2025.05.18. 14:40
„Ki látott engem?” – fotókon a Balassagyarmaton megnyílt Csohány Kálmán emlékkiállítás
A balassagyarmati Jánossy Képtárban jubileumi tárlattal emlékeznek a száz évvel ezelőtt született Csohány Kálmán kétszeres Munkácsy-díjas grafikusművészre. A képzőművész alkotásaiból nyílt kiállítás rajzokat, grafikákat, kerámiákat és festményeket is bemutat.
A centenáriumi születésnap, jeles évforduló kapcsán nyílt kiállítás a kétszeres Munkácsy-díjas művész, Csohány Kálmán munkáiból Balassagyarmaton a Jánossy Képtárban.

Forrás: Beküldött fotó/Ember-Lukács Zsófia
Ünnepelni jöttünk, a „Csohány 100” című országos kiállítássorozathoz csatlakozva emlékezünk a pásztói születésű alkotó munkásságára
– ismertette az eseményen Zolnyánszki Zsolt, a galéria vezetője.
A kiállításon felidézték Csohány Kálmán életútját
Az egykori grafikusművész életútját, pályaképét, eredményeit a város polgármestere, Csach Gábor művészettörténész idézte fel a kiállításmegnyitón.
35 grafika, 17 kerámia és egy fotó összeállítás is látható a kiállításon, valamint 3 mű a városi gyűjteményt is gyarapítja. Az alkotások nagy része melankólikus, komor hangulatú és az élet nagy kérdéseiről elmélkedik, azonban az 55 éves korában elhunyt művészt jó kedélyű és közvetlen személyiségnek ismerték
– fogalmazott a város első embere. Csach Gábor hozzátette: – A II. világháború nagyban befolyásolta Csohány Kálmán felnőtté válásának alakulását, amely a drámaiságot is mutatja műveiben. Édesapja asztalosmesterként dolgozott, a családnak temetkezési vállalkozása is volt, koporsókat készítettek, ezáltal már gyermekként közel került a halálhoz. Művészetében az élet és az elmúlás gondolatkörével, többek között a madár, angyal, szárnyak, kapu szimbólumaival vagy épp Palócföld szépségeivel is találkozhatunk.
Csohány Kálmán emlékére nyílt jubileumi tárlat Balassagyarmaton
Fotók: Beküldött fotók/Ember-Lukács ZsófiaA művészettörténész polgármester az egyik kiváló szakértőt, Supka Magdolnát idézte:
Az a fajta gyermeki őszinteség és hitelesség árad a sokszor a motívumokat a végsőkig kidolgozni akaró alkotásokból, amely Csohány Kálmánt a legnagyobb művészek közé emelte.
Hozzáfűzte, hogy a grafikái által Csohány Kálmán a magyar modern művészet részese is volt, valamint feltárta, hogy a fizikai munkásként indult grafikusművész karrierje igazi XX. századi művészsors.
A megnyitón közreműködött zongorán Szalay Mózes. Csohány Kálmán kétszeres Munkácsy-díjas grafikusművész emlékkiállítása a Jánossy Képtárban június 15-ig látogatható.