Helyi közélet

2015.04.29. 16:24

A „játszótérpénzt” követeli az Unió

fenyvesi

A kormány rendkívüli működési támogatásban részesíti azokat az önkormányzatokat, amelyek 2008-2009-ben játszótérépítésre igényeltek támogatást, de a pénzeket az Európai Unió csalás elleni hivatala (OLAF) által feltárt szabálytalanságok miatt vissza kell fizetniük – közölte Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára. Az érintettek között szerepel 14 Nógrád megyei település is. Pogácsás Tibor emlékeztetett: 2008-2009-ben a vidékfejlesztési hivatal pályázatot írt ki játszótérépítésekre, összesen 145 projektet fogadott be. Az Európai Unió csalás elleni hivatala azonban azt állapította meg, hogy a programokat túlárazták, ezért az önkormányzatoknak vissza kell fizetniük a támogatást. Mivel jellemzően kistelepüléseket érint a probléma, ahol a visszafizetendő összeg akár a költségvetés kétharmadát is érintheti, a kormány úgy döntött, hogy ezeket az önkormányzatokat rendkívüli működési támogatásban részesíti – jelezte az államtitkár, majd hozzátette: a szükséges 1,789 milliárd forintot a Belügyminisztérium saját fejezeti tartalékából biztosítja.

[caption id="" align="aligncenter" width="734"] A játszótérépítések támogatásának visszafizetésére több mint 184 millió forint érkezik Nógrád megyébeArchív fotó: Gyurkó Péter[/caption]

Mint kiderült, a legkisebb visszafizetendő összeg 4,7 millió forint, a legnagyobb 26 millió forint, az önkormányzatoknak jellemzően 10-15 millió forintot kell visszafizetniük. Karancsberény is azon települések közé tartozik, akiktől visszakövetelik a játszótérépítésre nyert európai uniós támogatást, amely a kamattal együtt így 17 millió 300 ezer forinttal terhelné a költségvetést. A község polgármestere, Csabainé Freistág Erzsébet megkeresésünkre ismertette az ügy részleteit. Elmondta, hogy a beruházás rendben megvalósult, a játszótér átadásra került. A Kivitelező az előírásoknak megfelelő ajánlatot adott, a szükséges önerőt pedig egy alapítvány biztosította. A tavalyi évben azonban levelet kaptak, melyben az állt, hogy az OLAF megállapítása szerint a kivitelezési költségek nem reálisak, a projekt során túlárazás történt. A bajba került települések polgármesterei ezt követően összefogtak, és kérték az országgyűlési képviselőik és a a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkárának segítségét, ugyanis a forrás visszatérítése egyes önkormányzatok csődjét is okozhatja. A polgármester hozzátette: üdvözlik a kormány döntését, mert olyan dolog miatt bünteti őket az EU, amiről nem tehetnek, hiszen jóhiszeműen jártak el.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában