Oscar-díj

2025.03.04. 18:25

Alfred Hitchcockkal is dolgozott a háromszoros Oscar-díjas, nógrádi kötődésű zeneszerző

Idén 97. alkalommal rendezték meg az Oscar-díjátadót Los Angelesben. Jancsó Dávidot, A brutalista című film vágóját, a legjobb vágás kategóriában jelölte a Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia, végül a jelölést nem sikerült díjra váltania. Azonban azt kevesen tudják csak, hogy a korábbi győztesek között találunk Nógrád vármegyei kötődésűt is, méghozzá a világhírű zeneszerző Rózsa Miklós személyében, aki három Oscar-díjat is magáénak tudhatott.

Alfred Hitchcockkal is dolgozott a háromszoros Oscar-díjas, nógrádi kötődésű zeneszerző

Rózsa Miklós háromszoros Oscar-díjas zeneszerző munkásságát és személyét is nagyra tartották Hollywoodban

Forrás: Nemzeti Filmintézet (NFI)

Mint arról portálunkon korábban beszámoltunk, a háromszoros Oscar-díjas Rózsa Miklós nevét 2016-ig egészen kevesen ismerték Nógrád vármegyében, de talán Magyarországon is. A tengerentúlon viszont nagy népszerűségnek örvend mind a mai napig, hiszen nem csak korunk egyik legtehetségesebb filmzeneszerzője volt, hanem olyan művész is, aki hatással volt Leonard Bernsteinre. 

Oscar-díj, Rózsa Miklós, Nagylóc
Nagylócon 2016-ban emléktáblát avattak a háromszoros Oscar-díjas Rózsa Miklós tiszteletére, azóta pedig minden évben megemlékeznek róla
 Forrás: Nool.hu Archívum

Rózsa Miklós gyermekként sok időt töltött Nagylócon 

A világhírű zeneszerző 1907. április 18-án született Budapesten. Édesapja földbirtokos és gyáros volt, viszont édesanyja a Zeneakadémián tanult, így került közel a zenéhez. Már ötévesen zongorázni és hegedülni tanult. A nyári szünidőt pedig édesapja nagylóci birtokán töltötte, ahol a palóc kultúra gyakran megihlette őt, és végigkísérte a pályafutását is.

Később egyszerre tanult a Lipcsei Egyetemen kémiát, illetve a Lipcsei Konzervatóriumban zenét. Tanulmányai elvégzése után szerzeményeit egyre több európai koncertteremben játszották. Aztán 1937-ben találkozott Korda Sándorral, és a filmzeneszerzés felé fordult. Ezt követően telepedett le Hollywoodban, ahol több mint 100 filmhez írt zenét. Ezek között volt három Oscar-díjas szerzemény is.

Az első aranyszobrát 1946-ban kapta az Elbűvölve című film zenéjéért, aztán 1948-ban a Kettős élet és 1960-ban pedig a Ben Hur filmzenéjéért hirdették ki győztesként. Ám olyan nagyszerű alkotások muzsikáját is ő szerezte, mint A bagdadi tolvaj (1940), a Quo Vadis (1951) vagy éppen A dzsungel könyve (1942). Ha mindez nem lenne elég, emellett 1941 és 1960 között tizenhétszer jelölték Oscar-díjra. További érdekesség, hogy A dzsungel könyvéhez készített zenéit kiadták külön lemezként is 1942-ben, amely a világ első filmzenealbuma lett.

Az Oscar-díjas zeneszerző munkásságát és személyét is nagyra tartották Hollywoodban

Karrierje során olyan nagy alkotókkal dolgozott együtt, mint például Alfred Hitchcock. Rózsa Miklós nemcsak tehetséges muzsikus volt, hanem kiváló tanár is, oktatóként dolgozott a dél-kaliforniai egyetemen. Munkásságát és személyét is nagyra tartották Hollywoodban, így nem meglepő, hogy a filmzenék egyesületének elnöki posztját is rábízták.

Magánéletéről keveset lehet tudni. 1943-ban feleségül vette Margaret Finlansont, akitől két gyermeke született, Juliet és Nicholas. Rózsa Miklós egyébként csak 1974-ben tért vissza Magyarországra, ahol koncertet is adott, a közönség pedig kitörő örömmel fogadta a világhírű zeneszerzőt. Nyolcvanadik születésnapja alkalmából II. Erzsébet királynő, II. János Pál pápa és Ronald Reagan amerikai elnök is felköszöntötte. Önéletrajzi könyvét 1982-ben adta ki Kettős élet címmel. Ezt követően egészségi állapota miatt vissza kellett vonulnia a nyilvánosságtól, végül pedig 1997. július 27-én elhunyt. Rózsa Miklós azon kevés magyar közé tartozik, akik nyertek Oscar-díjat. Babos Tamás 2018-ban A filmzenekirály címmel készített róla dokumentumfilmet.

Nagylócon 2016 óta minden évben megemlékeznek Rózsa Miklósról

Nagylóc Község Önkormányzata a Los Angeles-i Hungaria Nostra Alapítvány segítségével 2016 júliusában avatott emléktáblát a zeneszerző tiszteletére a településen. Az alapítványt 1988-ban hozta létre dr. Vécsey Eszter azzal a céllal, hogy arra érdemes kulturális projekteket valósítsanak meg vagy támogassanak. Ezáltal jött létre a nagylóci emléktábla is, amelyet ünnepélyes avatás keretein belül adtak át a Magyar Hollywood Tanács részvételével. Az emléktáblán egy tőle származó idézet olvasható: "Itt kezdődött a zeném (...) a magyar zene bélyege láthatatlanul, de kitörölhetetlenül ott van minden ütemen, amit valaha papírra vetettem." 2016 óta a Nagylóci Faluvédő Egyesület szervezésében minden évben megemlékeznek születésének évfordulóján Rózsa Miklósról a településen. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában