téli időszámítás

2020.10.24. 18:06

Közelegnek a hosszú esték: vasárnap éjjel egy órával visszább állítjuk az órákat

Október 25-én, vasárnap hajnalban 3 órakor 2 órára, azaz egy órával vissza kell állítani az órákat. Ezzel hazánkban is megkezdődik a téli időszámítás.

K. K.

Óraátállítás illusztráció

Fotó: Hegedűs Márk

Évek óta tervezik az évi kétszeri óraállítás eltörlését. Az Európai Parlament felkérésére az Európai Bizottság még 2018 nyarán nyilvános konzultációt folytatott az óraállítás kérdésében, amelyre 4,6 millió válasz érkezett be. Ez az Európai Bizottság által szervezett nyilvános konzultációk esetében valaha tapasztalt legmagasabb válaszadási szám. A válaszadók 84%-a támogatta az évszakokhoz kapcsolódó óraátállítás megszüntetését – emlékeztet cikkében az eumet.hu.

Hozzáteszik: ennek következményeként az Európai Parlament döntött az óraállítások eltörléséről. Mindezek ellenére az óraállítás megszüntetése több éve csúszik. Legutóbb, a korábban tervezett 2019-es év helyett a 2021-es évet tűzték ki célul.

A tagállamok szabad döntési jogot kaptak abban a kérdésben, hogy a téli vagy a nyári időszámítást rögzítenék. Egy javaslat szerint a nyári időszámítást választó országokban 2021. március 27-én, a télit választóknak október 31-én kellene utoljára állítaniuk az órán. Itthon még nem született döntés a kérdésben. A Miniszterelnöki Sajtóiroda közleménye szerint „a kormány egyelőre nem foglalkozott a kérdéssel; a magyar emberek véleményét figyelembe véve, a későbbiekben kíván dönteni az ügyben”. Egyelőre az biztos: idén még átállítjuk az órákat téli időszámításra, majd tavasszal valószínűleg a nyári időszámításra. Utána a kormány döntése alapján vagy marad a nyári időszámítás, vagy 2021 őszén még egy téli állítás következik.

Ha Magyarország a nyári időszámítást választja az új rendszerben, akkor a tél derekán bőven iskola- és munkakezdést követően, 8:30 körül kel majd fel a nap, délutánonként viszont legkorábban is csak 17 órát követően lenne sötét.

Amennyiben a téli időszámítás mellett döntenénk, nyaranta már hajnali 4 órakor világosodhat a leghosszabb nappalokon. A Budapesti Alvásközpont, Benyovszky Orvosi Központ témával kapcsolatos állásfoglalása, hogy a reggeli, sötétben kényszerített ébredés nagyban visszaveti a teljesítményt. Ha sötétben kell elkezdeni a napot, az jóval nagyobb mértékben veszi igénybe, meríti le a szervezetet, mint ha délután egy órával korábban kapcsolunk villanyt. Ez alapján a téli időszámítás lenne optimális.

A korábbi felmérések alapján azonban az emberek többsége mégis a nyári időszámítást tartja jobb megoldásnak.

Az eumet.hu szakértői azt írják, hogy meteorológus szemmel ugyancsak a téli időszámítás a jobb döntés. Ennek oka, hogy az előrejelzések alapjául szolgáló előrejelző modellek eredményei így egy órával hamarabb elérhetőek, azaz hamarabb készülhet el a friss adatokon alapuló prognózis, ami mind télen, mind nyáron fontos a veszélyes időjárási helyzetek rövid távú előrejelzéséhez.

A Nap járása is a téli időszámítást sugallja ideálisnak, hiszen a mi földrajzi hosszúsági körünkön (keleti hosszúság 15–20°) a téli időszámítás alatt jár a Nap égi útjának legmagasabb pontján déli 12 közelében. Ez ugyancsak a szervezet bioritmusának megfelelő működéséhez fontos tényező.

Megkérdeztük: Mi a véleménye az óraátállításról?

Szalay Miklósné, Salgótarján: Örülnék, ha eltörölnék az évenként kétszeri óraátállítást és maradna a nyári időszámítás. Egyrészt azért, mert nagyon megterheli a szervezetet a változékony időjárás mellett, másrészt az idősebb, betegségekkel küzdőket még jobban. Például a páromat mindkettő egyszerre, de a gyerekeket és a felnőtteket egyaránt.

Tóth Tiborné, Salgótarján: Engem nem zavar, de a legtöbb ember szervezetét megterheli. Én az óra szerint kelek, de vannak, akiket befolyásol, ha hamarabb vagy később sötétedik, főleg aki dolgozik és sötétben kénytelen munkába menni. Nekem jobb lenne, ha maradna a téli időszámítás, így nem kellene a téli reggeleken sötétben közlekedni.

Bonivárt Ádám, Salgótarján: Sosem befolyásolt a téli vagy a nyári időszámítás, nincs hatással rám az óramutató tekergetése. Hallottam, hogy valószínűleg idén lesz az utolsó óraátállítás. Mindegy, miként döntenek, dolgozni akkor is kell menni, vagy világosban, vagy pedig sötétben – ez nem változik –, de annak örülök, hogy holnap egy órával többet alszunk.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában