2025.01.13. 20:00
Szívszaggató évforduló: borzalmas lavinabalesetet szenvedtek a salgótarjáni síelők (fotók, videó)
Ma épp nyolcvanegy éve annak, hogy a Salgótarjáni Acélgyári Levente Egylet fiatal síelői elindultak, hogy meghódítsák a Nagy-Pietrosz csúcsát. Az expedíció azonban tragédiává vált: a lezúduló lavina a csoport 15 tagját temette maga alá. A Radnai havasok vértanú hőseinek emléke előtt tisztelegtek a megjelentek hétfőn a Salgótarjánban rendezett megemlékezésen.
A Radnai havasokban történt tragikus természeti katasztrófa 81. évfordulója alkalmából rendezett városi megemlékezésen Kreicsi Bálint, Salgótarján polgármestere osztotta meg gondolatait az egybegyűltekkel.

Fotó: Vendel Lajos / Forrás: Nool
– 1944. január 13. egy fekete dátum nem csak Salgótarján életében, de egész Magyarország sportéletében, túrázásban, hegymászásban vagy síelésben egyaránt – húzta alá Kreicsi Bálint. A polgármester arra is rámutatott: ha a több mint 80 évvel ezelőtt történt expedíció sikeresen lezajlik, akárcsak az azt megelőző kettő, akkor más kérdéseket tehetnénk fel. Olyanokat például, hogy hogyan érezték magukat, hogyan élték meg ezt az eseményt, melyik volt a legnehezebb pillanata, mikor indulnak újra útnak, és mi lesz az új célpont? Hozzátette: amikor azonban egy ilyen expedíció során tragédia történik, szinte minden kérdés a miért körül forog. Miért akkor indultak? Miért oda tartottak? Miért azon az útvonalon? Miért indult a lavina? Miért temette őket maguk alá? Miért nem tudtak kiszabadulni.
Megemlékezés Salgótarján sísporttörténelméről
Kreicsi Bálint egy időutazásra hívta a megjelenteket, amely során felidézte az elmúlt közel 100 évét érintően Salgótarján „sísporttörténelmét”. Elmondta például, hogy 1935-ben már versenyeket szerveztek a salgói sípályán, így igazi sísportélet zajlott Salgótarjánban.
Az 1944-ben történt lavinaszerencsétlenség áldozataira emlékeztek Salgótarjánban
– Pár évvel később, mint tudjuk, háború dúlta Európát, azonban a bécsi döntés kapcsán a határaink ismét megváltoztak, és mondhatni visszakaptuk a Keleti-Kárpátokat. A legmagasabb csúcsunk, amit annak idején „Horthy-csúcsnak” neveztek 2305 méter lett – folytatta a városvezető, aki azt is kifejtette: felmerült a remény egy nem is kicsi álom megvalósítására, egy téli olimpia megszervezése. Elkezdték építeni a menedékházakat, a sípályákat, valamint Magyarország területén 1944-ben elkészült az akkori Európa legnagyobb síugró sánca.
– Nagy remény és várakozás övezte ezt a sportot, és ebben fáklyavivők voltak a salgótarjáni leventék. Hogy mennyire? A számukra 1943-ban rendezett versenyt ők nyerték. Büszke volt rájuk a város, büszke volt rájuk az ország – hangsúlyozta Kreicsi Bálint, aki arra is kitért:
a Nagy-Pietrosz csúcsot meghódítani szándékozó salgótarjáni leventék csapatát elsodorta, maga alá temette a lavina, s a későbbi években a fent említett álmokat is elsodorta valami.
Salgótarjánban és a Nagy-Pietrosz oldalán is őrzik a leventék emlékét
A polgármester hozzáfűzte: évtizedekig megemlékezni sem lehetett méltóan ott, a helyszínen az áldozatokról.
– Később, a 2000-es évek elején a lehetőség ismét felvillant. Gondos honpolgárok, azok, akik a leventék sorsát a szívükön viselték elkészítettek egy emlékhelyet ott, a Nagy-Pietrosz oldalán, a Mosolygó-tónál – mondta a polgármester, aki azzal folytatta, hogy azóta évről évre lelkes zarándokok mennek el és róják le kegyeletüket azon a helyen.
Ezután Varga András, a Salgótarjáni Római Katolikus Főplébánia esperes-plébánosát mondott imát a lavinaáldozatok lelki üdvösségéért, majd elhelyezték az emlékezés virágait a lavina áldozatainak nevét őrző emléktáblánál a megjelentek, így például:
- a korábbi síedzők és síelők,
- a város önkormányzata,
- politikai szervezetek
- civil szervezetek, illetve
- a helyi intézmények képviselői.
Az esemény színvonalát Farkas Dezső, a Salgótarjáni Rézfúvós Kvintett tagjának trombitajátéka, valamint Baksa Marcell, a Salgótarjáni Madách Imre Gimnázium 12.B osztályos tanulójának versszavalata emelte.
Nool.hu videó
- Most megismerik a nógrádi vircsaftot! Óriási lehetőséget kaptak az olasz és japán fiatalok! (videó)
- Van kiút a mélyszegénységből – Bátonyterenyén így segítenek! (fotók, videó)
- Repkedtek a szivecskék a piacnapon! Mátraterenyén csakúgy vitték a cukiságokat! – fotókkal, videóval
- Bezuhant a tojás ára? Akár ennyiért is megvehetjük a nógrádi üzletekben, piacokon (videó)
- Sellők és szuperhősök lepték el a salgótarjáni iskola tornatermét (fotók, videó)