2025.01.27. 20:25
Elismeréseket adtak át Salgótarján születésnapján – íme a díjazottak! – fotókkal
A várossá nyilvánítás 103. évfordulójára emlékeztek hétfőn Salgótarjánban. Az évszázados múlt felidézése mellett a magyar kultúra napja is okot adott az ünneplésre a nógrádi vármegyeszékhelyen, ahol díjakat és elismeréseket is átadtak.
Koszorúzással vette kezdetét január 27-én a Salgótarján várossá nyilvánításának 103. évfordulójára rendezett ünnepség a Kohász Művelődési Központnál, majd délután a város első polgármesteréről elnevezett téren, dr. Förster Kálmán szobránál is elhelyezték a tisztelet virágait. A program a József Attila Művelődési Központban díszünnepséggel folytatódott, ahol a múltra való visszaemlékezés mellett a magyar kultúra napját is ünnepelték.

Fotó: Hüvösi Csaba / Forrás: Nool
A múlt, a kultúra és a helyi közösség szoros egységet alkot
– Két olyan jelentős eseményről emlékezünk meg, amely szorosan kötődik nemzetünk és városunk történetéhez. A magyar kultúra napját és Salgótarján várossá nyilvánításának évfordulóját közösen ünnepelni nemcsak hagyomány, hanem annak kifejezése is, hogy múltunk, kultúránk és közösségünk szoros egységet alkot – fogalmazott beszédében Kreicsi Bálint polgármester.
– A magyar kultúra napja arra emlékeztet bennünket, hogy a kultúra az az erő, amely összekapcsolja a generációkat, és megőriz bennünket magyarnak. Városunk évfordulója pedig arra int, hogy közösségünk ereje, a mindennapi összefogás az, amely helyi értékeinket tovább viszi. Legyen ez a nap emlékeztetője annak, hogy múltunkból erőt merítve, közösen építsük tovább Salgótarján és nemzetünk jövőjét! – tette hozzá.
Kiemelte: ahogyan a magyar kultúra alkotásai is, már sok-sok emberöltővel ezelőtt is léteztek, úgy a település története is több évszázada kezdődött. Azonban immáron 103 éve, egy másik fejezet vette kezdetét, amikor is a Salgó úton, az Acélgyári Olvasóegylet nagyterme élettel telt meg és ezen a napon minden különös külsőség nélkül megszületett Salgótarján rendezett tanácsú városa.
Salgótarján 103!
Fotók: Hüvösi CsabaEzt követően felidézte azokat az éveket, amikor dr. Förster Kálmán és kollégái megfeszített munkája nyomán virágzó várossá fejlődött a település. Majd arra is kitért, hogy a dicső éveket megszakította az I. világháború, ami után ismét lendületet vett a fejlődés. Majd ismét eljött az a pont, amikor a lendület megtorpant, és a település nem tudott újra talpra állni.
Gyökeres szemléletbeli változás szükséges
– 103 évvel ezelőtt teljesen más aspektusból volt nehéz a város helyzete, mint most, ugyanakkor még is van egy hasonlóság: az innen történő előrelépéshez gyökeres szemléletbeli változásra van szüksége Salgótarjánnak. Újragondolásra volt szükség 1922-ben és újragondolásra van szükség most is. 103 éve községből várost kellett alkotni, most pedig célok mentén kell magunkat újraépíteni – hangsúlyozta a polgármester, aki a jövőbeni feladatokat megfogalmazva egy hasonlattal élt. Mint mondta, abból az erdőből, amibe évekig gyalogoltunk befelé, nem lehet pillanatok alatt kijutni. A célhoz kell egy jó térkép is. Salgótarjánban a cél egy élhető, fejlődő, összetartó város.
– Az odavezető úthoz pedig a kitűzött 25 pontunk adja meg az irányt – tette hozzá Kreicsi Bálint, majd felidézte a Lázár János, építési és közlekedési miniszterrel folytatott decemberi tárgyalás nyomán a tervezett városi vasutat, de kitért a felsőoktatás kérdésére, a közbiztonságra és beszélt az adóreformról is.
Összefogás nélkül nincs előrelépés
– Ahogyan 103 évvel ezelőtt, úgy most sem lesz előrelépés széleskörű összefogás nélkül. Ha a városvezetés mértékével nem is azonosan, de van felelőssége a nagy- és a helyi politikának, az államigazgatásnak, a közszféra, a közszolgálat és az önkormányzatiság további területeinek, vállalkozóknak és civileknek egyaránt – húzta alá a polgármester, majd a város kiválóságaira és büszkeségeire irányította a figyelmet a kitüntető címek és díjak átadását megelőzően. – A díjazottak munkája példaértékű mindannyiunk számára. Ők nemcsak a szakmájukban értek el kimagasló eredményeket, hanem közösségünk erkölcsi iránytűi is. Az általuk képviselt értékek mindannyiunk számára követendő mintát adnak.
Kitüntető címeket és díjakat adtak át
A díszünnepség a Salgótarján önkormányzatának közgyűlése által alapított kitüntető díjak és címek átadásával folytatódott. Posztumusz Salgótarján Díszpolgára kitüntető címben részesítették Kakuk Józsefet. A Pro Urbe díjat a Salgótarjáni Bányász-Kohász Fúvószenekarnak ítélték. Pro Arte díjat vehetett át a Zenthe Ferenc Színház. A Salgótarján Szolgálatáért díjat aljegyzői tevékenysége elismeréseként dr. Varga Tamás János vehette át. A Salgótarján Jövő Nemzedékéért díjat Pálfalvai Zoltánnak, a Bolyai János Gimnázium igazgatójának ítélték. Salgótarján Sportjáért díjat Máté Csaba vehette át. A Salgótarján Gazdaságáért – díjat az SVG-Hungary Gépgyár Zrt.-nek ítélték. Vadasi Zsuzsanna, a Nógrád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ munkatársa a Salgótarján Civil Társadalmáért elismerésben részesült, míg a Salgótarján Bobál Gyula Sajtódíjat Tarnóczi László vehette át.
Az ünnepséget a Zenthe Ferenc Színház előadása színesítette. A társulat Szabó Magda: Az a szép, fényes nap című történelmi színművet mutatta be, majd fogadás zárta a napot, amelyen Tolnai Sándor alpolgármester mondott pohárköszöntőt.