téli madáretetés

2020.11.29. 07:20

Vendégeljük meg a madarakat! – Ez kerüljön télvíz idején az etetőbe

A téli hónapokat hazánkban töltő madarak szívesen veszik, ha kiegészítjük megcsappant táplálékkészletüket. Sőt, vannak olyan tollasok is, akik az északi országokból hozzánk járnak „telelni”. Jó házigazda módjára, az ő etetésükről is gondoskodhatunk.

Gulyás Edina

Forrás: Shutterstock

Hazánkban akkor is találnának maguknak eleséget télen az itthon maradó vagy hozzánk vándorló madarak, ha nem etetnénk őket – a fejlett nyugati országokban ez már nem mondható el. Angliában például, több tényező miatt nincs elegendő táplálékuk, így nyáron is etetni kell őket.

– A rovarevő madarak melegebb éghajlatra vándorolnak a hideg évszakban. Nem azért mert fáznak, hanem abból az okból, hogy nem találnak elegendő betevőt. Azonban vannak olyan fajok, amelyek Magyarországon töltik a telet. Ilyen a fenyőrigó, vagy egyes pintyfélék – hangsúlyozta Hazafi Dorottya, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa, hozzátéve: – Az itthon maradt magevőknek az első fagyok beálltától az utolsóig segíthetjük boldogulásukat.

A madáretetők egyik gyakori téli vendége a kék cinege | Fotó: Faragó Zoltán

Mint mondta, ha elkezdjük a tollasok etetését, akkor ne hagyjuk azt abba, mert az etetőre szokott madarak számítanak a kihelyezett eledelre, nem biztos, hogy találnak más táplálékforrást. Ezzel akár a vesztüket is okozhatjuk. A költési időszak előtt azonban mindenképpen fejezzük be a különféle eledelek kihelyezését, mivel a fiókák fejlődéséhez fontos, hogy szüleik rovarokkal táplálják őket.

– A legolcsóbb, egyben legtáplálóbb eleség a madarak számára a fekete héjú napraforgómag, de adhatunk nekik natúr szalonnát vagy almát, kölest, boltban kapható madárkalácsot is. Ez utóbbit akár otthon is elkészíthetjük – fogalmazott a szakember, aki azt is elmondta: – Semmi esetre se etessük az állatokat sós, fűszeres, pirított magvakkal. A kenyérmorzsa sem ajánlott, mert puffadást okoz.

A csuszka elhordja és elrejti az etetőben talált napraforgómagot | Fotó: Faragó Zoltán

Az is jó, ha egy tálkában vizet is teszünk ki, ez nyáron fontosabb, de télen sem felesleges. Azonban ilyenkor figyeljünk arra, hogy ha befagy, törjük fel a jeget. Arra is figyelhetünk, hogy az etető közelében legyenek fák, bokrok, esetleg sövény. Vannak olyan fajok, például a cinegék, amelyek a kiválasztott maggal elrepülnek és a cserjék rejtekében fogyasztják el azt. Így ragadozók ellen is védelmet lelnek.

„Az etetőt fellógathatjuk egy fára, de az ablakpárkányra is helyezhetjük”

– Akár műanyag flakonból is készíthetünk madáretetőt, az aljába halmozzuk a magokat és vágjunk rá egy nyílást, mielőtt felakasztjuk. Napjainkban azonban rengeteg formájú, egyszerű, díszes, színes etető kapható, amik akár a kert ékei is lehetnek. Fellógathatjuk azokat egy fára, egy talapzatra, de akár az ablakpárkányra is helyezhetjük – hangsúlyozta Hazafi Dorottya, hozzátéve: – Azonban bizonyos fajok a földre leszórt magokat szeretik felcsipegetni.

Nagy fakopáncs | Fotó: Faragó Zoltán

Mint mondta, ha jól megfigyelhető helyre tesszük ki az etetőt, rengeteg tollas vendéget láthatunk. Leggyakrabban a különböző cinegékkel – szén-, kék- és barátcinege – és verebekkel találkozhatunk, de a pintyfélék és a tengelicek vagy akár a harkályok is szívesen meglátogatják az etetőket. A ritkább példányok a téli vendégeink közül kerülnek ki, ha szerencsések vagyunk, láthatunk zsezsét is.

 

A tőkés récék téli etetése is gondokat okozhat
Fotó: F. Z.

Az ő érdekükben, a vízimadarakat soha, semmivel ne etessük!

Azt talán kevesen tudják, hogy a vízimadarak etetése nem ajánlott. Bár ez inkább nyáron jellemző, hiszen a vízpartok mellett szabadságukat töltő családok szívesen dobálnak kenyérdarabokat a kacsáknak, hattyúknak és a szárcsáknak. Sőt, vannak helyek, ahol madáreleséget is árulnak a számukra. – Ezek a madarak télen dél felé húzódnak, ahol nem fagynak be a vizek – fogalmazott Hazafi Dorottya, hozzátéve: – Azonban ha nyáron könnyen találnak itthon táplálékot, akkor nem költöznek el, és télen is várják az eleséget. A nyaralók azonban a hideg évszakban már nem etetik őket, így éhen pusztulhatnak. Emellett az is gondot okoz, hogy kis területen összesűrűsödnek a vízimadarak, ez agressziót szülhet és a betegségek is jobban terjednek közöttük. Mindezeken túl a tevékenység szennyezi a környezetet, növeli a vizek szervesanyag-terhelését. Éppen ezért a vízimadarak esetében a „Soha, sehol, semmivel ne etessük őket” alapelv betartása jelenti a legjobb, az állatok érdekeit leginkább szem előtt tartó magatartást.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában