Kockázat

2025.03.13. 13:25

Veszélybe kerülhetnek a nógrádiak, ha otthoni víztisztítót használnak

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

Az otthoni víztisztító berendezések népszerűsége annak ellenére növekszik, hogy a magyarországi ivóvizek jó minőségűek. Sokan már egy nem létező probléma miatt vásárolnak különböző víztisztító berendezéseket, vagy olyan okból, aminek a megszüntetésére egyetlen víztisztító szerkezet sem alkalmas – írták meg a Semmelweis Egyetem oldalán.

víz
Veszélyes is lehet az otthoni víztisztítók használata
Forrás: MW Archív / Illusztráció

 

Magyarországon a víz szennyezői közül a geológiai eredetűek a dominánsak. A magyar vízbázisok jelentős részét érintette a kőzetekből származó arzén, az arzénmentesítő kezelésnek köszönhetően nagyon ritka esetek kivételével ez a probléma azonban már nem áll fenn

 – hangsúlyozta dr. Pándics Tamás, a Semmelweis Egyetem Közegészségtudományi Tanszékének vezetője.

Az ivóvíz a leggyakrabban vizsgált élelmiszer Nógrádban is. A hatóság évente legalább négy alkalommal, településmérettől függően akár több százszor ellenőrzi minőségét, és az eredményt nyilvánosan közzé is teszi.

– A nyersvíz és a hálózatra bocsátott víz minősége a vízóráig bezárólag jellemzően kiváló, ezt követően a tulajdonos felelőssége az esetleges kockázatok, például a lakáson belüli ólomtartalmú csövekből származó ólomszennyezés megszüntetése – mondta el a szakértő.

Gondot okozhatnak a víztisztítók

Sokan azért vásárolnak víztisztító berendezést, mert úgy vélik, a csapvíz mikrobiológiai szempontból nem megfelelő. Ez azonban a közműves ivóvízben nagyon ritka. 

Sőt, maga a víztisztító hordoz mikrobiológiai kockázatokat. Gyakran lépnek fel olyan mikrobiológiai problémák, amelyek a készülék nem megfelelő üzemeltetéséből adódnak. 

Pándics Tamás azt is elárulta, hogy a víz nem steril közeg, számos mikroszkopikus élőlény fordulhat elő benne, ám ezeknek egészségünk szempontjából nincs jelentősége, ameddig nem teremtünk szaporodásukhoz megfelelő környezetet.

A vízszűrő berendezések ezért okozhatnak egészségügyi problémákat

Baktériumok szaporodhatnak el, ha nem kellő rendszerességgel, nem előírás szerint cserélik a szűrőket, vagy ha a felhasználó kezéről szennyeződés jut a szűrőre, amikor azt behelyezi a szűrőházba, vagy tisztítja. A könnyen hozzáférhető elemek megfelelően karbantarthatók, teljeskörűen fertőtleníthetők. A nehezen elérhető, zárt elemeken, belső járatokban azonban könnyen elszaporodnak a mikroorganizmusok, nemcsak víztisztító, hanem például a párologtató és az inhalátor berendezéseken is.

– A műanyagokat kifejezetten szeretik a baktériumok, a nedves, párás környezetben akár kórokozók is megtelepedhetnek. Nem feltétlenül okoznak megbetegedést, de a kockázat fennáll – emelte ki a Semmelweis Egyetem Közegészségtudományi Tanszékének vezetője.

A szakértő szerint egy másik gyakori érv az ilyen készülékek vásárlása mellett a kezelt vezetékes víz klóros íze és szaga. A készülékek többsége aktív szenet tartalmaz, amely ezeket csökkenti. Önmagában azonban ez az előny eltörpül a készülékek használatából fakadó kockázat mellett.

– Ha zavaró a klórszag az a megoldás, hogy öntök egy kancsóba vizet, állni hagyom 15 percig, és csak utána iszom meg – adott tanácsot Pándics Tamás, aki hozzátette, hogy a legtöbbször tehát nem indokolt a vízszűrök használata.

Sok nógrádi is használja a vízszűrő kancsókat

A salgótarjáni Nagy István rendszeresen víztisztító kancsó által megszűrt vizet iszik, és ezen a későbbiekben sem tervez változtatni.

– Hallottam a veszélyekről, de én nagyobb problémát látok az elöregedő csőhálózatban, valamint a vegyszeres fertőtlenítésben. Ki tudja mi minden belekerülhet ezáltal az ivóvízbe, így sokkal nyugodtabb vagyok, ha használom a vízszűrőt, amivel még ráadásul magnéziumot és további ásványi anyagokat is a szervezetembe tudok juttatni – mondta.

A Bátonyterenyén élő Kovács Antónia is használt már vízszűrőt, de nem igazán volt megelégedve a termékkel.

– Kipróbáltam a legolcsóbb és a legdrágább vízszűrő kancsót is, igazából csak annyi különbséget vettem észre, hogy a drágább jóval alaposabban és lassabban szűrte meg a vizet. A megszűrt víznek azonban furcsának találtam az ízét, így maradtam a csapvíznél, most pedig, hogy értesültem a baktériumok veszélyeiről nem is tervezek már használni semmilyen vízszűrő eszközt – válaszolta. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában