Nemzetközi közélet

2016.07.11. 05:33

Észak-Korea támadással fenyegetőzik a THAAD rakétavédelmi rendszer telepítése miatt

fenyvesi

Válaszcsapással fenyegetőzött az észak-koreai hadsereg hétfőn, arra reagálva, hogy az Egyesült Államok és Dél-Korea megállapodott a THAAD típusú, korszerű amerikai rakétavédelmi rendszer dél-koreai telepítéséről.

Szöul. Ez volt az első hivatalos észak-koreai megszólalás a múlt pénteki szöuli bejelentésről. Közleményében a hadsereg úgy fogalmazott, hogy azonnal reagálni fog, amint eldől, hogy az amerikai "inváziós eszközök" mikor és milyen helyszínre kerülnek Dél-Koreában, mégpedig "kíméletlen válaszcsapással", "fizikai művelettel".

[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Dél-koreai civil szervezetek tagjai tiltakoznak a THAAD típusú amerikai rakétavédelmi rendszer dél-koreai telepítése ellen az amerikai nagykövetség épületénél Szöulban 2016. július 11-én. Az Egyesült Államok és Dél-Korea július 8-án megállapodott a THAAD-rakéták telepítéséről, miután Észak-Korea nagy hatótávolságú ballisztikus rakétakísérletet és föld alatti atomrobbantást hajtott végre. (MTI/AP/Li Dzsin Man)[/caption]

Phenjan azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy a THAAD telepítésével háborút kíván kirobbantani, Dél-Koreának pedig azt üzente, hogy az önmegsemmisítés felé tett lépést a rendszer befogadásával. Washington és Szöul azzal indokolta múlt hét végén bejelentett megállapodását, hogy a THAAD rendszerrel védelmet kíván nyújtani az észak-koreai atom- és tömegpusztító fegyverek, illetve ballisztikus rakéták ellen. A két ország azt követően kezdett el tárgyalni a telepítésről, hogy Észak-Korea február elején nagy hatótávolságú ballisztikus rakétával hajtott végre kísérletet, előtte pedig végrehajtotta negyedik föld alatti atomrobbantását is, megsértve az ENSZ Biztonsági Tanácsának tiltó határozatait. Dél-koreai részről közölték, hogy heteken belül kiválasztják a telepítés pontos helyszínét, és azon lesznek, hogy a jövő év végére a rendszer működőképes legyen. A két Korea az ötvenes évek elején véres háborút vívott egymással, és békeszerződés nem született köztük. Az Egyesült Államok azóta is jelentős katonai jelenlétet tart fenn Dél-Koreában.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!