Madárvédelem

2025.01.28. 08:00

Három munka, melyek március után veszélyt jelenthetnek Nógrád-szerte

Március végéig Nógrád-szerte el kellene végezni számos, természetvédelmi szempontból érzékeny munkát. A költési időszakban ugyanis több olyan tevékenység van, melyek veszélyt jelenthetnek az állatokra, a biológiai sokféleségre.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) portálunkhoz eljuttatott közleményében felhívta a figyelmet, hogy az önkormányzati és állami szerveknek, kivitelezőknek és a lakosságnak is a költési időszak kezdete előtt, az év első három hónapjában kellene elvégeznie azokat a természetvédelmi szempontból érzékeny munkákat, melyek március-áprilistól veszélyt jelentenek az állatokra, a biológiai sokféleségre.

költési időszak
Az elektromos hálózat oszlopain a vezetékekre épült gólyafészkek magasító kosárra emeléséhez a megyei kormányhivatalok csak a költési időszakon kívül adhatnak engedélyt
Forrás: Nool Archív/Illusztráció

Mint írták, a tapasztalatok alapján a három leggyakoribb olyan tevékenység, ami a nem megfelelő tervezés és ütemezés miatt évről évre visszatérő természetvédelmi és állatvédelmi problémát okoz:

  • Fák, bokrok kivágása
  • Épületfelújítások kapcsán a fecskefészkek eltávolításának engedélyeztetése, végrehajtása
  • Sérült vagy áramütés-veszélyes fehérgólya-fészkek biztonságossá tétele

A költési időszak előtt végezzük el a fák kivágását!

"A fák és bokrok kivágása sok esetben, számos okból indokolt és szükséges. A bel- és árvízkár megelőzését szolgáló hullámtértisztítás, az elektromos vezetékhálózatra felnővő fás szárú vegetáció eltávolítása, visszavágása, különösen tömeges nagyságrendben, jól tervezhető és ütemezhető az őszi-téli időszakra. Ezért indokolatlan, a természetvédelmi és állatvédelmi törvénybe ütköző a munkákat a madarak költési időszakára hagyni." – tájékoztatott az MME.

fakivágás
A fák és bokrok kivágása sok esetben, számos okból indokolt és szükséges
Forrás: MME

Mi a teendő az épületek felújításánál?

Az MME kiemelte, hogy a tulajdonosok, kivitelezők gyakran nincsenek tisztában azzal, hogy a védett fecskéket és denevéreket is érintő épületmunkák természetvédelmi hatósági engedélyeztetés-kötelesek, és csak a szaporodási időszak szünetében, ősztől tavaszig végezhetők el. 

"Ezért hallani lakott fecskefészkek tömeges leveréséről nyaranta. A hatósági engedélyek kiállításakor különösen fontos lenne annak hangsúlyozása, hogy a fészkek eltávolítása után biztonságosan és hatékonyan kell megakadályozni a fecskék visszaköltözését a munkálatok ideje alatt, továbbá ezek befejezését követően műfészkekkel kell pótolni a megsemmisült fészkeket!" – hangsúlyozták.

Így tegyük biztonságossá a gólyafészkeket!

Az MME arra is rávilágított, hogy a természetvédelmi oltalom alatt álló madarak fészkei is védettséget élveznek. A fokozottan védett fehér gólyák téli viharokban sérült vagy áramütésveszélyes módon, az elektromos hálózat oszlopain a vezetékekre épült fészkeinek magasító kosárra emeléséhez a megyei kormányhivatalok csak a költési időszakon kívül, március 31-ig adhatnak engedélyt.

Télen etessük a madarakat?

Mint arról portálunk korábban már beszámolt: a madarak téli etetése az egyik leghosszabb ideig tartó, legösszetettebb madárvédelmi tevékenység. A hideg idő beköszöntével az etetéssel nagyobb biztonságot nyújthatunk, könnyebb táplálékszerzési lehetőséget teremthetünk a ház körül gyakori madaraknak. A témával kapcsolatban Harmos Krisztiánt, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Őrszolgálati Osztályának tájegységvezetőjét kérdeztük.

Azt is megírtuk, hogy nagy örömöt szerez, amikor egymás mellett láthatunk több fajt is a napraforgón, de az talán nem eléggé közismert, hogy madáritató működtetésére is nagy szükség van, még a fagyok idején is!

Arról is beszámoltunk, hogy egyre enyhébbek a telek. Azonban, ha ennek ellenére úgy döntünk, hogy kiegészítjük a hazánkban telelő madarak megcsappant táplálékkészletét, akár ritka példányokat is megfigyelhetünk.

Még javában tart a tél. Jópofa elfoglaltság a vízpartok mentén kenyérdarabokat dobálni a vadkacsáknak és a hattyúknak. Jó, ha tudjuk azonban, hogy a vízimadarak etetése nem ajánlott, azzal több kárt okozunk, mint hasznot.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában