Iskolaválasztás

2024.12.16. 06:00

A Szondiban mindenkit támogatnak a tehetségük fejlesztésében!

A Nógrád Vármegyei Szakképzési Centrum Szondi György Technikum és Szakképző Iskola szűkebb hazánk egyik legrégebbi és legnagyobb szakképző intézménye, ahol a korszerű ismereteket tanulóbarát környezetben sajátíthatják el a diákok. Az intézmény számos lehetőséget nyújt az iskolaválasztás előtt állóknak.

– Az NVSZC Szondi György Technikum és Szakképző Iskola küldetésének tekinti a gyors válaszadást a munkaerőpiac igényeire, a tehetséggondozást, a felkészítést a felsőoktatásra, a folyamatos megújulást, a modernizációt, a vonzó tanulási környezet megteremtését, az alapkészségek fejlesztését, az élethosszig tartó tanulás támogatását, valamint a rugalmas tanulási utak biztosítását – tájékoztatta portálunkat Tanka Ágnes. Az intézmény igazgatója hozzátette: – A Szondi számos lehetőséget nyújt az iskolaválasztás előtt állóknak. Az 5 éves technikusi képzésre azokat a diákokat várjuk, akik érdeklődnek a gépészet, az ipari informatika iránt. Ezeken a szakokon diákjaink felsőoktatási intézményben folytatják tanulmányaikat. Ugyanezek a képzések érettségi után kétéves formában is elérhetők. A lányoknak 5 éves képzési formát ajánlunk fodrász és kozmetikus technikus szakokon.

Nógrád Vármegyei SZC Szondi György Technikum és Szakképző Iskola, iskolaválasztás
Iskolaválasztás: Nógrád Vármegyei SZC Szondi György Technikum és Szakképző Iskola

Iskolaválasztás: technikumi képzések a Szondiban 

Az 5 éves technikumi képzés alatt a diákok érettségit és technikus szakképzettséget szereznek. A Szondiban 9. és 10. évfolyamon ágazati alapoktatás folyik. Majd a 10. évfolyam végén letett ágazati alapvizsgát követően a diákoknak lehetősége van külső gyakorlati képzőhelyen elhelyezkedniük, ahol munkaszerződéssel, munkabérérért dolgozhatnak. Az intézmény célja a műszaki értelmiség képzése is. Ezért a tehetséges technikus diákjaikat a műszaki felsőoktatás felé irányítják, felkészítve őket a felsőoktatásba való bejutásra.

A gépgyártás-technológiai technikus szakma munkaerőpiaci szempontból az egyik legkiemelkedőbb, hiszen a környező cégek igen jó lehetőséget biztosítanak partneri kapcsolatok kialakítására, valamint a szondisok képzésében is jelentős szerepet vállalnak. A képzést követően sokaknak elhelyezkedést biztosítanak. A gépgyártás-technológiai technikusok önállóan vagy mérnöki irányítással részt vesznek gépalkatrészek technológiai tervezésében, gyártásában, géprendszerek, mechanikus berendezések működtetésében, szerelésében, karbantartásában és javításában. A gépész technikusok számára biztosított a duális képzés.

Az ipari informatikai technikus szakmát a műszaki informatikus utódjaként oktatják. Az itt végzettek a gyártó és kiszolgáló ágazatok középfokú végzettségű informatikai szakemberei. Alapvető feladatuk ipari környezetben a korszerű számítástechnikai termék- folyamat-, és háttértámogatás biztosítása hardver- és szoftveroldalon egyaránt. A tanulóknak szintén lehetőségük van a duális képzésben elhelyezkedni.

Nógrád Vármegyei SZC Szondi György Technikum és Szakképző Iskola
A gyártó és kiszolgáló ágazatok középfokú végzettségű informatikai szakemberei lesznek

A szépészet nagyon régóta hozzátartozik az iskola profiljához, amely iránt mindig nagy az érdeklődés. Az ágazati alapvizsga után ebben az ágazatban fodrász-, vagy kozmetikus technikus szakmát választhatnak a diákok. Itt is lehetőség nyílik részt venni duális képzésben, de jól felszerelt tanműhelyek is várják a diákokat. 

