2025.05.17. 19:21
Quillingtől a makramén át a szövésig – Balassagyarmaton mutatkoztak be a palócföldi alkotók
A Nógrád vármegyében működő A Szakkör – Tudásunkkal kézen fogva című program szakköri csoportjainak alkotásaiból nyílt kiállítás pénteken a balassagyarmati Jánossy Képtárban. A Szakkör program kiállításán több mint negyven nógrádi település kézműves alkotói mutatkoztak be.

A kiállítást nagy érdeklődés övezte
Forrás: Beküldött fotó
A Nemzeti Művelődési Intézet, a Népművészeti Egyesületek Szövetség, a Mikszáth Kálmán Művelődési Központ és a Jánossy Képtár együttműködéseként jött létre a Kárpát-medence szerte működő Szakkör elnevezésű alkotóprogram Nógrád vármegyei közösségeinek bemutatkozója Balassagyarmaton. A Jánossy Képtárban pénteken megnyílt tartalmas kiállítás keretein belül Palócföld több, mint negyven településének kiváló kézműves alkotói mutatkoztak be az általuk készített alkotásokkal és technikákkal: gyöngyfűzés, hímzés, csipkeverés, mézeskalács-készítés, vesszőfonás, nemezelés, gyertyakészítés, csuhézás, szalmafonás, makramé készítés, bútorfestés, quilling, natúrkozmetika előállítás, szövés.

Forrás: Beküldött fotó
Sok vármegyei település képviselteti magát a Szakkör programban
A kiállítást Golyán Krisztina, a Mikszáth Kálmán Művelődési Központ megbízott igazgatója nyitotta meg.
Számomra ez a kiállítás több mint alkotások bemutatása. Ez a kiállítás az újraéledő közösségek, az együtt alkotás öröme, a hagyományaink iránti mély tisztelet, és egyben a megújulás lenyomata is. Bizonyíték arra, hogy a múlt értékei jobb irányba formálhatják jövőnket, és hagyományaink nem porosak, hanem velük élők és élhetők
– fogalmazott Golyán Krisztina. Hozzátette:
Azt gondolom, egyik célfeladatunk, hogy értékeinkből jövőt építsünk, hogy megmutassuk nemcsak alkotni, hanem közösséget formálni is tudunk. Ti ezt mind megtettétek, megmutattátok. Hiszen ez a szellemiség a kiállítás egészében, csoport részeiben és minden darabjában egyaránt érződik. Felemelő és megnyugtató látni, hogy ilyen sok vármegyei település képviselteti magát a Szakkör programban.
Kiemelte, Balassagyarmat mindig is a kultúra, az összefogás és az értékteremtés városa volt, így a helyiek számára különösen sokat jelent, hogy ennek a kiállításnak a város adhat otthont, épp ezért Golyán Krisztina köszönetet mondott mindazoknak, akik valamilyen formában hozzájárultak mindennek a létrejöttéhez.
A kiállítás fontos üzenetet is közvetített
Ma, amikor a világ körülöttünk folyamatosan és olykor érthetetlenül változik, talán még nagyobb szükség van erre a palóc virtusra, a kitartásra, a közösségi lelkületre és az alkotó kedvre. Zárásként mindannyiunknak kívánok folytatást, sok szakkört és még rengeteg hasonló közösségi élményt. Boldog vagyok, hiszen együtt azt üzenjük a világnak, hogy a közösség ereje legyőzhetetlen, a kultúra él, értékeinket mi közösen őrizzük, újítjuk és tovább adjuk
– mondta Golyán Krisztina.
Ezt követően a Pethőné Szabó Piroska népi iparművész, a Palócföldi Népi Iparművészek Egyesületének a tagja, valamint Koczúr Judit Romhányi Művelődési Ház szakkör vezetője osztotta meg a gondolatait a jelenlévőkkel. Végül a résztvevők megtekinthették a kiállítást a Jánossy Képtár Farkas-Réti- és Csemniczky termeiben. Az eseményen közreműködött a Latte Maffiato zenekar. A tárlat egy hónapon keresztül lesz látogatható.
