Időskori autóvezetés

2025.04.15. 06:00

Ön- és közveszélyesek az idős autósok Nógrádban? Megkérdeztük őket, a válaszuk meglephet!

Nem egyedi eset, hogy az idősebb sofőrök problémát okoznak az utakon. Nógrádban is többször előfordult már, hogy a 21-es számú főúton a forgalommal szemben vezetett egy idős autós. Ugyanakkor természetesen a korosabb sofőrök között is sokan megbízhatóan, és felelősségteljesen róják a kilométereket.

Az idősek vezetése, és jogosítványának meghosszabbítása az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapott, különösen az Európai Unió közlekedésbiztonsági célkitűzései miatt. Felvetődött annak a lehetősége, hogy az idősebb sofőröknek, 70 éves kor felett ismételten le kellene tenniük az elméleti és gyakorlati vizsgát is, de ezzel kapcsolatban még nem született végleges döntés.

Egyre többször láthatunk megdöbbentő vezetést az utakon
Egyre többször láthatunk megdöbbentő vezetést az utakon (képünk illusztráció!)
Fotó: Vendel Lajos / Forrás: Nool.hu

A vezetési képességek és a kor közötti kapcsolatról egyre több szó esik mostanában. A nemrégiben Salgótarján belvárosában megkérdezettek egyetértettek abban, hogy nem egy bizonyos életkor eléréséhez kell kötni a slusszkulcs letételét, hanem egészségügyi állapothoz, így az intő jeleket mindenkinek fontos lenne időben észlelnie. 

A kezdő és idősebb vezetők okoznak, valamint szenvednek nagyobb arányban balesetet. Ezek általában a gyorshajtásból és az elsőbbség meg nem adásából adódnak. Az idő teltével a reakcióidő és a reagálás a hirtelen fellépő szituációkra egy bizonyos kor felett már nem a javulás felé halad. Ezek a tulajdonságok teljesen egyediek és egyedi módon befolyásolják a környezeti hatások. Véleményem szerint nem lenne igazságos, ha a születési dátumtól függően lenne húzva bármiféle határ is 

– emelte ki Törőcsik Gábor salgótarjáni gépjárművezető oktató. 

Az életkor függvényében így alakul az egészségügyi felülvizsgálat

Hazánkban a jelenleg érvényes szabályok szerint 50 éves kor alatt tízévente kell egészségügyi alkalmassági vizsgálatra mennie annak, aki továbbra is vezetni szeretné autóját, illetve motorját. 50 és 60 év között ez már a felére, 5 évre csökken, majd 60 és 70 év között mindez háromévenkénti gyakorisággal kötelező, 70 éves kor felett pedig kétévente szükséges. 

A fiatalok túl gyorsan, az idősek pedig körülményesen vezetnek

Mint arról már korábban beszámoltunk, több nógrádi járókelő is megemlítette, hogy míg a fiatalok túlzottan is vagányan és gyorsan vezetnek, addig az idősebbek a megengedett sebességnél gyakran jóval lassabban mennek, ezáltal feltartva a forgalmat balesetveszélyes helyzetek alakulhatnak ki.

Az utakat rendszeresen járva pozitív és negatív tapasztalatot is gyűjtöttem már, mindezt kortól függetlenül. Közvetlen környezetemben akad olyan személy, aki már idősebb, mint 70 éves és szívesen, nyugodtan ülök be mellé utasként

 – hangsúlyozta a gépjárművezető oktató. 

Az idősebb nógrádi sofőrök nem szívesen válnának meg az autóvezetés nyújtotta kényelemtől

A Salgótarjánban élő 72 éves Bóta Tamás már több mint 50 éve vezet. 

– Kis túlzással, amióta csak az eszemet tudom azóta a volán mögött ülök és mindig is rendelkeztem autóval. Úgy érzem még most is jól és magabiztosan vezetek, igaz már hosszabb távokra csak ritkán megyek, de például a hétvégi bevásárlást másképp el se tudnám képzelni – válaszolta. 

A bátonyterenyei, 78 éves Szabó Józsefné már csak ritkán vág neki a forgalomnak. 

– Már nincs túl sok türelmem az autóvezetéshez, és sajnos a reflexeim sem a régiek, így az elmúlt pár évben már alig fordítottam el a slusszkulcsot. Több hozzám hasonló korú ismerősöm is kiválóan vezet, de azt is hozzá kell tenni, hogy akadnak, akik nem látják be, hogy már le kellene tenniük a kocsit – mondta. 

A karancsaljai Kis Zoltán idén nyáron lesz 83 éves, és aktívan rója személygépkocsijával a kilométereket. 

– Rendszeresen, az előírtak szerint kétévente járok az orvosi vizsgálatokra. Jól érzem magam, szerencsére nincs semmilyen komolyabb egészségügyi problémám. A forgalom tempóját is mindig feltudom venni, és próbálok nem rutinból vezetni, mert az könnyen megbosszulhatja magát – fejtette ki. 

Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, inkább már ne üljünk a volán mögé!

Különösen fontos idős korban, hogy figyeljünk a gyógyszerek mellékhatásaira, és ne vezessünk olyankor, amikor fáradtságot, tompaságot vagy kábultságot okozó gyógyszert vettünk be. Emellett a látás és a hallás romlása esetén is érdemes átgondolni a vezetésre való alkalmasságot.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában