– Szén-monoxid-mérgezés gyanúja miatt riasztották a tűzoltókat Egyházasgergére. A katasztrófavédelmi műveleti szolgálat és a salgótarjáni hivatásos lánglovagok vonultak ki a helyszínre, ahol korábban a rendőrség munkatársai egy elhunytat találtak a lakásban. Ekkor felmerült a gyanú, hogy szén-monoxid- vagy füstmérgezés okozhatta a halálát. A tűzoltók elvégezték a szükséges méréseket a lakótérben és a kazánházban is, a műszerek azonban ekkor még nem igazolták a veszélyes gáz jelenlétét a levegőben. Később a tüzelő-fűtő berendezésben próbafűtést hajtottak végre, majd újra elvégezték a méréseket, ekkor már a műszerek egészségre ártalmas értéket jeleztek. Azt, hogy mi okozta a házban talált személy halálát, orvosszakértői vélemény dönti majd el – mondta portálunknak Angyal Eszter.
– Figyelni kell az apró jelekre, hiszen a szén-monoxidnak se színe, se szaga nincs és alattomosan árt. Megszünteti a vér oxigénszállító kapacitását, úgy öl, hogy oxigénhiányt idéz elő a szervezetben – mondta Angyal Eszter, a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. Hozzátette: a kezdetben jelentkező fejfájás, szédülés, fáradtság, álmosság, hányinger, tudatzavar hasonlít a migrén vagy az influenza egyes tüneteire, ezért gyakran nem értelmezik helyesen a figyelmeztető jeleket. Érdemes azonban gyanakodni, mert ha az érintett nem tesz semmit, később már nem biztos, hogy lesz rá alkalma, ugyanis egy bizonyos mérgezési fokon túl a szén-monoxid már végtagbénulást okoz.
A Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője hozzátette: a tragikus esetet követően ismét szén-monoxid-mérgezés gyanúja miatt riasztották a salgótarjáni hivatásos tűzoltókat Ceredbe. Az egység elvégezte a szükséges méréseket, azonban a műszer nem mutatta ki a ház levegőjében a veszélyes gáz jelenlétét.
Itt tehát nem igazolódott be a veszélyes gáz jelenléte, idén azonban már huszonhat alkalommal riasztották a Nógrád megyei tűzoltókat szén-monoxid-mérgezés gyanúja miatt. Ebből tizenhét helyszínen ténylegesen jelen volt a veszélyes gáz. Idén már többen kórházba is kerültek a csendes gyilkosként emlegetett szén-monoxid miatt.
– A huszonhat helyszín pontosan felénél, azaz tizenhárom lakásban volt szén-monoxid-érzékelő készülék. A katasztrófavédelem évek óta kampányol a szén-monoxid-mérgezések megelőzésének érdekében, ugyanakkor fontos, hogy a kéményeket rendszeresen ellenőrizze szakember, de ugyanilyen lényeges az is, hogy a hőtermelő eszközök évente átessenek egy szemlén – hívta fel a figyelmet Angyal Eszter.
A katasztrófavédelmi szóvivő hozzátette: életet menthet a megbízható szén-monoxid-érzékelő. Ugyanis egyetlen alkalommal sem okozott halált a gyilkos gáz olyan lakásban, ahol működött az adott esetben életmentő készülék.