2025.03.11. 20:00
A kincsvadászok is megirigyelnék, milyen ereklyéket rejt a „palóc Olümposz” – videóval
A TV2 régóta futó, nagy sikerű műsora, a Kincsvadászok arra hívta fel a figyelmünket, hogy gyakran nem is tudjuk, milyen értékek lapulhatnak körülöttünk a világban. A salgótarjáni Dornyay Béla Múzeum régészei most exkluzívan megmutatták nekünk azon kincsek egy részét, amelyeket szűkebb hazánkban találtak egy-egy feltárás alkalmával. A leletek valószínűleg még a kincsvadászokat is lenyűgöznék.
Az értékes kincsek utáni vadászat már évezredekkel ezelőtt is nagyon érdekelte az embereket, ez pedig manapság sincsen másképp. Egy avatatlan személy szemében valószínűleg kincskeresésnek tűnhet a régészek által végzett terepbejárás és egy lelőhely feltárása, azonban munkájuk ennél sokkalta többet jelent. Kiderítettük, hogy vajon a Karancs vidéke rejteget-e olyan felbecsülhetetlen tárgyakat, amelyek láttán még a Kincsvadászok sem tudnának licitbe fogni.

Fotó: Vendel Lajos / Forrás: Nógrád Megyei Hírlap
A kincsvadászok is elámulnának ezektől a tárgyaktól
– Mitől kincs egy kincs? Attól, hogy valakinek egy adott tárgy értékesnek számít, tehát van egyfajta jelentősége. Alapvetően azt a szót, hogy kincs, nem szoktuk használni a régészetben. Jobb kifejezés az, hogy strukturált depozitum, mert ez azt jelenti, hogy valaki tudatosan elhelyezett, elrejtett valahova egy tárgyat, amely neki becses volt – magyarázta Tóth Krisztián, a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeum régészeti osztályvezetője. – Minden lelet egy régen élt ember életéből egy pillanatot szimbolizál, örökít meg. Nekünk régészeknek nem maga az eszköz az, ami sokat jelent, hanem az egész kontextus, ahogy előkerül.

Fotó: Vendel Lajos / Forrás: Nool
Mint arra rámutatott, az évtizedek alatt számos földbe rejtett leletet találtak már a régészek Nógrád vármegyében, szervezett terepbejárások alkalmával, a lelőhelyek felkeresése pedig mind a mai napig tart. Korábban a Karancs-hegységben tartottak terepbejárást – ez még jelenleg is folyamatban van –, amelynek alkalmával sikerült olyan felfedezéseket tenni, amik más fényben világítják meg a „palóc Olümposz” régészeti múltját a paleolitikumtól egészen a kora újkorig.
Különböző korokból kerültek elő:
- ékszerek, úgy mint bronz női ruhakapcsoló tűk, övek, karperecek és láncok
- kerámiatöredékek
- pénzérmék
- mezőgazdasági eszközök
- fegyverek, például lándzsák, nyíl- és dárdahegyek, ólom muskétagolyók és obszidián pengék
Tóth Krisztián hozzátette, most is éppen ezen tárgyak leltározását és publikálását végzik.
A kincsrablók nem dokumentálnak, a régészek igen
Bodó Balázs említést tett arról, hogyan szokott zajlani egy lelőhely feltárása és az utána való régész munka.
– Manapság a terepbejáráson fémdetektorokkal járjuk a területet, elsődlegesen azokat a részeket, ahová meglátásunk szerint elődeink letelepedhettek. Ha valaki értékesebb dolgot találunk, mint például egy fibulát, vagyis ruhakapcsoló tűt vagy pénzérmét találunk, akkor a lelőhelyet pontosan bemérjük GPS-szel, ezt utána egy térképen rögzítjük. Mindig fontos a lelőkörülmények dokumentálása. Ez különbözteti meg a kincsrablást a valódi tudományos tevékenységtől, amit végzünk – emelte ki a régész szakember.

Fotó: Vendel Lajos
Aláhúzta, ő kiváltképpen azért szokott örülni feltárások alkalmával, ha pénzérmét találnak, mert azon jó eséllyel rá van írva, hogy mikor verették, de a régebbi, évszám nélküli érmék korát is meg tudják állapítani éremhatározó könyvek segítségével. Miután minden lelet bekerült a múzeumba, akkor következik a tárgyak tisztítása, ezt a restaurátor végzi, majd a kormeghatározás, a leltározás és a publikálás.
Mezővárosra bukkantak a föld alatt
Ahogy arról beszámoltunk, a napokban például Nógrádon, a temető mellett lévő szántóföldön kutattak detektorokkal a múzeum munkatársai, önkéntesek segítségével. Kiderült, itt egy mezőváros területe lehetett, amelyet a talált régészeti leletek mellett a régi temetőben lévő egykori falmaradványok is jeleztek. Szolnoki Tamás, a Dornyay Béla Múzeum régésze elmondta, 2022-ben tartottak Nógrádon terepbejárást, ekkor a Magyar Nemzeti Múzeum kollégái magnetométeres felmérést készítettek, amely kimutatta, hogy rengeteg objektum van még a földfelszín alatt. Ebből arra lehetett következtetni, hol futottak az utak, és kirajzolódott a mezőváros szerkezete is.