2025.05.11. 06:00
Hiánypótló listán a nógrádi települések, most megnézheted, mennyire jó hely az otthonod!
Elkészült az Egyensúly Intézet településindexe, amelynek adatlapján különböző indikátorok használatával mérik fel a települések fejlettségi szintjét, valamint a 2014 óta látott fejlődésüket 2025-ig. A településindex alapján a nógrádi településeket is rangsorolták.
„Az Egyensúly Intézet 2020-ban jelentette meg politikai-gazdasági-társadalmi vízióját Magyarország 2030 – Jövőkép a magyaroknak címmel, amelyben kijelölte a gazdagabb, versenyképesebb és boldogabb Magyarország felé vezető út fő irányait” – olvasható az Egyensúly Intézet településindexéről szóló kutatási beszámolójában. Hozzátették: „ennek egyik alappillére a közösségek ereje: hazánk csak úgy válhat sikeresebbé a következő évtizedekben, ha életerős, szabad és cselekvőképes kisközösségekre támaszkodhat. Ehhez a vízióhoz kapcsolódóan az Egyensúly Intézet 2024-ben saját indexet dolgozott ki, amely önkormányzati ciklusokon átívelően teszi lehetővé a települések, illetve a fővárosi kerületek adottságainak és fejlődésének adatalapú értékelését, valamint egymáshoz viszonyított helyzetük nyomon követését.”

Fotó: Vendel Lajos / Forrás: Nool.hu
Az összes magyar települést megvizsgálták a kutatás során
A kutatási beszámolóból kiderül, hogy a településeket lakosságszám és jogállás alapján öt csoportba rendezték, majd külön-külön elemezték azokat: fővárosi kerületek, megyeszékhelyek, városok (15 ezernél több lakos), kisvárosok és nagyobb községek (5 ezer 1 –15 ezer közötti lakos), kistelepülések (5 ezernél kevesebb lakos). Ebben kifejtették továbbá, hogy a településindex összetett szempontrendszerét és megbízhatóságát olyan változók biztosítják, mint a helyi gazdasági teljesítmény (például az iparűzési adó és az egy főre jutó jövedelem), a társadalmi mutatók (diplomások aránya, nyilvántartott álláskeresők száma), az infrastruktúra fejlettsége (közműellátottság, közlekedési elérhetőség) és az életminőséget befolyásoló tényezők (kulturális- és egészségügyi szolgáltatások, közbiztonság, lakhatási feltételek).
A kutatási beszámolóban ugyanakkor hangsúlyozták, hogy az index nem az élhetőséget, hanem a települések fejlettségét méri. Célja, hogy lehetővé tegye a települések fejlődésének adatalapú értékelését, valamint támogassa a döntéshozókat azoknak a területeknek az azonosításában, amelyek célzott fejlesztésével a helyi közösségek sikeresebbé és erősebbé válhatnak. A kutatásban több mint 360 ezer adatot használtak fel és 3155 települést vizsgáltak meg.
Salgótarján az utolsó helyen a megyeszékhelyek rangsorában
Az Egyensúly Intézet településindexe alapján Salgótarján a megyeszékhelyek kategóriájában az utolsó, 18. helyen szerepel. A legfejlettebb megyeszékhely Székesfehérvár lett. A rangsorban az első hat és az utolsó négy helyen nem történt változás az elmúlt kilenc évben. Ugyanakkor minden megyeszékhely javított a 2014-es eredményein, átlagosan 12,3 indexpontot.
A közepes településeknél 184 kisvárost és nagyobb községet vizsgáltak meg. A nógrádi sorrend a következők szerint alakult: Balassagyarmat 17., Pásztó a 21., Szécsény a 95. Bátonyterenye a 124. A rangsorban 2014-hez képest Balassagyarmat 6, Szécsény 30, Bátonyterenye pedig 11 helyet rontott. Egyedül Pásztó tudott javítani, méghozzá 25 helyet.
A 2885 kistelepülést magába foglaló kategória rangsorát Hollókő vezeti az 55. hellyel, a falu 47 helyet rontott a 2014-es eredményéhez képest. Rétság szintén ebben a kategóriában szerepel a 69. helyen és hat helyet javított az elmúlt 9 évben. A nógrádi települések közül a kategória rangsorának legvégén Szátok áll a 2540. hellyel.
A településindex rangsorában öt nógrádi település végzett előkelő helyen
Amint az a kutatási adatokból is kiderül, az Egyensúly Intézet településindexének rangsorában a kategóriáit tekintve a nógrádi települések közül Balassagyarmat, Pásztó, Hollókő, Rétság és Szécsény végzett előkelő helyen. Ugyanakkor szűkebb hazánk 17 települése kapott kétezren kívüli helyezést: Iliny 2098., Endrefalva 2093., Pusztaberki 2117., Litke 2125., Lucfalva 2152., Hugyag 2155., Sóshartyán 2182., Nógrádmarcal 2184., Kisecset 2210., Cserháthaláp 2258., Zabar 2260., Nógrádmegyer 2280., Debercsény 2306., Szilaspogony 2353., Csitár 2426., Nógrádszakál 2520., Szátok 2540. Így a nógrádi településeket tekintve a legutolsó helyen Szátok végzett. Érdekesség még, hogy a 2014-es évhez képest a legtöbb helyet a 409. helyen lévő Patvarc javította, méghozzá 1668-al. A legtöbbet pedig az 1633. Ipolyvece rontotta, a 976 hellyel.
A településindex teljes rangsora ide kattintva elérhető.

Eddig nem hallott történeteket mesélt édesapjáról ifj. Zenthe Ferenc Salgótarjánban
Ezeket is ajánljuk: