Ünnepség

2025.02.10. 14:14

Koszorúzók lepték el a salgótarjáni belvárost – fotókon, videón a hétfői ünnepség

A második világháború után az ország újjáépítéséhez rengeteg szénre volt szükség. A magyar gazdaságot a bányászok erőn feletti helytállása és az általuk hirdetett széncsata indította újra.

A széncsata évfordulójára emlékeztek hétfőn Salgótarjánban, a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal épülete előtt. A 79 évvel ezelőtti események hozzájárultak ahhoz, hogy a második világháborút követően az ország újraépüljön, gazdasága megerősödjön.

gazdaság
A széncsata indította újra a gazdaságot
Fotó: Vendel Lajos / Forrás:  Nool.hu

Talpra állították a gazdaságot

– Ma a történelem egy olyan fejezetére emlékezünk, amely nem csupán egy ipari teljesítményről szólt, hanem a salgótarjáni és nógrádi bányászok rendíthetetlen kitartásáról, elhivatottságáról és áldozatos munkájáról is – fogalmazott beszédében Tolnai Sándor, Salgótarján alpolgármestere. 

Mint mondta, a második világháború után a gazdaság talpra állítása elképzelhetetlen volt a nehézipar és a bányászat nélkül. Az ipar újraindítása, az áramellátás biztosítása és a lakossági fűtés megoldása mind olyan feladat volt, amelyhez szénre volt szükség, méghozzá sok szénre. A salgótarjáni és nógrádi bányászok ebben a helyzetben vállalták azt a nem mindennapi küldetést, hogy a széntermelés növelésével hozzájárulnak az ország gazdasági életének stabilizálásához. A termelési verseny hatékonysága a bányászok emberfeletti erőfeszítésén múlott. A 12 ezer nógrádi bányász országos viszonylatban is kimagasló eredményeket ért el, annak ellenére, hogy rendkívül nehéz, mostoha munkakörülmények között dolgoztak.

Díj és fejlesztés is szolgálja az emlékezést

Az alpolgármester beszédében kiemelte: a múlt megőrzése és továbbadása fontos feladat, amelyre a város önkormányzata is hangsúlyt fektet. Ennek jegyében adományoztak a közelmúltban Pro Urbe díjat az ünnepségen is közreműködő, Bányász Kohász Fúvószenekarnak. Tolnai Sándor szólt arról a nagyszabású  fejlesztésről is, ami nyertes pályázat esetén megvalósul a Bányászati Kiállítóhelyen, és amihez az önerőt az önkormányzat biztosítja. 

– A második világháború befejezése után az ország romokban hevert. A helyreállításhoz gyakorlatilag a szén volt az egyetlen energiaforrás, a kormány a termelés fokozására szólította fel a bányákat – fejtette ki beszédében Dobor István, a Nógrádi Bányász Nyugdíjas Szakszervezeti Bizottság elnöke, aki a szénbányák államosításának folyamatáról is szót ejtett. 

Bebizonyították: minden körülmények között helytállnak

Mint mondta, a felhívás sikeres volt, mert az összefogásnak köszönhetően a széntermelés megduplázódott. A bányászok közössége ebben a széncsatában is bebizonyította, hogy mindig és minden körülmények között helyt tud állni. A salgótarjáni és a tatabányai szénmedence közötti versenyt a tarjániak nyerték, hiszen az össz-, és az egy főre jutó széntermelésben is megelőzték társaikat.

– A mai és a jövő nemzedékének nem csak megtisztelő feladata, hanem kötelessége is a bányászkultúra ápolása, továbbörökítése – zárta szavait Dobor István. Azt követően az eseményen megjelentek elhelyezték koszorúikat a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal falán található emléktáblánál.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában