2024.12.04. 06:55
Tanulságos látnivalóval gyarapodott a salgótarjáni múzeum
Újabb különleges, tanulságos látnivalóval gyarapodott kedden a Dornyay Béla Múzeum egyébként is gazdag kínálata. Az egyik földszinti teremben került a közönség elé Pápai Károly (1861-1893) fotóiból összeállított Palócok című kiállítás.
A témakörnek megfelelően egy viseletebe öltözött kislány, a Váczi Gyula Alapfokú Művészeti Iskola növendéke, Petik Angelika – Kubinyiné Szabó Katalin tanítványa – adott elő karakteres dalokat a Palócok megnyitóján.
A palócok megannyi értéket őriznek
A rendező múzeum nevében dr. Fodor Miklós igazgatóhelyettes köszöntötte a vendégeket, a nagy számban megjelent érdeklődőket, majd dr. Shah Gabriella intézményvezető mondta el gondolatait. Köszönetét fejezte ki a fővárosi Néprajzi Múzeumnak, hogy Nógrád vármegye székhelyén is megrendezhették az igazán ideillő bemutatót. Annál is inkább, mert e tárlat révén szinte teljessé lett a Dornyay falai között jelenleg látható – képzőművészeti, történelmi, helytörténeti, régészeti s immár néprajzi – értékek sora.
Ezt erősítette meg Kreicsi Bálint polgármester is köszöntőbeszédében.
Véleménye szerint az itt és most látható fotók – s egyéb kiállítási tárgyak – is igazolják, hogy büszkék lehetünk a palócságunkkal összefüggő jellemzőkre, értékekre.
Pápai Károly munkássága példaértékű
A kiállítást dr. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója nyitotta meg. Mindenekelőtt a rövid életű, de tartalmas, értékes örökséget hátrahagyott Pápai Károly munkásságát méltatta, majd a bemutató jellegzetességeiről szólt. Kiemelte, hogy a fényképek többsége antropológiai témájú illetve jelentőségű, azaz az emberi arcokra irányítja figyelmet. Az itt látható fotók 1890 nyarán készültek: akkor ugyanis Pápai Lajos öt hetet töltött ebben a tájegységben: Ipolyságtól a Medves-vidékig járta be és örökítette meg e környéket. A tárlatot rendező helyi múzeumi közösség nevében Máté György etnográfus – aki dolgozott a Néprajzi Múzeumban is – mutatott rá a kiállítás jellegzetességire.