2024.10.23. 12:24
Ők a legjobb krónikások! – diákokat díjaztak a nógrádi levéltárban (videó)
A Magyar Nemzeti Levéltár (MNL) által meghirdetett alkotói pályázatra számos mű érkezett az ország minden pontjáról, ami alól szűkebb hazánk sem jelentett kivételt. A „Legyél krónikás! – Elmesélem ezer szóban” című kiírás legjobb vármegyei pályamunkáit elkészítő diákok kedden vehették át díjaikat a MNL Nógrád Vármegyei Levéltárában.
A Petőfi Kulturális Program keretében a Magyar Nemzeti Levéltár – a Nemzeti Művelődési Intézettel együttműködve – pályázatot hirdetett meg idén áprilisban a 10-18 éves diákok „Legyél krónikás! Elmesélem ezer szóban” címmel. Ahogy arról portálunk beszámolt, a felnőtt kategória nógrádi pályázói közül négyen vehettek át elismerést júliusban. A legjobb pályaművet benyújtó fiatalok számára kedden tartottak díjkiosztó eseményt az MNL Nógrád Vármegyei Levéltára salgótarjáni központjában.

Fotó: Vendel Lajos / Forrás: Nool
Az eseményen Gusztiné dr. Toronyi Judit, az MNL Nógrád Vármegyei Levéltárának igazgatója elmondta: a pályázaton sokféle, megörökítésre érdemes téma helyet kapott. Ezek között szerepeltek például az ünnepek, a családi események, szokások, néprajzi hagyományok vagy épp legendák, de szerepelt köztük a lakókörnyezet és az iskola is.
A pályázatokban a szülők, a nagyszülők vagy a rokonok által felelevenített emlékeket is feldolgozhatták a nevezők, hiszen ezeket a történeteket is érdemes megosztani az érdeklődőkkel. Két kulcsszó volt adott az írások elkészítéséhez: a visszaemlékezés és a történetírást
– húzta alá a levéltár igazgatója, aki azt is elárulta: az országosan meghirdetett pályázatra számos alkotás érkezett, a szakmai zsűri Nógrád vármegyében három munkát díjazott.
Nem volt rangsor a Legyél krónikás! díjazottjai között
Gusztiné Dr. Toronyi Judit emellett azt is hangsúlyozta, hogy a díjazottak között nincs rangsor, így minden elismert egyformán a Magyar Nemzeti Levéltár ajándékcsomagját és egy oklevelet vehetett át. A három Nógrád vármegyei díjazott:
- Boda Benedek, a pásztói Mikszáth Kálmán Gimnázium és Kollégium 9. osztályos tanulója,
- Lakatos Angelina, a diósjenői Szentgyörgyi Általános Iskola 7. osztályos tanulója, és
- Turóczi Levente, a Váci Madách Imre Gimnázium 11. osztályos tanulója.
A diákok közül Lakatos Angelina nem tudott jelen lenni a díjkiosztó ünnepségen. A benyújtott munkákat Gusztiné dr. Toronyi Judit ismertette röviden, majd átadta a szót a fiatal krónikásoknak.
Ez az egyik legrégebbi, eredeti funkcióját betöltő épület Salgótarjánban
Boda Benedek a „Salgótarjáni posta és táviroda épülete” című írása – a nevezett objektumon keresztül – a vármegyeszékhely 19-20. és 21. századi fejlődésébe és arculatának változásába nyújt történelmi és építészeti betekintést. A dolgozat elkészítéséhez Benedek levéltári forrásokat is felhasznált.
– Főként a történelem és az építészet iránti érdeklődés miatt választottam ezt a témát. A salgótarjáni posta épülete jelentősen megváltozott, ezzel együtt ez az egyik legrégebbi olyan épület, ami eredeti funkcióját tölti be ma is. A főposta épületének létrejöttét, építészeti és szervezeti változásait mutattam be – mutatott rá Boda Benedek, aki végül úgy fogalmazott: – Nap mint nap elhaladunk a posta épülete mellett, de bele sem gondolunk, hogy milyen történelme van, hiszen még Salgótarján várossá válása előtt épült.
Idézett a levéltár-igazgató „Az én Diósjenőm” pályaműből
Lakatos Angelina „Az én Diósjenőm” című írásából maga Gusztiné dr. Toronyi Judit olvasott fel egy részletet, amely a levéltár-igazgató véleménye szerint jól összefoglalta az alkotás mondanivalóját.
„Összességében büszke vagyok a véremre, és a bőröm színére. A beszédemre is, s nem utolsósorban a cigánytársaimra, s nem felejtem: mindenki más, de másságunkban találhatunk értékes kincsekre is. Hagyománytartó nagy és erős közösség vagyunk. Vannak köztünk is rosszak és jók, de hol nincsenek? Mi is csak emberek vagyunk, történetekkel, s remélem, előbb-utóbb mi, ország nélküliek, az ország részei leszünk.”
Jelenleg készül a diák diósjenői novellákat tartalmazó könyve
Turóczi Levente születése óta él Diósjenőn él. A diák „Diósjenő, a Börzsöny kis Svájca” című pályaművébe több kedvenc nevezetességét is belefoglalta, így például a helyi tavat és Marcus Aurelius emlékművét, a Kálvária-kápolnát, Szentgyörgyi István színművészt, a község izraelita temetőjét, és a diósjenői fehérhímzést is.
– Mindig is nagyon érdekelt a történelem, így magyar-történelem tagozaton tanulok. Azt hiszem ebből nőtte ki magát a helytörténet iránti érdeklődésem. Kis koromban rendszeresen ellátogatottunk Nyugat-Nógrád neves helytörténészének, Végh Józsefnek az előadásaira és ez is közrejátszott abban, hogy ez a téma felkeltette az érdeklődésemet – fejtette ki Turóczi Levente, aki másik hobbijaként az írást tartja számon. Hozzátette: jelenleg készül egy diósjenői novellákat tartalmazó könyve, amelyben szintén megjelennek a pályamunkájában említett nevezetességek.
Az esemény hivatalos zárását jelentő díjátadó előtt Tarnóczi László újságíró, rádióriporter, az 1994 és 1997 között megjelenő megyei napilap, a Nógrádi Krónika alapító tagja látta el hasznos tanácsokkal útravalóul a fiatalokat. Végül Tarnóczi László a további sok siker mellett azt kívánta még a tanulóknak: legyenek jó és hiteles krónikások. A díjátadó után az érdeklődők egy levéltári séta során nyerhettek betekintést az intézmény kulisszái mögé.
Nool.hu videó
- Százmilliókból újult meg a pásztói sportcentrum, helyi legenda nevét kapta – videóval
- Görbül a bot, viszi a bojlit! – Elrajtolt az idei első nemzetközi horgászverseny Maconkán (fotók, videó)
- Maradandót alkottak! Ennyibe kerülne megépíteni a stromfeldes diákok által tervezett ökoházat - fotókkal, videóval
- Így fékeznék meg a végzetes járványt – körbenéztünk a lezárt nógrádi határátkelőknél (videóval)
- Ezt a hírt már sokan várták! Ismét nyitva Salgótarján kedvenc vendéglátóhelye (fotókkal, videóval)