2025.05.16. 20:38
Fél évszázad lépései: már tárlat is őrzi a Nógrád Táncegyüttes múltját és jelenét – fotókkal, videóval
Fél évszázad lépései – A próbateremtől a színpadig címmel nyílt kiállítás a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeumban. A sokszínű tárlatot a Nógrád Táncegyüttes 50. jubileuma alkalmából rendezték meg.
Komoly, méghozzá 50 éves múltra tekint vissza az országszerte ismert, Prima-díjas Nógrád Táncegyüttes, és most mindezt egy sokrétű, számos érdeklődőt vonzó kiállítással ünnepelték meg Salgótarjánban. A tárlaton Tolnai Sándor, Salgótarján alpolgármestere és dr. Shah Gabriella, a Dornyay Béla Múzeum igazgatója köszöntötte a megjelenteket, majd mindketten kiemelték, hogy nagy örömükre szolgál, hogy létrejöhetett ez a kiállítás.

Fotó: Hüvösi Csaba / Forrás: Nool.hu
Idén 50 éves a Nógrád Táncegyüttes, kiállítással ünnepeltek
A Fél évszázad lépései – A próbateremtől a színpadig című tárlatot Paluch Norbert néptáncpedagógus, néprajzkutató és az MNM KK Palóc Múzeum muzeológusa ajánlotta a megjelentek figyelmébe, valamint felidézte a táncos lét szépségeit és olykor felmerülő nehézségeit is.
Minősültünk, versenyeztünk, páváztunk, farsangoltunk, szilvesztereztünk, táboroztunk, turnéztunk és színházat csináltunk. Mostunk, vasaltunk, keményítettünk, varrtunk, tűztünk, cipeltünk viseletet, fontunk hajat, bokszoltunk csizmát, vagy épp kentük a térdünket fájdalmunkban. Őszinte barátságokat kötöttünk, felavattak minket és mi is mindig felavattuk az újonnan érkező táncosokat. Összegezve tehát, történelmet írtunk lábainkkal
– hangsúlyozta Paluch Norbert.
Nógrád Táncegyüttes kiállításmegnyitó Salgótarjánban
Fotók: Hüvösi CsabaKulisszák mögött a Fél évszázad lépései tárlaton
Az utolsó simítások elvégzésében is résztvevő Steib Janka, az interaktív kiállítás kurátoraként mutatta be a tárlatot, és kulisszatitkokat is elárult az 1975-től napjainkig összegyűjtött viseletekről, relikviákról, fotókról, valamint a kiválóbbnál kiválóbb minősítésekről és díjakról.
Úgy rendeztük be ezt a kiállítást, hogy különböző helyszínek elevenedjenek meg rajta, így központi elemként a salgótarjáni Táncház és annak padlása, valamint a próbaterem, a színpad, a külföldi utazásokat, fellépéseket szimbolizáló busz belseje is életre kel. Mindezzel azt az üzenetet szeretnénk átadni, hogy valójában mit is jelent a Nógrád Táncegyüttes tagjának lenni, és szerettük volna, hogy a látogatók is belelássanak a táncegyüttes 50 éves múltjába, illetve mindennapjaiba
– emelte ki Steib Janka, aki azt is elárulta, hogy a kiállítás csak hatalmas összefogással jöhetett létre, amelyhez a múzeum és a táncegyüttes mellett a Zenthe Ferenc Színház is nagyban hozzájárult.

Fotó: Hüvösi Csaba / Forrás: Nool.hu
Az ünnepséggel felérő kiállításmegnyitón a Nógrád Táncegyüttes, Dűvő Zenekarral közös, színvonalas és magával ragadó műsorát is láthatták az érdeklődők, sőt – születésnapja alkalmából – egy népdallal az együttes korábbi művészeti vezetőjét, Szabó Jánost is felköszöntötték.
Természetesen készültünk egy kis közös műsorral rimóci viseletben, hiszen ez a kiállítás nagyon sokat jelent nekünk, Nógrádosoknak. Az elmúlt ötven esztendő történései, emlékei, fellépéseink díszletei jelennek meg és fedezhetőek fel a tárlaton. A táncegyüttes viselettárából olyan eredeti, régi és új ruhadarabok csodálhatóak itt meg, mint a palóc népviseletek, de a gyimesi mellyes és katrinca, továbbá a széki mellény is látható
– mondta Kovács József, a Nógrád Táncegyüttes művészeti vezetője.
A Kitaposatlan ösvényeken című koreográfiájáért nemrégiben a szakma kiváló minősítéssel is jutalmazta már a Nógrád Táncegyüttest, méghozzá a Néptáncosok Országos Bemutató Színpadán. Ősszel pedig soha nem látott gálaműsorral mutatkoznak be a régi és a jelenlegi néptáncosok Salgótarjánban, a táncegyüttes 50 éves fennállását ünnepelve.