-fertőzés okozta problémák és szövődmények ugyanis értelemszerűen akkor előzhetőek meg leghatékonyabban, ha az oltást a serdülők a nemi élet megkezdése előtt kapják meg.

Szükséges a szülői engedély

Mint fogalmaztak, a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal az érintett kör szüleit az iskola-egészségügyi szolgálatok védőnőivel együttműködve, minden évben több csatornán keresztül tájékoztatja a lehetőségről, részletes információt szolgáltatva az oltásról, tisztázva a nyitott kérdéseket. Az oltás felvételéhez viszont szülői beleegyező nyilatkozat szükséges.

A megyei szervezet arra is kitért, hogy idén térítésmentesen kaphatják meg a védőoltást a diákok. Szűkebb hazánkban az elmúlt tanévekben az érintett 7. osztályos tanulók több mint 70 százaléka kapta meg a védőoltást.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában