2024.12.13. 16:46
Így védekeztek a gonoszok ellen Ságújfaluban (videó)
A hagyományápolásnak nagy szerepe van a Ságújfalui Általános Iskola életében, a diákok az intézmény közösségének és a falu lakóinak is rendszeresen felelevenítik a népszokásokat. Ma, december 13-án a Luca-napi hagyományokat keltették életre.
Luca, Luca, kity-koty, sok csibe, lúd keljen. Aludttejes köcsög száradjon a kerten! Luca, luca, kity-koty, vizük borrá váljon. Hosszú kolbász, hurka lógjon a padláson – sorolták a harmadik és negyedik osztályos gyerekek jókívánságaikat a polgármesteri hivatal udvarán. A Luca-napi népszokásokat megelevenítő műsort a diákok először osztályról osztályra járva, majd az óvodásoknak és helyieknek is előadták.
Megelevenedtek a Luca-napi hagyományok
– Szent Luca a legenda szerint keresztény hitéért halt vértanúhalált. A szembetegségben, vakságban szenvedők és a varrónők patrónusának tekintik – tájékoztatta portálunkat Matikovszki Bianka pedagógus, a műsor egyik megalkotója. – A magyar néphitben Luca alakja kettős. Egyrészt kapcsolatos a legendabeli Szent Lucával, másrészt egy boszorkányszerű rontó, női alak. Ezért rengeteg jóslás, hiedelem vonatkozik erre a napra.
Mint mondta, amikor a gyerekekkel készültek az előadásra, utána jártak a dátumhoz kapcsolódó hagyományoknak, amelyek már a faluban is régen feledésbe merültek. Luca napját az egész magyar nyelvterületen gonoszjáró napnak tartották, ezért is védekeztek különböző praktikákkal a boszorkányok ellen, amelyeket a diákok is megismerhettek a hét folyamán. Ilyenek a Luca-széke vagy a Luca-cédulák készítése, a Luca-búza ültetése, vagy a Luca-kalendárium összeállítása is. A munkatilalmakkal kapcsolatos hagyományok között a legismertebb a varrás tiltása, hiszen bevarrja a tyúkok fenekét Luca a hagyomány szerint. A termékenységvarázslással kapcsolatos hiedelmek szövegeit a gyermekek elmondták a köszöntőkben is.
A hagyományőrzés a múlt előtti tisztelgés
– A lucázás hagyományát felélesztve próbáljuk tovább éltetni a hagyomány gyökereit a diákokban és a falu lakóiban azáltal, hogy elvisszük ezen szép szokást hozzájuk. A köszöntőt mondó gyerekek hagyományos parasztviseletbe öltözve járják a szokást. Ezek az egykoron viselt ruhadarabok, mint a kucsma, bekecs, lajbi, berliner kendő, ma már csak elvétve fordul elő a falusi háztartásokban – hangsúlyozta Sárközi-Takács Bernadett, pedagógus.
Luca-napi néphagyományok és időjóslás
A Luca napjához kapcsolódó szokások egyszerre voltak időjósló, termékenységi és mágikus jellegűek – írja cikkében a Köpönyeg.hu. Ezek a hagyományok az évszázadok során sokszínű kulturális örökséggé váltak, amelyeket ma is sokan megőriznek és ápolnak. Ha kíváncsi vagy arra, hogy mi az a hagymakalendárium, miért bűvös szám a tizenkettő az időjóslásban, mi a Luca-nap mai szerepe, akkor olvasd el a Köpönyeg.hu cikkében!
Hugyeczné Nagy Ildikó, a műsor összeállításában részt vevő harmadik pedagógus pedig úgy fogalmazott: azt gondolom, hogy a hagyományok őrzésével méltóképpen tisztelgünk az elmúlt időknek. A jelenkor emberei pedig egy kicsit kiszakadnak a mindennapok rohanó forgatagából, visszacseppennek ilyenkor egy nyugodtsággal teli szeretett múltba, ahonnan sok emlékkép jön elő szívükbe. Mindezen tudás átadásával pedig esélyt kapunk arra, hogy a jövő nemzedéke is fontosnak tartsa a néphagyományaink tiszteletét.
Nool.hu videó
- Pénzeső hullott Nyugat-Nógrádra: egy váratlan eredményről is beszámolt a képviselő (videó)
- Strandépítők-sikert hozott a felkészülési torna (fotók, videó)
- Madách felbecsülhetetlen örökségére emlékeztek Balassagyarmaton – fotókkal, videóval
- Frontálisan összeütközött két személyautó a 23-as főúton, Nagybátonynál (videó)
- Szívszaggató évforduló: borzalmas lavinabalesetet szenvedtek a salgótarjáni síelők (fotók, videó)