A szakképző iskolai képzési formában az alapszakmákat lehet elsajátítani

A szakképző iskolai képzés 3 éves. A fiús szakmák közül a központifűtés- és gázhálózatrendszer-szerelő, hűtő és szellőzésrendszer-szerelő, asztalos, festő- mázoló- tapétázó, kőműves, ács, asztalos, hegesztő, villanyszerelő, gépjármű- mechatronikus szakmák azok, amelyekre évek óta nagy az érdeklődés, s a tanulócsoportok számára az oktatáshoz szükséges feltételeket biztosítani is tudják.

A lányos szakmák közül a divatszabó szakmát oktatják szakképző iskolában. A szakma – az ágazat új elnevezése is arra utal, hogy már több az egyszerű varrónőnél. Ezért igyekszenek a benne rejlő egyéb lehetőségeket megmutatni. 

Pályaorientációs osztály segíti a pályaválasztásban bizonytalan tanulókat

Az orientációs, szakképzést előkészítő évfolyam a pályaválasztásban bizonytalan tanulóknak szól, akik befejezték az általános iskolát. Az orientációs évfolyam nem az általános iskolai tananyag ismétlésére épül. A képzés főbb pillérjeit az alapkészségek, a kulcs- és életpálya-építési kompetenciák fejlesztése, továbbá pályaorientációs tevékenységek alkotják. A program kiemelt figyelmet fordít a 21. századi munkavállalói kompetenciák, például az együttműködés, csapatmunka, kritikus gondolkodás és problémamegoldás erősítésére. A fejlesztés célja a diák képességeihez illeszkedő szakmaválasztás mellett a szakmatanuláshoz szükséges alapok megszerzése. Az ágazatok, szakmák megismerése tanműhelyi foglalkozások és vállalati programok keretében, szakoktatók bevonásával történik. A biztos jövőkép és életpálya reménye a tanulók motivációjának erősödését eredményezheti.

A Szondi jelentősebb eredményei: 

A Szakma Kiváló Tanulója Országos Versenyen elért eredmények: 1. helyezés- gépjármű mechatronikus, 1. helyezés- divatszabó, 5. helyezés- központi fűtés- és gázhálózat-rendszerszerelő kategóriában, 5. helyezés-festő-mázoló- tapétázó, 5. helyezés-kőműves. A Nemzetközi Asztalos Verseny 2. helyet, a "Robotautó Programozó Versenyen" az 5. helyet, a Telekom AI Kraft Országos Bajnokságban az 5. helyet, illetve az Országos fodrászversenyeken pedig az első, a második és harmadik helyezéseket is megszerezték már. Továbbá a végzős tanulóik 80%-a 60%-on felül teljesített Szakma kiváló Tanulója Verseny interaktív részén, így mentesültek a szakmai vizsga interaktív része alól.

A Szondi lehetőséget nyújt azoknak is, akik nem fejezték be az általános iskolát

Azok, akik nem fejezték be az általános iskolát, de betöltötték a 15. életévüket, és szeretnének szakmát tanulni, azoknak ajánlják a Dobbantó programot. Utóbbi folytatása a Műhelyiskola, ahol egy részszakmát sajátíthatnak el. 

– Fontosnak tartjuk, hogy nálunk mindenki biztonságban érezze magát és szakmailag minden lehetőséget megadunk a fejlődésre, esélyegyenlőséget, hátránykompenzációt biztosítunk. Tehetséggondozás és az egészséges életre nevelés, az együttműködő készség és más fontos szociális kompetencia fejlesztése nálunk alapelv. Tanulóbarát környezetben biztosítjuk a felzárkóztatást, a fejlesztést, a lehetséges szakmai életutak bemutatását. Diákjainkat a kezdetektől az elhelyezkedésig támogatjuk, számunkra fontos, hogy az iskolánkban mindenki jól érezze magát. Felvételi vizsgát nem tartunk, az iskolánkba történő felvételről az általános iskola 5-7. osztály év végi és a 8. osztály félévi tanulmányi eredménye alapján döntünk. Orvosi, egészségügyi a szakképzésbe való bekapcsolódáskor egészségügyi vizsgálaton kell megfelelni, mely vizsgálatokat szervezetten intézményünk iskolaorvosa végzi. Az intézményben egy idegen nyelvet kell tanulni: választható az angol vagy a német nyelv.

