Jubileumi évforduló

2024.11.16. 12:01

Díjakat adtak át a szlovákság ünnepén Salgótarjánban – mutatjuk a neveket!

Teljesen természetes, hogy miután a Nógrád és Heves vármegyei szlovák anyanyelvű lakosság novemberre időzített ünnepe az idén éppen a huszadik volt, a minapi esemény felülmúlta a korábbi hasonló rendezvények színvonalát. A rendre a József Attila Művelődési Központ nagytermében megtartott szlovák nap nagymértékben járul hozzá a szlovák nemzetiségi kulturális tradíciók továbbéltetéséhez.

A rendezvény szoros összefüggésben tiszteleg Hugyecz Andrásné egykori vanyarci polgármester emléke előtt. Ezt szolgálja az ő tiszteletére alapított Nemzetiségünkért–Hagyományápolásunkért elnevezésű elismerés ünnepélyes átadása a kuratórium által aktuálisan megszavazott díjazottjainak is. A közelebbi és távolabbi települések képviseletében nagy számban megjelenteket és a különböző szervek, szervezetek vezetőit, képviselőit – köztük Hollerné Racskó Erzsébetet, az Országos Szlovák Önkormányzat elnökét és dr. Király Katalint, a Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézete igazgatóját – a Nógrád Vármegyei Szlovák Nemzetiségi Önkormányzata nevében Komjáthi Andrásné köszöntötte, majd ezen testület elnöke, dr. Egyed Ferdinánd mondta el gondolatait. 

szlovák ünnep
Díjakat nyújtották át a szlovák napon Salgótarjánban
Forrás: Beküldött

Együtt ünnepelt a nógrádi és a hevesi szlovákság

Hollerné Racskó Erzsébet ünnepi beszédében örömét fejezte ki, hogy a nógrádi és hevesi szlovákság ilyen mértékben érdeklődik a múlt és a jelen értékei, a szlovák önkormányzatok további tervei iránt. Kiemelte, hogy Nógrád megye mindig is élen járt, aktív szerepet játszott a magyarországi szlovákok közéletében, a kezdeményezésekben, a közös döntések megvalósításában, a nemzetiségi identitás, érzelmi kötődés erősítésében. Azok tevékenységét méltatta, akik soha nem felejtik el, hogy honnan származnak. 

A program következő részében került sor a fentebb jelzett díjak átadására. Ezúttal – tekintettel a huszadik évfordulóra – a szokásos három helyett négy elismerést nyújtottak át. Elsőként az 1947-ben született sámsonházai Kukely Györgyöt szólították a színpadra. A kitüntetett 1965-ben érettségizett a budapesti szlovák gimnáziumban. Hosszú ideig dolgozott és élt is Salgótarjánban. 2008 óta ismét szülőfalujában lakik és életkorán túlmutatva aktívan, sokoldalúan kapcsolódik be az ottani szlovákság közéletébe. Életpályája, emberi, erkölcsi tartása, hitélete szép példát ad a jelen és jövő generációinak. A következő kitüntetett – Ivanicsné Hugyecz Mária és Ivanics Attila személyében – egy házaspár volt. Mind a feleség, mind a férj születése óta Bánkon él. Mindkettőjük családjában, felmenőik körében természetes volt a szlovák nyelv használata. 

Bánki házaspár munkásságát is elismerték 

Hugyecz Mária a helyi általános iskolában kezdett el tanítani, húsz éve viszont a rétsági általános iskola a munkahelye. Szülőfalujában sokoldalúan vesz részt a szlovák kulturális hagyományok éltetésében, többek között a bánki nemzetiségi találkozó és folklórfesztivál szervezésében. Férje – mint korábbi néptáncos – ugyancsak oszlopos tagja ezen országos rendezvény évenkénti megszervezésének. Azzal, hogy a díjat harmadikként Nedeliczki Terézia vehette át, különleges szituáció teremtődött, tekintve, hogy évek óta ő az, aki magyarul ismerteti a kitüntetettek érdemeit. Ragaszkodott hozzá, hogy önmagáról is ő mondhassa el a laudációt. 

Nedeliczki Terézia is díjat vehetett át 

Ennek lényege, hogy a 2002-ben megalakult Nógrád-Hevesi Szlovákok Egyesülete és a Regionális Kulturális Központja – utóbbi immár a Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézete tagintézeteként működik Vanyarcon, s ennek ő a vezetője. Ezen túlmenően is sokat tesz a szlovákság ügyének előmozdítása érdekében. A díjban részesült a fentiekben idézett Hollerné Racskó Erzsébet is. Megköszönték továbbá mindazok munkáját, akik kapcsolódtak ezen évenkénti program megrendezéséhez. Köztük volt Kerényi Tamás is, aki filmen mutatta be az eddigi kitüntetetteket. 

Az ünnepi hangulatot jelentős mértékben emelte a nézsai általános iskola tanulóinak szlovák nyelvű szereplése és nem különben a határon túli Nagykürtösről érkezett Krtisan nevű tánccsoport színes, hangulatos, látványos Szlovákok a szlovákoknak című műsora. Az estébe nyúló program baráti találkozóval, vendéglátással ért véget. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában