Műismeret

2025.04.26. 10:51

Évtizedek után hamvaiból élesztették újra a műismereti versenyt a Keri kerek évfordulója alkalmából

Kerek évfordulót ünnepel ebben a tanévben a Nógrád Vármegyei Szakképzési Centrum Kereskedelmi és Vendéglátóipari Technikum és Szakképző Iskola. Minderről az elmúlt hónapokban számos programmal megemlékeztek már, azonban a közelmúltban a jubileumhoz kapcsolódva a technikumi osztályokba járó diákok számára egy olyan versenyt is „újraélesztettek”, amely egykor – évtizedekkel ezelőtt – szerves részét képezte Salgótarjánnak.

Megalapításának 70. évfordulóját ünnepli a 2024/2025-ös tanévben a Nógrád Vármegyei Szakképzési Centrum Kereskedelmi és Vendéglátóipari Technikum és Szakképző Iskola. A jubileumot természetesen programok hada szegélyezte a sokszor csak Keriként emlegetett oktatási intézményben. Ahogy arról beszámoltunk, a Keri Napok is a 70-es szám körül forogtak, akár csak a második alkalommal megrendezett Bátor-napi matematika-csapatverseny, vagy a március elején tartott jótékonysági bál. A közelmúltban azonban az iskola közössége még egy szintet lépett, és „hamvaiból” újra életre hívott egy olyan versenyt, amely egykor kiemelkedett Salgótarján kulturális megmérettetései között.

verseny, műveltségi, vetélkedő, Keri
A verseny során versek, novellák, regények, műalkotások, zenék, filmek és színházi élmények kerültek a középpontba
Fotó: Hüvösi Csaba / Forrás:  Nool.hu

Évtizedek után karolták fel a nyugdíjba vonult házaspár hagyatékát jelentő versenyt

Tavaly szeptemberben a Keri két magyar-történelem szakos tanára, azaz Füzesi Tamás Endre és felesége, Füzesiné Schepácz Réka nagy fába vágta a fejszéjét a salgótarjáni szakképző intézmény működésének 70. évfordulója alkalmából. Elhatározták, hogy felidéznek egy évtizedekkel ezelőtti sikeres versengést.

– Hosszú időn át szervezett műismereti vetélkedőt az akkori salgótarjáni egészségügyi szakközépiskola tanár házaspárja, Sepsi István és Sepsi Istvánné. Nyugdíjba vonulásukat követően az általuk indított vetélkedő szervezését azonban senki nem vitte tovább. Ezt a hagyományt „újítottuk fel” feleségemmel idén a technikumi tanulók számára meghirdetett versennyel – húzta alá Füzesi Tamás. Az oktató azt is hozzátette, hogy a 11 feladattal elsősorban azt kívánták kideríteni, hogy a fiatalokban milyen élményeket hagytak az előre kiadott művek, amelyek között megtalálhatók voltak:

  • versek, 
  • novellák, 
  • regények, 
  • műalkotások, 
  • zenék, 
  • filmek és
  • színházi élmények. 

Éppen ezért a kérdéseket is úgy állították össze, hogy azok egy-egy szereplő, cselekmény köré fonódjanak. Ez alkalommal a tanulóknak például ételekről-italokról kellett műveket felismerniük, de előkerültek Mikszáth Kálmán írásait idéző tárgyak, valamint szófelhők és zenék alapján is kellett a különböző alkotásokat felismerni.

Régi időket idéztek

Füzesi Tamás egy érdekességet is megosztott velünk az újraindult műismereti vetélkedővel kapcsolatban. Elmondta, hogy a Keri egyik jelenlegi oktatója annak idején nem csak részt vett a salgótarjáni egészségügyi szakközépiskola által szervezett próbatételen, hanem a nyertes csapat tagjaként oklevelet is szerzett, méghozzá a Keri színeiben. Az alma materéhez visszatérő oktató az emlékként őrzött díszes papírlapot az iskolába is bevitte az idei verseny napján, így azt fiatalok és idősebbek egyaránt megcsodálhatták.

A győzteshez került a következő vetélkedő megszervezésének lehetőége

Az első számú cél az volt, hogy játékosan felkeltsék a fiatalok érdeklődését a tananyagon túli művek iránt.

– A régi versenyeknél az volt a hagyomány, hogy a szervező iskola csapata a megmérettetésen kívül indul. Ezt a tradíciót mi is megtartottuk, így a keris csoporton kívül másik három iskolából érkeztek diákok. Nagyon megörültünk annak, amikor megtudtuk, hogy nem csupán a Nógrád Vármegyei Szakképzési Centrum (NVSzC) intézményeiből jönnek résztvevők, hanem a műismereti vetélkedő „origóját” jelentő Semmelweis Egyetem Kanizsai Dorottya Többcélú Szakképző Intézménye is képviselteti magát – mondta Füzesi Tamás.

A pedagógus arra is rámutatott, hogy ez utóbbi iskola csapata a harmadik helyezést szerezte meg végül, második helyen az NVSzC Stromfeld Aurél Technikum diákjai végeztek, a dobogó legfelső fokát pedig az NVSzC Szent-Györgyi Albert Technikum tanulói hódították meg épp annyi ponttal, mint a házigazdák. 

A vetélkedőt újraszervező oktató elárulta: úgy gondolták, hogy a műismereti verseny első helyezettjét nem csak a győzelmet szimbolizáló vándor kupával, hanem a következő évi verseny szervezésének lehetőségével is elismerik. Füzesi Tamás hozzátette: ha az idén élen végző oktatási intézmény valami miatt ezt nem tudná megvalósítani, akkor ők természetesen ismét örömmel várják majd a műismeretben versenyezni vágyó tanulókat a Keri falai közé.

Ahogy arról beszámoltunk az NVSzC Szent-Györgyi Albert Technikum tanulói kiemelkedő eredményeket értek el a III. Kossuth Zsuzsanna Nemzeti Egészségügyi Szakképzési Verseny országos döntőjében.

Azt is megírtuk, hogy a NVSzC Stromfeld Aurél Technikum diákjai is több dobogós helyezést is meghódítottak teljesítményükkel.

 


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában