2025.05.17. 10:25
Szikratávíróktól az okostelefonokig – a távközlést ünnepeljük ma
Ma van a Távközlés Világnapja. A nemzetközi megemlékezést 1968 óta annak az eseménynek a tiszteletére tartják, hogy 1865. május 17-én Párizsban 20 ország aláírta a Nemzetközi Távközlési Egyesület alapító okiratát.
Bár a telefont csak évekkel később találta fel Graham Bell, a Marconi-féle szikratávíró már akkoriban olyan nagy forgalmat bonyolított, hogy nemzetközi egyezményben kellett szabályozni a „ti-ti”-k és „tá-tá”-k országhatárt átlépő folyamát. Az egyesület 1947 óta része az ENSZ igazgatásának, mára 189 ország alkotja tagságát. Magyarország az alapítókkal egyidőben csatlakozott a Nemzetközi Távközlési Egyesülethez, persze akkor még a monarchia részeként.

Forrás: MW/Illusztráció
A Távközlés Világnapját hazánkban is megünneplik
A Nemzetközi Távközlési Egyesület évről évre egy-egy témát állít a Távközlés Világnapja fókuszába, így a korábbi években már az elektronikus kereskedelem, a mobil kommunikáció, valamint az internet is középpontba került. Az internet világnapját egyébként egy nappal a Távközlés Világnapja után ünneplik. A Széchenyi István Egyetem Távközlési Tanszéke a hallgatókkal együtt minden évben országos konferenciát és szakmai kiállítást valósít meg a Távközlés Világnapja alkalmából, amelynek a világűr meghódítása is volt már témája.
Bell helyett másvalaki találhatta fel a telefont?
Érdekesség, hogy többen is közel álltak a telefon feltalálásához. Egy 1863-as szerkezet, amely alkotójától, a német Philipp Reis fizikustól a „Telephon” nevet kapta képes volt átadni és fogadni a „jó minőségű” beszédet. Jóval több mint száz évvel a telefon találmányának Bell által való 1876-os szabadalmaztatása után 2002-ben az Amerikai Egyesült Államok Képviselőháza határozatban közölte, hogy egy másik feltalálót, az olasz származású amerikai Antonio Meuccit kellene a telefon feltalálójának elismerni, aki Bell laboratóriumában dolgozott. Mindenesetre okostelefonjainkat használva hálásak lehetünk nekik minden erőfeszítésükért!