GASZTRONÓMIA

2019.03.05. 16:55

Várjuk az önök receptjeiet, hogy megízleljük a Kárpát-medencét

Nagy fába vágtuk a fejszénket, a siker pedig elsősorban szerkesztő társainkon, vagyis az olvasóinkon múlik. A megyei lap olyan szakácskönyvet állít össze az önök receptjei alapján, mely felöleli a Kárpát-medencében élő magyarság ízvilágát, másrészt a hazánkban élő nemzetiségek sajátos ételeit.

Nyemcsok László

Prohászka Béla kifőzött valamit az olvasókkal

Fotó: Imre György

A könyv lektora Prohászka Béla, a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetségének alelnöke elmondta, bizonyára öröm lesz az olvasókkal együtt dolgozni. Rengeteg értékes receptet küldenek be, ezekből pedig mindenki profitálhat a konyhában, majd az asztalnál a család, a barátok előtt. Hozzátette, az igazi, hagyományos magyar ételek őrölt fűszerpaprikával készülnek, ilyen a csirkepaprikás, a halászlé, a gulyás, a többit viszont mind átvettük történelmünk folyamán. Meghagytuk eredetiben vagy magyarrá tettük a mi ízvilágunk, fűszerezésünk szerint.

Prohászka Béla kifőzött valamit az olvasókkal
Fotó: Imre György

Mivel a megyei lap internetes kiadása mindenhová eljut, a határon túlról is számítunk érdekes receptekre. Várjuk, hogy küldjék be a hozzávalókat négy személyre és az elkészítés módját is írják le részletesen.

Az egészséges táplálkozást népszerűsítve, az albumban természetesen helyet kapnak majd a mindenmentes ételek is. Utóbbi kifejezés azt jelenti, hogy az adott alapanyag minden vagy a legtöbb problémát okozó allergén anyagtól mentes. A leggyakrabban gondot okozó allergén anyagok: a glutén, a tej, a tojás, a szója. A mindenmentes alapanyagokból hagyományos ételek is készíthetők, olyanok, amelyek megfelelnek a magyaros ízlésnek. Ezekkel az allergénmentes ételekkel megkönnyíthetjük bélrendszerünk, emésztésünk dolgát, erősebbnek, fittebbnek érezhetjük magunkat általuk.

Mindenmentes előételeket, leveseket, főételeket, desszerteket is küldhetnek, és hogy könnyen beazonosíthatók legyenek, a könyvben egy-egy pecséttel, logóval tüntetjük fel majd ezeket.

Az erdők, mezők alapanyagaiból – gombától az erdei gyümölcsökön át a mézig – készült ételek receptjeit is kíváncsian várjuk, miként a gyorsételekét vagy a szabad tűzön elkészíthetőkét is. A mártogatósok, salsák, csatnik is újdonságot jelentenek majd nemcsak a hazai gasztronómiában, de az albumunkban is, ha éppenséggel ilyen különlegességekkel szeretnék meglepni családjukat, barátaikat.

– A kötetben természetesen a mindannyiunk által megszokott, hagyományos magyar konyhával kezdünk, majd ezt nemzetiségenként követik a receptek – hangsúlyozta Prohászka Béla. – Aki tud, küldjön be előétel, leves, főétel, desszert ételsort, de aki csak-egy-egy ételt küld be, azt is örömmel fogadjuk.

A zsűri által a könyvbe kiválasztott ételeket mesterszakácsok- és cukrászok készítik el és fotóriporterünk fényképezi le. Tehát aki az albumban megjelentek szerint alkotja meg az adott ételt, azt kell kapnia, amit a recept ígér, a fotó mutat. Az ételek egy részét a receptet beküldő olvasóinkkal együtt főzik, sütik meg a szakácsok. Lesz olyan fejezet, amelyben az egyes szakterületek kiválóságai is megosztanak majd velünk egy-egy receptet, és be is mutatják azok elkészítésének fortélyait a konyhában.

Küldjék be receptjeiket! E-mailben a [email protected] címre, postai úton az 5600 Békéscsaba, Kiss Ernő utca 3. címre várjuk leveleiket.

Közöljék elérhetőségeiket is, s lehetőség szerint egy portrét a beküldőről, akik között két mikrohullámú sütőt és két kávéfőzőt sorsolunk ki. A végső határidő 2019. június 15.

Átvettük a környező népek ételeit is

– A lakóhelyváltozások miatt olyan ételek is megjelentek a megyében, melyek sokáig az adott nemzetiség hiánya miatt egyáltalán nem voltak jellemzőek – ecsetelte Prohászka Béla. – Míg nálunk ínyenc ételeket készítenek a nemzetiségek, addig a határokon túl, főként Erdélyben a magyar konyha virágzik. Az ottani csorbaleves alakult át nálunk jellemzően raguvá. Gerbeaud Emil és a Gundel révén francia ételek is teret nyertek. Még korábban Mátyás király felesége, Beatrix által olasz alapanyagokat, ízeket ismertek meg a magyarok. A török korból is rengeteg étel származik. Az osztrákoktól jöttek be a kelt tészták, az islerek, linzerek.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában