Közös akarat

2024.11.28. 17:15

Istennek legyen hála! Példás összefogással újult meg a szenteiek ékessége

Sasvári János, Népművészet Mestere díjas bútorfaragó és bútorfestő, valamint Népi Iparművész kezdeményezése nyomán, példás összefogással, illetve adományokból újították fel a szentei Szent Erzsébet-templom kazettás mennyezetét. A búcsú keretében pedig ünnepélyesen is átadták a templom egyik kincsét a napokban.

Sasvári János portálunk érdeklődésére elmondta: közel két évvel ezelőtt egy ismerősétől tudta meg, hogy a szentei Szent Erzsébet-templom mennyezetén található hat darab festett, fából készült kazetta. Természetesen bútorfestőként azonnal felkeltette az érdeklődését és felkereste a templomot, ahol megtekintette az 1972-ben restaurált kazettákat.

Példás összefogással újították fel a szentei Szent Erzsébet-templom kazettás mennyezetét.
Példás összefogással újították fel a szentei Szent Erzsébet-templom kazettás mennyezetét
Fotó: Illés Zsolt / Forrás: Beküldött fotó

– Tulajdonképpen már ekkor megszületett bennem az elhatározás, hogy jó lenne a többi gerenda között lévő teret is kitölteni hasonló kazettákkal. Ezért elkezdtem a kutatómunkát, ennek során rátaláltam még kettőre, amelyek az 1972-es restaurálás után kerültek a Váci Egyháztörténeti Gyűjteménybe – mondta Sasvári János. Hozzátette: – Az alkotáshoz 72 darab 1x1 méteres fakazettára lett volna szükség, ami nagyon sok pénzbe került. Ezért elkezdtem a munkálatokhoz szükséges anyagi források előteremtését. Így találtam rá a szentei Maszlik Zoltánra, aki a tervem megismerése után vállalta, hogy biztosítja a szükséges faanyagot a munkálatokhoz. Aztán közösen felkerestük Illés Kálmánt, Szente polgármesterét a templom kazettás mennyezetének a felújításával kapcsolatban, aki támogatta az ötletet.

Tíz bútorfestő és egy festőművész is részt vett a templom munkálataiban

Sasvári János kifejtette: ezután beszerezték a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztály engedélyét, amely kétéves időtartamot biztosított a munkálatok elvégzéséhez. Eközben a mezőkövesdi Bútorfestő Konferencián előadást tartott a szentei templomról és a felújítási tervekről. Ezt meghallgatva Székely Csilla Bútorfestő Népi Iparművész és Berecz Lászlóné bútorfestő is csatlakozott a kezdeményezéshez. Majd a szügyi Népi Iparművész felkérésére még hét bútorfestő és Tuska Csaba festőművész vállalta, hogy önkéntes alapon, a szabadidejében részt vesz a felújítási munkálatokban.

– Az első összejövetelen a szakemberek mellett Illés Kálmán polgármester és dr. Limbacher Gábor múzeológus is rész vett. Ez alkalommal egyeztettük az időpontokat, a munkafolyamatot, valamint megkértem a bútorfestőket arra, hogy a régi kazetták alapján készítsenek terveket.Elindultak továbbá az előkészítő munkálatok is. Aztán a következő alkalommal kiválasztottuk azokat a terveket, amiket fel lehetett használni, majd megfestettük a kazetták első felét. Egy hónappal később pedig befejeztük a festést. Ezt követték az olyan utómunkálatok, mint a lakkozás és a festés megvédése. A kazetták felszerelése pedig már a polgármester irányításával, egy szintén önkéntes vállalkozó közreműködésével zajlott – fogalmazott Sasvári János, aki a templom karzatához további öt kazettát készített még el, és így vált a templom mennyezete teljesen egységessé.

Sasvári Jánosnak a munkássága elismerése jeléül a helyi közösség díszpolgári címet adományozott: – Nagy megtiszteltetést jelent ez számomra, hiszen ez a díj emberközelibb, ugyanis a falusiak határozata alapján adományozták ezt nekem. Azonban ezt az alkotást egyedül, a támogatók és a bútorfestő, valamint a festő kollégák nélkül nem tudtam volna végrehajtani, így ez a kitüntetés az ő érdemük is.

Szente önkormányzata is támogatta a kezdeményezést

Portálunk megkereste Illés Kálmán polgármestert is, aki elmondta: az önkormányzat is támogatta a kezdeményezést, hiszen a községben a templom a legfőbb közösségi tér. Kiemelte: a munkálatok idejére biztosították a szállást és az étkezést a szakembereknek, valamint a helyszínt is a festéshez.

– Az emberi összefogás és a közösségi gondolkodás kísérte végig az egész kezdeményezést, és sok embernek volt szerepe abban, hogy ez a mennyezet úgy újuljon meg, hogy az az itt élő embereknek az előnyére váljon és érdekében történjen. Ez az érték a közösség javát fogja szolgálni a következő évtizedekben. Előremutató és maradandó, ami itt létrejött – mondta a polgármester, aki tájékoztatott arról is, hogy vasárnap, a Szent Erzsébet-napi búcsú keretében ünnepélyes keretek között is átadták a felújított kazettás mennyezetet. Az ünnepségen az áldozatos munkájáért a közösség Sasvári Jánosnak díszpolgári címet, míg Maszlik Zoltán vállalkozónak, a munkálatok kiemelkedő támogatójának, Szentéért díjat adományozott.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában