2025.02.23. 14:17
Ezt nem érdemes kihagyni! Óriási csavarral érkezett a nógrádi irodalomtörténész új kötete
Feltételezem, hogy dr. Praznovszky Mihály maga sem tudja, hogy hány könyvet írt. Egyrészt azért nem, mert eleve sok jelent meg a saját nevén, annak pedig se szeri, se száma, amelyet szerkesztett vagy másokkal közösen jegyzett. A legtöbbet minden kétséget kizáróan Madách Imréről és Mikszáth Kálmánról publikált.
Nem véletlenül említtetik e két nógrádi gyökerű és szellemiségű író szakértőjeként. Csak az 1993/94-ben alakult Mikszáth Kálmán Társaság kiadásában megjelentetett, Praznovszky Mihály által írt vagy szerkesztett Mikszáth könyves tékasorozat is húszat számlált 2003-tól, A lohinai fű közreadásától mostanáig. A közelmúltban is e vonulata gazdagodott munkásságának, ugyanis napvilágot látott a Nógrádi Mikszáth-lexikon című, Betűrendben A-tól Zs-ig alcímű újabb könyve.

Forrás: Beküldött
Praznovszky Mihály új kötettel jelentkezett
Ennek a kötetnek a vármegyeszékhelyi Dornyay Béla Múzeumban volt az egyik bemutatója. Ez azért emelendő ki, mert a már évek óta a dunántúli Nemesvámoson élő Praznovszky Mihály a helyszínre a határon túli Rimaszombatról érkezett, ahol az előző nap került sor hasonló rendezvényre elsősorban a Pósa Lajos Társaság nyilván főként magyar ajkú érdeklődői részvételével.
De ahogyan ott, a szlovákiai városban, itt, Salgótarjánban sem egyedül vett részt a Mikszáth Kálmán Társaság örökös elnöke címet viselő szerző a könyvét népszerűsítő programon. Mindkét esetben vele volt a kiadvány szerkesztésében részt vett Csipka Rozália is. Sőt, elsőként éppen ő mondta el gondolatait. Felidézte, hogy a Horpácshoz kötődött Mikszáth Kiadó képviseletében hosszú évek óta eredményesen dolgoznak együtt Praznovszky Mihállyal, elsősorban az író népszerűsítése érdekében. Ő is utalt e kötet sajátosságaira, amelyeket a szerző fejtett ki.
Besorolhatatlan műfajú írás született
Szóban is hangsúlyozta, amit a kötetben Előjáró beszéd címmel fogalmazott meg. Arra hívja fel a figyelmet, hogy ez a könyv úgymond besorolhatatlan műfajú. Címével ellentétben nem életrajzi lexikon.
„Ahhoz túl adathiányos és túl elbeszélő. De nem lehet irodalmi lexikon sem, mert van ebben mindenféle típusú szócikk. Irodalmi topográfia sem, mert nem törekszik teljességre egy adott megyét illetően. Nem lehet Mikszáth életrajzi gyűjtemény sem, mert csak részletek olvashatók az íróról, életművéről. Ráadásul a kötet stílusa sem tudományos, tán még a szépirodalomhoz közelít, némi nagyképűséggel. Vagyis összességében egyik sem. Vagyis összességében mindez együtt…Kizárólag olvasmány, s nem forrásgyűjtemény és nem is tudományos munka. Oda sorolható a Mikszáth szakirodalomhoz, de annak csak a végére…” – írja Praznovszky Mihály, aki leginkább olvasókönyvnek tartja munkáját.
A szerző többször is utal a Nógrádi Mikszáth-lexikon úgymond első kiadására is, amely 1991-ben jelent meg megbízható, de kiegészíthető, bővíthető adatokkal. Azt is megindokolja a szerző, hogy új könyvéből tudatosan hiányzik az irodalomjegyzék.
Ez ugyanis megtalálható a Mikszáth Kálmán Társaság honlapján. Ide került a név szerinti köszönetnyilvánítás azoknak, akik támogatták e mű életre hívását. A könyvben az átlagosnál is fontosabb szerepet kaptak a fotók, amelyekből 123 került a megfelelő szövegekhez adaptálva. Ugyancsak kuriózum, hogy az Elöljáró szövegben olvasható két hamisítatlan Mikszáth-idézet is.
Mikszáth-lexikont írt a szépirodalom jegyében
Ezek utalnak a szülőföldjéhez való viszonyára, nógrádi életének eseményeire, alakjaira, kalandjaira és egyúttal igazolják a Nógrádi Mikszáth-lexikon létjogosultságát is. Az előszót két hamisítatlan Mikszáth-idézet zárja. Ezek egyike az 1882-es Utazás Palócországban című karcolatgyűjteményben jelent meg. Ebben gyönyörű jelzőkkel illeti szülőföldjét, amelyeknél „a tündérkert se szebb talán”.
A másik idézet egy könyvajánlás, amelyben az Igazi humoristák című, egyik első – még kevésbé sikeres – kötetét bevezette 1879-ben: „Ezen könyvemet ajánlom az én szelíd csendes falumnak…Azért „mert tőlük tanultam, ami benne van. Ha van benne valami érdemes, az az övék.”
Nem nehéz kitalálni, hogy Praznovszky Mihály miért választotta ezt az idézetet is könyve élére.
Testvére is nagy munkába fogott
Nemrég írtunk arról, hogy az irodalomtörténész testvére, Praznovszky Miklós néhány évvel ezelőtt találta ki, hogy mint nyugalmazott nyomdász, szabadidejében bibliográfiákat állít össze egy-egy szerző írásaiból, illetve különböző témákra hangolva igyekszik összegezni az eleddig fellelhető forrásműveket. E kutatásainak egyikét-másikát könyvformátumban is próbál megjelenteti. Ugyancsak jellemzője munkásságának, hogy némelyik aktuális munkáját rendre benyújtja a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeum által az őszi hónapokban meghirdetett, Nagy Iván nevével fémjelzett honismereti, helytörténeti pályázatokra is.