Állatkínzás

2025.02.17. 06:50

Bődületes büntetések: erre számíthatnak a nógrádi erdők illegális agancsgyűjtői

Az agancsot viselő erdőlakók hamarosan elveszítik koronáikat. A szarvasok fejéről földre hulló díszek azonban tiltott kincsnek számítanak mindazoknak, akik a gyűjtéshez nem rendelkeznek a szükséges engedéllyel. Az illegális agancsgyűjtésen rajtakapott szabályszegők súlyos pénzbüntetésre számíthatnak, sőt, akár állatkínzásért is felelhetnek.

A gím- és dámszarvasok jellemzően tavasz közepéig, végéig levetik előző évben növesztett agancsukat. A szarvasok erdőben heverő „fejdíszei” arra csábíthatják az erdőjárókat, hogy hazavigyék őket szuvenírként, ez azonban súlyos hiba, sőt! Pénzbüntetéssel járó lopás, azaz szabályszegés. Enyhébb esetben.

szarvas, illegális agancsgyűjtés, büntetés
A szarvasok hamarosan „ledobják” a fejüket díszítő koronájukat
Forrás: MW archívum/Illusztráció

Szabó László, a Nógrád Vármegyei Vadász Szövetség elnöke, az Országos Magyar Vadászkamara Nógrád Vármegyei Területi Szervezetének titkára érdeklődésünkre elmondta: az illegális agancsgyűjtés egyre nagyobb problémát jelent nem csupán szűkebb hazánkban, hanem az összes nagyvadas megyében.

Egyre durvábban hajtják a szarvasokat az agancsuk miatt

– Évről évre fokozódik a probléma, egyre durvábban keresik az agancsot az illegális gyűjtők. Az állományt folyamatosan hajtják, zavarják és ez több problémát is okoz. Egyfelől ezek az állatok kérődzők, így pihenésre van szükségük a táplálékuk megfelelő megemésztéséhez. Ennek hiányában azonban folyamatosan keresik a táplálékot, hatalmas károkat okoznak az erdők rügyező növényeiben, illetve lelegelik a szántóföldeken megjelenő friss hajtásokat is – fejtette ki Szabó László, aki arra is rámutatott, hogy az illegális agancsgyűjtők a folyamatos kereséssel a nőstény állatokat is felzavarják, amelyek ugyan aganccsal nem rendelkeznek, ellenben vemhesek.

Semmitől sem riadnak vissza az illegális gyűjtők

A felzavart állatok a közlekedőkre nézve is veszélyt jelenthetnek.

– A vad, amikor megijed, nem nézi merre rohan. Sok esetben az agancsot kutató emberek elől a közúton keresztül menekülnek, ahogy történt ez például a közelmúltban Kisterenyén is, ahol egy fiatal dámokból álló rudli vágtatott át a belvároson. Ez roppantul balesetveszélyes – húzta alá a vármegyei vadászszövetség elnöke, aki azt is elárulta: előfordul, hogy a biztos „siker” érdekében az illegális gyűjtők drótot feszítenek ki a fák közé, amik komoly sérülést okoznak a menekülő állatoknak. Ebben az esetben, tetten érés esetén az illegális agancsgyűjtők már állatkínzásért is felelnek.

Büntetési tételek

Testvérportálunk, a Zaol.hu utánajárt, hogy milyen jogi következményekkel kell számolniuk az illegális agancsgyűjtésre vetemedőknek.

  • Lopás: ha valaki engedély nélkül gyűjt agancsot, az a Büntető Törvénykönyv (Btk.) szerint lopásnak minősül.
  • Orgazdaság: az illegálisan szerzett agancsok felvásárlása szintén bűncselekmény, és az eladók mellett a vevőket is felelősségre vonhatják.
  • Pénzbírság: a vadállomány megzavarása miatt akár 1 millió forintig terjedő bírságot is kiszabhatnak.
  • Állatkínzás: aki szándékosan hajtja a szarvasokat – például azért, hogy az állatok ledobják az agancsukat –, állatkínzást követ el, amely akár börtönbüntetéssel is járhat.

Mi jelenthetne megoldást?

A szakember a megoldást a gazdaság „kifehérítésében” látja.

– A cél az lenne, hogy csak és kizárólag a vadászatra jogosultaknak lehessen eladni a gyűjtött agancsot, akik egy haszonréssel továbbadnák a felvásárlóknak. Fontos hangsúlyozni, hogy az agancsgyűjtésnek jelenleg is van legális formája: a területileg illetékes vadászatra jogosulttól szükséges egy formanyomtatványt igényelni. A dokumentum több információt is tartalmaz például a hullott szarvasagancs törvényes gyűjtésének módjáról is – mondta Szabó László, aki szerint a fent fogalmazott cél eléréséig sok víz fog még lefolyni a Dunán, tekintettel rá, hogy napjainkban virágzik a szarvasagancsot felvásárló feketekereskedelem. Hozzátette: 8-10 ezer forintért megy a fekete piacon az agancs kilója, így egy-egy szezonban hozzávetőleg 2,5-3 milliárd forinttal lopják meg a hazai vadgazdálkodást.

Szabó László arra is kitért, hogy az illegális agancsgyűjtés visszaszorítása érdekében évekkel ezelőtt együttműködési megállapodást kötöttek a Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal. Ennek köszönhetően mind a hivatásos vadászok, mind a rendőrök már tartottak is, illetve a közeljövőben is tartanak még ellenőrzéseket. A megmozdulások pedig sikeresek, hiszen tavaly több tetten érés után összesen több százezer forintos nagyságrendű büntetést szabtak ki illegális agancsgyűjtőkre.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában