2025.05.23. 14:00
Sokan nem tudják, de 100 kiló alatt otthon is temethetünk!
Sokaknál a házi kedvenc szinte családtag, nagy veszteség, amikor elpusztul. A gazdáknak ez esetben nem mindegy, hogyan történik az állatok temetése, azt egyébként is szigorú jogszabály határozza meg.
Kutya, macska, hörcsög. Mindegy, hogy mit választunk házi kedvencként, valamennyi állat a szívünkhöz tud nőni és nagy veszteségként ér, ha végső búcsút kell vennünk. Szigorú jogszabály határozza meg, hogyan és hova temethetjük el háziállatainkat.

Forrás: Archív fotó: Nool
Saját ingatlanunkon 100 kilóig eltemethetjük az állatot
Az elpusztult házi kedvenceket a jogszabályok szerint három módon ártalmatlaníthatja a tulajdonos:
- Saját ingatlanán – kivéve magas talajvízállás esetén – évente száz kilogramm össztömegig eláshatja.
- Elföldeltetheti kedvtelésből tartott állatok kegyeleti temetőjében.
- Valamint elégettetheti az erre a célra kialakított kis kapacitású égetőben.
– A kisebb testű elhullott haszonállatokat a tulajdonos a saját ingatlanán eláshatja, szintén száz kilóig évente. Feltéve, hogy az elföldelés helyén a felszín alatti víz nyugalmi szintje és az elföldelés mélységi szintje között az eltérés egy méter – tájékoztatott korábban a Nógrád Megyei Kormányhivatal. Hozzátették: 2005 végétől tilos az elpusztult állatokat dögkutakba helyezni. Az esetek többségében ezeket a kutakat felszámolták, beomlasztották és területüket újra hasznosították.
Az állati tetemek ártalmatlanítását európai uniós és nemzeti szintű rendeletek is szabályozzák. Ezekben a nyomon követhető, biztonságos kezelést részesítik előnyben, azaz az elpusztult állatok engedéllyel rendelkező üzemekben történő feldolgozását, ártalmatlanítását.
Hamvasztásra is van lehetőség vármegyénkben
A házi kedvencek hamvasztására 2009 óta van lehetőség szűkebb hazánkban. Ezt a szolgáltatást a Salgótarjáni Hulladékgazdálkodási és Városüzemeltetési Nonprofit Kft. biztosítja a megyeszékhelyen és a térségben élők számára. A hamvasztó a Térségi Hulladékkezelő Központ részét képezi, amely Salgótarján – Csókáspuszta területén található.
– A kisállathamvasztó azok számára nyújt megoldást, akik nem tudják házi kedvencüket eltemetni, vagy érzelmi kötődés miatt szeretnék hamvaikat megőrizni – fogalmazott Fekete Zoltán, a városüzemeltetési kft. igazgatója, hozzátéve: – A berendezés teljesen zárt rendszerben működik, és egészen kis méretű tetemektől a nagyobb méretű kutyák befogadására is alkalmas, legfeljebb 80 kilóig. A szolgáltatás egyre népszerűbb a lakosság körében.
A kisállattemető még hiányzó szolgáltatás
A fenti szolgáltatás és mellé a szállítás is megrendelhető a cégtől előzetes telefonos egyeztetés alapján, erről a VGÜ honlapján lehet tájékozódni. A hamvasztás ideje nagyban függ az elhunyt kedvenc méretétől, de lehetőséget biztosítanak arra, hogy a gazdik jelen legyenek a folyamat alatt. A hamvak elhelyezése egy, a vállalat által biztosított üvegedényben, vagy a megrendelő által hozott urnában történik. A szolgáltatás díja a néhai kedvenc méretétől függ, amit a hamvasztás ideje arányosan követ. Egy közepes testű kutyus elhamvasztása urnával együtt mintegy 44 ezer forintba kerül.
– Egyre több városban alakítanak ki kisállattemetőket, azonban ez a szolgáltatás vármegyénkben és a környéken még nem érhető el – hangsúlyozta Fekete Zoltán.
Az elhullott haszonállatokat tárolják, majd elszállítják
Fekete Zoltán azt is elmondta: haszonállatok esetében a törvényi előírásoknak megfelelően az állattartóknak kötelessége a telepeiken elhullott állatok tetemeinek biztonságos ártalmatlanítása. Erre a célra készült el Csókáspusztán uniós pályázatból az állati hulladék átrakó állomás. A tetemeket csak átadásig tárolják. Szerződésben állnak az ATEV Zrt.-vel, a cég feldolgozó üzemébe szállítja tovább az állati hulladékot, ami lehet állati tetem, lejárt szavatosságú fehérjetartalmú élelmiszer, elkobzott ismeretlen eredetű hústermék is.
A közúton elgázolt állatok tetemeit már nem a VGÜ gyűjti be, azonban az önkormányzati tulajdonú utak mellől és közterületekről összegyűjtik és ártalmatlanítják azt.