2025.03.17. 13:25
Régi módi: népviseleti rejtvény indult Balassagyarmaton
Az április 24-én esedékes Népviseletek napja országos mozgalomhoz csatlakozva hozta létre 2024-ben a Vadóka Egyesület – Balassagyarmat támogatásával és a Palóc Múzeummal partnerségben – a Régi Módi című viseletes kvízjátékát Balassagyarmaton. Idén a népviseletet bemutató játék megálmodói nem kevesebbre vállalkoztak, mint arra, hogy létrehozzák azt a digitális felületet, mely lehetővé teszi az online játékba kerülést.
A szervezők portálunkhoz eljuttatott közleményben tájékoztattak arról, hogy a Vadóka Néptánc és Szabadidős Egyesület 15 éve van jelen Balassagyarmat és környéke kulturális életében. Ez idő alatt gyermektánccsoportjai számára jelentős mennyiségű népviseletet tartalmazó ruhatárat tudott létrehozni. Tavaly tavasszal pedig adódott az ötlet: mi lenne, ha a néptáncos közösségen kívül állók is bepillanthatnának egy kicsit a viseletek sokszínűségébe?

Fotó: Lászlók Judit / Forrás: Nool.hu | Illusztráció
A népviseletes analóg játék sikere lehetővé tette a digitális változat létrejöttét
„Így jött létre az ötletgazda Tolnai Rita serény munkájának köszönhetően a Régi Módi viseletes játék, melynek során az érdeklődők a Palóc Múzeumot körbevevő ligetben kialakított játékpontok kameraállványaiban láthattak fotót egy-egy Kárpát medencei viseletről, majd azzal kapcsolatban kérdésre kellett válaszolni. A több száz kitöltést megélt játékszelvények arra biztatták a projektgazdát, hogy idén az analóg játék mellett digitális változattal is előrukkoljon. A játék lebonyolításához idén egy kis szakmai stáb alakult, melyben az ötletgazda vezetésével dolgozik Gyebnár László a webfejlesztésen, Bartha Boglárka a grafikai tervezésen, Paluch Norbert pedig a néprajzi leírásokon” – közölték a szervezők.
Hozzátették: „az Agrárminisztérium Hungarikum Főosztálya által 2024. májusban meghirdetett pályázati lehetőséget kihasználva a Vadóka Egyesületnek sikerült vissza nem térítendő anyagi támogatást szereznie a Régi Módi digitális viseletes kvíz létrehozására. A benyújtott pályázatban szereplő vállalás szerint olyan saját fejlesztésű honlap készül, melyen e-learning formában kilenc, Nógrádikum címmel kitüntetett, kiemelt vármegyei viseletes értékről készül rövid ismertető anyag, s ahhoz kapcsoltan digitális kérdőív.”
Kifejtették továbbá, április 24-ig elérhető játék részvevőinek a regi-modi.hu című honlapon kell regisztrálniuk, majd azt követően végigtanulmányozni a fotókkal színesített rövid viseletes tájékoztatókat, s végül kitölteni a néhány kérdésből álló kvízt.
A honlap automatikusan statisztikát készít a kitöltésekből, elhelyezi a játékost a kitöltők mezőnyében és oklevelet generál a nyújtott teljesítményről. Így mindenki személyre szóló ’tanúsítványt’ kap a részvételről.
A sikeresen kitöltők között értékes nyeremények kerülnek majd kisorsolásra. Mindemellett természetesen megmarad a játék eredeti, offline, analóg változata is azzal a bővítéssel, hogy a játékpontokon a fotók melletti QR-kód beolvasásával jut hozzá a játékos a szelvény kitöltéséhez szükséges információkhoz.
Kilenc nógrádi település népviselete vesz részt a játékban
A szervezők kiemelték, a tavalyi évvel ellentétben, az idei Régi Módi csak vármegyénkre koncentrál, ugyanis kevesek számára ismeretes módon, bámulatosan sokszínű viseleti értékkel rendelkezik. A kiválasztott kilenc település gyakorlatilag lefedi Nógrád vármegyét.
Helyet kap ezáltal az ismeretterjesztésben a kazári, a nemti, a maconkai, a bujáki, a terényi, az érsekvadkerti, az őrhalmi, a rimóci és a karancslapujtői női viselet.
Az egyes viseleteket a Vadóka Egyesület lánytáncosainak közreműködésével frissen készült, nagy felbontású színes fotókon rögzítették. Ezek kerültek a játékba. Így megvalósul az a másodlagos szándék is, hogy a mai fiatal generációt egy kicsit közelebb igyekszenek hozni a palóc parasztviseletekhez.
„Az a törekvés a játék megalkotásában, hogy egy-egy viselet kapcsán egy-egy különlegesnek számító ruhadarabról nyújtunk egy kis információt, majd ellenőrizzük azt vissza kérdés formájában. A kazári női viseletnél a szélesre rakott fehér vászonkötényt, a gangát emeljük ki. A nemti, az érsekvadkerti és az őrhalmi viseletnél a főkötőt. A maconkai viseletnél a sok alsószoknyát, míg Buják esetében a speciális szabású blúzt, a zabkát ismertetjük. A terényi esetében a fehér lyukhímzett vállkendő, a rimócinál a piros csizma, Karancslapujtő viseletében pedig a különleges kötény és pliszírozott szoknya jelenti majd a kérdésalapot nyújtó információkat. Így gyakorlatilag a kilenc viseleten keresztül valamennyi viseleti elem bemutatkozik, mely része a palóc női parasztöltözeteknek” – olvasható a közleményben.
A jövőben tovább fejlesztenék a honlapot
A szervezők végül kitértek arra is, hogy az alapvető elképzelés a viseletekhez és azon belül is a Nógrád vármegyei viseletekhez kapcsolódott, de a regi-modi.hu honlap az elnevezése folytán alkalmas arra, hogy más néprajzi, vagy történeti témájú elektronikus ismeretterjesztő anyagoknak és játékoknak a tárháza legyen. Ezért a jövőbeni tervek közé tartozik, hogy a honlapot általános és középiskolások hon és népismereti, vagy történelmi oktatásához használható, széles körben elérhető segítőeszközzé fejlesszük.
Ezeket is ajánljuk: