2025.02.12. 14:20
Indul az országjárás! Ebbe a nógrádi városba érkezik először a különleges, múltidéző darab
Összművészeti színielőadással tiszteleg a roma holokauszt áldozatainak emléke előtt a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért (KKETTK) Alapítvány legújabb produkciója. A roma holokauszt 80. évfordulója alkalmából készült Piros esőt kortyolt a föld – Nyolcvan évvel ezelőtt című színházi előadás Balassagyarmaton kezdi meg országjáró körútját. A produkció február 13-án, 11 órától lesz látható a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban.
Golyán Krisztina, a Mikszáth Kálmán Művelődési Központ igazgatója arról tájékoztatott, hogy a holokauszt 80. évfordulója alkalmából készült Piros esőt kortyolt a föld – Nyolcvan évvel ezelőtt című látványos, élő zenés betétek-kel átszőtt előadást tavaly októberben, a Hagyományok Házában láthatta először a közönség. A produkció a roma kultúra szimbólumaival, mozgáskultúrájával kiegészülve teszi a fiatalok számára is átélhetővé a roma népirtás sokáig kibeszéletlen és meghamisított történelmi tragédiáját, felidézve az áldozatokra való emlékezés súlyát és fontosságát is.

Fotó: Robert Hegedus / Forrás: KKETTK Alapítvány/Kertész Imre Intézet
A roma holokauszt a legsötétebb időszak az európai cigányság történetében
– A nemzetiszocializmus ideológiája a zsidók mellett a cigányokat is alsóbbrendű fajnak nyilvánította. A cigányokat mind Németországban, mind pedig a nácik által megszállt országokban üldözték. A zsidókhoz hasonlóan a jogok megvonása, gettósítás, deportálás, majd kényszermunka és megsemmisítés lett az osztályrésze több ezer romának – fogalmazott Golyán Krisztina.
Hozzátette: – A roma holokauszt, azaz a porrajmos – eredeti jelentése elnyeletés, elpusztítás – a legsötétebb időszak az európai cigányság történetében. Soha nem fordult elő korábban, hogy Európában ilyen módon, tömegesen és szervezetten üldözték volna a cigányokat. 1944. augusztus 2-ról 3-ra virradóra, egyetlen éjszaka alatt közel háromezer, az auschwitzi cigány-táborban raboskodó romát gázosított el a tábor SS-személyzete. A Cigány Világszövetség 1972-ben augusztus 2-át a roma holokauszt emléknapjává nyilvánította.
A darabbal a roma áldozatoknak állítanak emléket
Az intézmény igazgatója kiemelte továbbá, hogy a magyarországi holokauszt 80. évfordulóján, a roma áldozatoknak állít emléket a Piros esőt kortyolt a föld – Nyolcvan évvel ezelőtt című darab. A produkciót a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány felkérésére Horváth Csaba, a Forte Társulat alapítója állította színpadra. Az összművészeti előadás szöveg-könyvét Ugron Zsolna József Attila-díjas író, a Kertész Imre Intézet művészeti igazgatója írta és dramatizálta, zenei anyagát Lukács Miklós Erkel Ferenc-díjas cimbalom-művész, zeneszerző komponálta. A színpadi mű ötletét Schmidt Mária történészprofesszor, a KKETTK Alapítvány főigazgatója adta.
„A produkció Balassagyarmaton kezdi országjáró körútját, amelyet az érdeklődők február 13-án, 11 órától tekinthetnek meg a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban. A darab szövegkönyve elsősorban a túlélők vallomásaira és a tragédiát feldolgozó, arra reflektáló költeményekre épül. Az ingyenesen megtekinthető előadás személyes sorsokon keresztül idézi meg a népirtás rettenetét, fejet hajtva a túlélők szenvedései és az áldozatok emléke előtt” – mondta Golyán Krisztina.
Az előadás szereplői:
Földeáki Nóra, Fátyol Kamilla, Kondákor Ajsa Panka, Bari István, Horkay Bar-nabás, Widder Kristóf. A darab zenészei Lukács Miklós (cimbalom), Orbán György (nagybőgő) ás Csízi László (dob).
Az alapítvány kiemelt feladata
„A Terror Háza Múzeum és a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány elkötelezett abban, hogy megemlékezzen a roma hősökről és felhívja a figyelmet a magyar romák helytállására, valamint, hogy bemutassa: a magyar cigányok munkájukkal, közösségeik felemelésével, tanulásuk és munkahelyhez jutásuk megszervezésével, művészetükkel és kultúrájukkal közösségüket és Magyarországot egyaránt szolgálják. Az alapítvány több mint tíz éve tekinti kiemelt feladatának a cigány hősök felkutatását, sorstörténetük bemutatását. Kiállításokkal, emlékbélyeggel, kiadványokkal – jelen esetben pedig egy színházi előadással – hajt fejet történelmi teljesítményük, sorstragédiájuk előtt” – közölte a KKETTK Alapítvány.