Az iskolán kívüli programokban is bővelkednek 

Tanka Ágnes kiemelte, az oktatáson kívül nagy hangsúlyt fektetnek a nevelő munkára is. Iskolán kívüli programjaikon a diákok jobban megismerhetik egymást, jobban összekovácsolódhatnak nem csupán egymással, hanem tanáraikkal is. Részt vesznek a Határtalanul és az Erasmus+ programokban, amelyeken keresztül diákjaik az ország határain túlra is eljutnak. Emellett ötödik éve viselik a Boldog Iskola címet, valamint 2024 szeptemberétől Ökoiskolaként is működnek.

Szondi iskola
Részt vesznek a Határtalanul és az Erasmus+ programokban

– Hagyományainkat őrizzük, így minden évben biciklitúrát, Apródavatót, Szondi-napokat, Karácsonyi-, Farsangi Foci Kupákat, Fekvenyomó Versenyt, Karácsonyi ünnepséget, szalagavatót tartunk és kirándulásokat szervezünk. Részt veszünk az Erasmus+ programjain. Diákjaink ennek révén jutottak már el Európa számos országába – ismertette Tanka Ágnes. 

Nappali rendszerű képzések a NVSZC Szondi György Technikum és Szakképző Iskolában:

Technikum, képzési idő: 5 év

  • Szépészet (Belső kód: 1111, Felvehető: 24 fő)

Kozmetikus technikus/ Fodrász

  • Gépészet (Belső kód: 1112, Felvehető: 12 fő)

Gépgyártástechnológiai technikus

  • Elektronika, Elektrotechnika (Belső Kód: 1113, Felvehető: 12 fő)

Ipari informatikai technikus

Szakképző Iskola, képzési idő: 3 év

  • Építőipar (Belső kód: 1220 Felvehető: 36 fő)

Szakma száma: 4 0732 06 01 - Képzés megnevezése: Ács

Szakma száma: 4 0723 06 05 - Képzés megnevezése: Festő, mázoló, tapétázó

Szakma száma: 4 0732 06 08 - Képzés megnevezése: Kőműves

  • Fa- és bútoripar (Belső kód:1221, Felvehető: 12 fő)

Szakma száma: 4 0722 08 01 - Képzés megnevezése: Asztalos

  • Gépészet (Belső kód: 1222, Felvehető: 24 fő)

Szakma száma: 4 0715 10 08 - Képzés megnevezése: Hegesztő

Szakma száma: 4 0715 10 07 - Képzés megnevezése: Gépi és CNC forgácsoló

  • Specializált gép- és járműgyártás (Belső kód: 1223, Felvehető:16 fő)

Szakma száma: 4 0716 19 05 Képzés megnevezése: Gépjármű mechatronikus (autószerelő)

  • Épületgépészet (Belső kód: 1224, Felvehető 24 fő)

Szakma száma: 4 0732 07 03 - Képzés megnevezése: Közp.fűtés- és gázhálózat rendszer-szerelő

Szakma száma: 4 0732 07 02 - Képzés megnevezése: Hűtő és szellőzésrendszer-szerelő

  • Kreatív (Belső kód: 1225, Felvehető: 12 fő)

Szakma száma: 4 0723 16 03 - Képzés megnevezése: Divatszabó

  • Elektronika elektro-technika (Belső kód: 1226, Felvehető 16 fő)

Szakma száma: 4 0713 04 07 - Képzés megnevezése: Villanyszerelő 

  • Pályaorientáció (Belső kód: 1227, Felvehető: 12 fő)

Elérhetőségek: 

Cím: 2660 Balassagyarmat, Régimalom u. 2. 

OM azonosító: 203048/023 

Telefon: 06-35/501-600 

Honlap: www.szondi-nmszc.hu

E-mail: [email protected]

Igazgató: Tanka Ágnes

Pályaválasztási felelős: Simon Tamás

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában