2025.05.15. 19:55
Sokan nem látják őket szívesen, de nem foglalkoznak vele – otthon érzik magukat a nógrádi társasházakban (videó)
Szinte bármerre néz az ember galambokat lát. A postaládánkban, a szellőző kivezető csövében, vagy épp az erkélyünkön is megtalálják a boldogságot. A tavaszi időszakban pedig még gyakrabban költöznek be a galambok a panelekbe is.
Parlagi vagy más néven házi galambok okoznak problémát szerte Nógrádban, köztük Salgótarján belvárosában is. Az etetésük tilos és súlyos pénzbírságot kockáztat az, aki megszegi a szabályokat. Galambriasztó eszközök már egy ideje nem működnek a nógrádi vármegyeszékhelyen, mert a szakemberek korábban hatástalannak találták azokat. De akkor vajon, hogyan tarthatjuk távol otthonunktól ezeket a búgó hangú gerléket?

Forrás: Nool.hu Archív/Illusztráció
Egyre több helyen szerelnek fel a galambok távoltartására szilikonból készült tüske- vagy pálcasort, ami meggátolja azok leszállását. Míg régebben ezek fémből készültek, és sok madarat megsebesítettek, mostanra már könnyű és időjárásálló szilikonból vannak, amelyek nem okoznak kárt a házi galambokban, ugyanakkor funkciójukat ugyanúgy ellátják
– emelte ki Papp Ferenc, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) nógrádi elnöke, aki hozzátette, hogy a magasabb épületeken, templomokon sok esetben galambhálót feszítenek ki, így távol tartva a madarakat.
A lakótelepi, belvárosi részeken Nógrádban is előfordul, hogy nagy létszámú galambállományok élnek együtt az emberekkel. Gyakran az épületek díszpárkányain, ablakaiban, erkélyein, vagy a homlokzati szobrokon pihennek, sőt fészkelnek is a parlagi galambok.
Az odúra emlékezteti a galambokat a társasházakon lévő kivezető cső
A pára- és szagelszívók kivezető csöve számos odúlakó madárnak megtetszik a fészkelési időszakban. A homlokzatokon megjelenő nyílások hasonlítanak az odúk bejáratára, így ezeket a madarak könnyen megtalálják és birtokba is veszik. Természetesen mindez megelőzhető, ha a kivezető nyílásra például sűrű szövésű dróthálót erősítünk, hiszen ezen a madarak nem tudnak átjutni
– hangsúlyozta Papp Ferenc, az MME nógrádi elnöke.
Érdekesség, hogy a Nógrád Megyei Hírlap, és a Nool.hu szerkesztőségével szembeni ablakpárkányon egy galambpár gyümölcsöző kapcsolatából pár napja két fióka jött a világra. Az aranyos kis galambok első szárnypróbálgatásait és gondoskodó anyukájukat egy videóban sikerült is megörökítenünk.
Az énekesmadarak mellett több égi vándor is védelem alatt áll
Minden évben többen beszámolnak róla Salgótarján környékén, hogy házi rozsdafarkúak, cinegék vagy épp sarlós fecskék költöztek be hozzájuk, és kezdtek neki a fészeképítésnek, valamint fiókáik felnevelésének. Őket nem szabad bolygatni, és a fészküket sem áthelyezni, hiszen ilyen esetben a madarak nem találják meg azt, és fiókáik elpusztulnak.
Háborús hősből „szárnyas patkánnyá” váltak a galambok
Az első világháború idején a hadseregek széles körben alkalmazták a postagalambokat kommunikációs célokra. Egyes becslések szerint több mint félmillió madár volt szolgálatban a háború alatt. A postagalambok rendkívül megbízhatónak számítottak, a velük indított üzenetek 95 százaléka célba ért.
Mint megtudtuk, Nógrádban jelenleg annyira nem vészes a galambhelyzet, más megyék városaiban sokkal inkább el vannak szaporodva.
A belvárosi parkok környékén persze Salgótarjánban is szép számmal lehet találkozni velük, a kenyér- és kiflimorzsával való etetés, valamint a természetes szelekció hiánya, azaz a ragadozó madarak ritka városi felbukkanása miatt a létszámuk gyorsan növekszik.

Fotó: Zimány Attila / Forrás: Nool.hu
Mennyire veszélyes a galambok ürüléke?
Ezek a szárnyasok sok bosszúságot okoznak a társasházakban élőknek, hiszen az ablakokat és a bejárati ajtók előterét is rendszeresen bepiszkítják, valamint a környéken parkoló autótulajdonosoknak is gondot okoznak, mivel a nem megfelelő időben eltávolított galambürülék a kocsik fényezésében is könnyedén kárt tehet.
A szakértő szerint a galambcsapatok jelentős mennyiségű ürüléke nem csak esztétikailag csúnya, hanem maga az ürülék számos veszélyes kórokozót is tartalmaz, mint például a szalmonella, igaz mindez a járókelőkre nem jelent veszélyt, de például egy pára- és szagelszívón keresztül, zárt térben már jóval problémásabb lehet.
Azokon az erkélyeken, ahol nincs mozgás, ráadásul még elhanyagolt is, arra felfigyelnek és gyorsan birtokba veszik a parlagi galambok. Ezért, ha valahol sok ilyen madár tanyázik, a kosz okozta kellemetlenség miatt a béke és a lélek örök szimbólumát jelentő házi galambokból mondhatni „szárnyas patkány” válik.
Ezeket is ajánljuk:
Nool.hu videó
- Vadászrepülőgépek köröztek Rétság felett, több harckocsi is érkezett – fotókkal, videóval
- Betyárjó mulatság, palóc vendégszeretet! Rengetegen érkeztek a béri fesztiválra – fotókkal, videóval
- Nem féltek az izomláztól! Úgy mozogtak a salgótarjáni éjszakában, mintha nem lenne holnap – fotókkal, videóval
- Drasztikus hatással lehet a nógrádi gazdákra Ukrajna EU-csatlakozása
- Gyönyörű tájképeket festettek Eresztvényben a gyerekek – mutatjuk a díjazottak névsorát (fotók, videó)