Kirándulás

2025.04.20. 11:50

Öt rejtett kirándulóhely Nógrádban, ami húsvétkor sincs tele! – Ne hagyd ki, ha nyugalomra vágysz!

Nógrád vármegyében is számos program várja az érdeklődőket a hosszú hétvégén, ám várhatóan a legtöbb kirándulóhelyen sok ember megfordul. Épp ezért összegyűjtöttünk öt olyan rejtett, de annál izgalmasabb kirándulóhelyet szűkebb hazánkban, ahol biztosan nincs tömeg ezekben a napokban.

Mutatunk öt eldugott kirándulóhelyet Nógrád vármegyében, amit érdemes felkeresni a húsvétkor, vagy a tavaszi szünetben.

Kishartyán, Kőlyuk-oldal, kirándulóhely
A kishartyáni Kőlyuk-oldal izgalmas, de kevésbé ismert kirándulóhely Nógrádban
Fotó: Hüvösi Csaba / Forrás:  Nool.hu | Archív fotó

Kishartyán rejtélyes homokkőbarlangja

Tartalmas kikapcsolódást nyújthat a hosszú hétvégén a Kishartyáni Kőlyuk-oldal. A különleges kirándulóhelyet a településről indulva lehet megközelíteni. A kultúrház előtt le kell térni a 22-es útról Nógrádmegyer felé, majd egy egy kilométer után a község szélén álló templomnál, a temető déli oldalán vezető bekötőúton a Kővölgyben haladjunk tovább. A termelőszövetkezeti major útja vezet el a védett Kőlyuk-oldalhoz. 

A homokkőbarlang ingyenes látogatható, amelyet a kőfalon mélyített lépcsőkön lehet elérni és a csúcs irányába lehet elhagyni egy kapaszkodókkal ellátott feljárón keresztül. A barlang a tatár- és törökdúlás idején menedékhelyül szolgált a helyieknek, valamint a XIX. század végéig remeteéletet élő szerzetesek is lakták az üregeket.

Páris-patak völgye, avagy a Palóc Grand Canyon 

Az aktív kikapcsolódáshoz a Páris-patak völgyének a felfedezését is ajánljuk, amely egész évben látogatható, belépődíj nélkül. A Palóc Grand Canyon a Litke és Nógrádszakál között lévő Ipoly-szorosban bújik meg. Nógrádszakál irányából közelítve nagyjából egy kilométer után kell jobbra fordulni. A szurdok elején található egy kis parkoló, ahol ott lehet hagyni az autót, innen pedig elég rövid idő alatt be is lehet járni gyalog a völgyet, azonban akik szeretik a nehéz terepet, kipróbálhatják azt a 3 kilométeres túraútvonalat is, amely Nógrádszakáltól indul. 

A Páris-patak, amely egyébként nem rendelkezik állandó vízfolyással, a szurdokvölgyben többféle kőzetbe vágódott be. A száraz, 15-20 méter mély, meredek falú völgyben csapadékos időben és hóolvadáskor viszont látványos vízesések képződnek. Nemrégiben itt lelték fel Magyarország első fatörzsbarlangjait, amelyek világviszonylatban is kuriózumnak számítanak. 

Fedezd fel Jézus lábnyomát Nagylócon

Ha szeretnéd megtudni, hogy a lábnyomod megegyezik-e Jézuséval, akkor vedd az irányt Nagylóc felé. A településen az Őrhegy egyik andezit sziklájában lábnyomra hasonlító bemélyedések találhatóak. A helyiek úgy tartják, ezek Jézus Krisztus lábának, botja végének, valamint a szamara patájának a lenyomatai. Jézus lábnyománál a nagylóciak egyébként keresztet is állítottak. 

Érdekesség, hogy régen a zarándoklat során megpihentek az emberek ezen a szent helyen és bele is álltak a nyomokba, amelyek legfurcsább módon mindenkinek kényelmesek voltak. Jézus lábnyomát legegyszerűbben a Nagylócot és Hollókőt összekötő útról lehet megközelíteni egy földúton keresztül. 

Szanda várának romjaitól pazar kilátás nyílik Palócföldre

Nógrád vármegyében számos olyan hely van, ahonnan pazar kilátás nyílik szűkebb hazánkra. Ezek közé tartozik Szanda vára is, ahonnan lenyűgöző látvány tárul elénk Palócföldről. Szanda várának romjaihoz a községhez tartozó településrészről, Szandaváraljáról az Országos Kék Túra útvonalán is el lehet jutni. 

A vár legrégibb része a 13. század végén épült, külső falai a 15-16. században. A Cserhát 529 méter magas vulkáni csúcsán fekvő várból, mára szinte alig maradt valami. A vár 1546 került török kézre, amit 1551-ben sikerült visszafoglalni. Később a vár épületeit és falait felrobbantották, hogy többé ne kerülhessen török hódoltság alá. 

A Zagyvarónai salakkúp különleges kirándulóhely

Listánk végére egy nagyon izgalmas kirándulóhely került. A Salgó várától gyalog mintegy 30 percre, Zagyvaróna határában található két vulkánnak kinéző domb. Mint ismert, ezeket azonban nem a természet alkotta, hanem a Magyar Vasötvözetgyár Rt. ércfeldolgozásának melléktermékei. 

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának honlapján található információk szerint annak idején hatalmas szállítószalagokon érkezett ide a salak. Az ebből épült dombok közül pedig az egyiket már vissza is hódította a természet, a másikat az erózió formálja. Bár látványában lenyűgöző a Zagyvarónai salakkúp, azonban ez ipari hulladék. Éppen ezért nem feltétlenül ajánlott gyermekkel érkezőnek, továbbá érdemes a kirándulás után minél hamarabb kezet mosni és a ruhákat, cipőket is ki-, illetve lemosni. 


 


 



 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában