2025.05.13. 16:55
Meglephet, de van, ami még a saját kertedben is engedélyhez kötött
Kevesen vannak, akik az olyan hétköznapi tevékenység előtt, mint a kertészkedés, átböngésznék a jogszabályokat. Talán sokakat meglep, de nem mindegy mit hova ültetünk: egy-egy fa, vagy bokor telepítését helyi és általános rendeletek is meghatározhatják.
Ki gondolná, hogy érdemes tisztában lennünk a szabályokkal, amikor sövényt telepítenénk a házunk elé. A helyi rendeleteket sem árt ismerni, ha egy újabb fa, esetleg cserje ültetésén, vagy éppen kivágásán gondolkodunk a kertünkben. Hiába tesszük mindezt a tulajdonunkban lévő területen, e tevékenységet a fák védelméről szóló kormányrendelet, valamint helyi szinten önkormányzati rendeletek szabályozzák. Sokan nem is tudják, hogy vannak ilyenek.

Forrás: Illusztrációs fotó: MW
Fa, vagy bokor: ezek az ültetési szabályok
Két okból is érdemes tisztában lenni a faültetés törvényi szabályozásának alapjaival. Egyrészt a védőtávolságok betartása – a telekhatártól, épülettől – a saját érdekünk is. Másrészt, ha a szomszédokkal megromlik a viszony, akkor elképzelhető, hogy azért jelentenek fel, mert rossz helyre ültettük a növényeinket, így akár ezek kivágására is kötelezhetnek bennünket.
Mindezekből következik, hogy a saját telkünkön belül sem csinálhatunk, amit akarunk. Vannak alapvető rendelkezések, amelyek iránymutatóak lehetnek, amennyiben törvény szerint szeretnénk eljárni.
Az ide vágó szabályok többsége azonban mindenhol a helyi önkormányzat rendeleteitől függ, ezért kisebb-nagyobb eltérések adódhatnak.
Fa és cserje belterületi telkeken többnyire a következő előírások betartásával telepíthető:
- kiskoronájú fa telekhatártól, épülettől minimum 2 méterre
- közép- és nagykoronájú fa telekhatártól-, épülettől minimum 3,5 méterre
- cserje és örökzöld telekhatártól, épülettől minimum 1 méterre ültethető.
A kivágás és csonkolás engedélyköteles
Ahogy az ültetésnek, úgy a fák kivágásának és csonkolásának is vannak szabályai. A 10 centiméternél nagyobb törzsátmérőjű fa kivágása engedélyköteles. Ez alól kivétel a 20 centiméternél kisebb törzsátmérőjű, nem közterületi gyümölcsfa. A védett fafajok és bármilyen 30 centiméternél nagyobb törzsátmérőjű fa kivágása csak a növény rossz egészségi állapota, vagy szükségszerű építési munka, illetve életveszélyes állapot megszüntetése érdekében történhet. Az építés miatt kivágott fát pótolni kell.
Facsonkolás, alakító metszés 20 centiméternél nagyobb törzsátmérőjű egyedi fán csak életveszély elhárítása érdekében történhet, szakember jelenlétében. A fakivágási engedélyt bel- és külterület esetén a területileg illetékes jegyzőhöz kell benyújtani.
A tűzoltókat csak életveszélyes helyzetben lehet riasztani
A magánterületen álló, veszélyes fák kivágását érdemes szakemberre bízni. Amíg korábban ezt a feladatot a tűzoltók is elvégezték, erre már nincs lehetőség. Kapás Márton, a Nógrád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője arról tájékoztatott, hogy közterületen a járműforgalmat akadályozó fákat, vagy a gyalogosokat veszélyeztető, lehasadt faágakat a tűzoltók távolítják el. Magánterületen erre csak akkor van lehetőség, ha a sérült fák közvetlen életveszélyt jelentenek.
Berkenyén nem csak a vérszilvafák fontosak
Berkenye messze földön ismert a településre vezető utat szegélyező vérszilvafákról. A községben azonban nem csak a turistákat csalogató fasor fontos, az önkormányzat és a lakók is sok növényt telepítenek. A tevékenységet azonban az általános szabályokon túl önkormányzati rendelet nem szabályozza.
– A mintegy 150 vérszilvafát számláló fasoron kívül az elmúlt években további cserjék kerültek földbe szerte a településen. A lakóparkhoz vezető út mellett mintegy 70 juhart, a patakparton 30 amerikai hársfát, ugyanitt 40 darab juhart és nyírfát is telepítettünk – ismertette German József polgármester, aki mint mondta a fásítást nagyon fontos feladatnak tartják, ami a lakosság részéről is igényként merül fel.
– Ezt nem csak esztétikai, hanem környezeti szempontból is kiemelten kezeljük, hiszen fák a javítják a levegő minőségét, csökkentik a hőmérsékletet – tette hozzá.
German József magánemberként is sokat tesz a fenti célért. Mint mondta, minden újszülött családjának egy házi berkenye-cserjét ajándékoz. Ezzel a településsel azonos nevű növény honosítását szeretné elérni.
A polgármester arra is kitért: nem jellemző, hogy a helyiek a szomszédból átlógó ágak miatt tennének bejelentést. Az már előfordult, hogy keskenyebb utcákban nem adott engedélyt faültetésre az önkormányzat a közlekedés biztonsága miatt.
Arról is írtunk, hogy a tavasz beköszöntével a nógrádi kertek életre kelnek, megkezdődik a palántázási időszak. Legyen szó paradicsomról, paprikáról vagy eperről, a sikeres termesztés kulcsa a megfelelő időben és módon történő ültetés. Mutatjuk, mire figyeljünk a palánták nevelésénél!
Ezeket is ajánljuk:

Súlyos titkot rejtett a nógrádi ház, egy gyermek is gyakori kuncsaftja volt a nőnek