2025.05.13. 20:30
Elképesztő együttállás a Hold és egy óriáscsillag között – akár a városból is látható lesz!
Még nem késő, ma éjjel érdemes lesz az eget kémlelni! Különleges és ritka égi együttállásnak lehetünk szemtanúi május 13-ról 14-re virradóra. A közel telihold megközelíti az Antares nevű óriáscsillagot, amely szabad szemmel is jól látható lesz – akár városi környezetből is. A látványos esemény hajnalig tart, így a korán kelőknek is bőven lesz idejük gyönyörködni a kozmikus szépségben.
Május 13-ról 14-re virradó éjszaka csillagászati szempontból rendkívül különleges. A Hold közelében tűnik fel az Antares, a Skorpió csillagkép legfényesebb, vöröses színű csillaga. A látvány nem igényel távcsövet – elég, ha tiszta az ég és van egy jó rálátásunk délkeleti-déli-délnyugati irányba – írja a Svábhegyicsillagvizsgáló.hu.

Forrás: svabhegyicsillagvizsgalo.hu
Az együttállás már 22 óra körül elkezdődik, amikor az égitestek a látóhatár fölé emelkednek. Hajnalig lesz lehetőség megfigyelni őket, hiszen a Hold és az Antares is ekkor nyugszanak majd le. Bár nem pontosan telihold lesz, de a Hold megvilágítottsága eléri a 98%-ot, így szabad szemmel teljes holdnak látszik majd.
Az Antares – neve magyarul „anti Mars” – nemcsak látványos, de tudományosan is különleges égitest. Vörös szuperóriás, amely 15-ször nehezebb a Napnál, átmérője pedig 680-szor nagyobb. Ha a Nap helyére kerülne, még a Mars pályáján is túlterjedne.
A változó Antares
Érdekesség, hogy az Antares valójában kettőscsillag: az „A” komponens vörösen izzik, míg a halványabb „B” kísérőjét csak nagy távcsővel lehet megfigyelni, mivel elnyomja a szuperóriás ragyogása. Az Antares továbbá változócsillag is – fényessége hosszú idő alatt enyhén változik, és erős csillagszelet is fúj belőle.
Bár az idei alkalom csak egy közeli együttállás, előfordul, hogy a Hold teljesen eltakarja az Antarest. Ilyen fedések nagyjából 18 évente fordulnak elő sorozatosan – legközelebb 2028. április 12-én lesz látványos, sötét égbolton zajló fedés.