2024.11.23. 18:46
Telefonos csalás: ne fogadja bármelyik hívást, vigyázzon!
Egyre gyakrabbak a telefonos csalások és Nógrádban is előfordulhatnak olyanok, akik csak amiatt szeretnék felvenni velünk a kapcsolatot, hogy abból aztán illegális módon anyagi hasznot szerezzenek. Nézzük meg, hogy milyen új telefonos csalási módszerekkel próbálkoznak a mobilos szélhámosok.
Veszélyben az idősebbek
Fotó: MW illusztráció
Mondhatni, új szintre lépett a telefonos csalás Magyarországon és sokba kerülhet, ha valaki felveszi a +39-es előhívót. A wangiri, azaz visszahívásos telefonos csaló módszert alkalmazó bűnözők nemzetközi hívásokkal próbálnak meg pénzt kicsalni a gyanútlan áldozatoktól.
Ne vegyük fel a +39-es előhívójú számokat, telefonos csalás lehet
Akár több ezer euróba is kerülhet, ha valaki felveszi az eredetileg Olaszország és a Vatikán előhívójával (+39) kezdődő hívást – írja a Világgazdaság.
A portál cikke szerint a bűnözők célja, hogy a kíváncsi vagy figyelmetlen emberek visszahívják ezeket a számokat, amelynek költségeit – gyakran extrém mértékben – az áldozat állja.
Kínai nyelvű telefonhívással próbálják tőrbe csalni az embereket
Mint, ahogy azt testvérportálunk a HAON megírta, egy Debrecenben Hallottam Facebook-csoportban található poszt szerzője arról számolt be, hogy magyar szám- és névkijelzéssel hívta fel valaki, aki kínaiul beszélt hozzá. Egyből gyanút fogott a csoporttag, egyszerre kért segítséget és figyelmeztetett a közösségi oldalon. Olyan eset is előfordult, hogy valaki nem tudta azonnal fogadni, de később visszahívta a számot, és akkor már vélhetően a valós tulajdonosa vette fel, aki semmit nem tudott arról, hogy hívott volna bárkit is.
Kelemen László etikus hacker szerint, ez egy olyan hamisított hívás, amelynek során más identitást ad ki magáról a hívó fél – ezt nevezik „maszkos” hívásnak – úgy, hogy megváltoztatja az azonosítóját. Az etikus hacker hangsúlyozta, hogy sokan tévedésben élnek, ugyanis attól, hogy felveszi valaki a telefont, még nem feltétlenül fognak pénzt levonni a kártyájukról. Ilyenkor általában azt akarják elérni először, hogy adatokat szerezzenek a másik féltől.
A HAON-nak Kelemen László továbbá elmondta: azért trükkös ez a telefonos csalás, mert egy magyarországi, 20-as vagy 30-as szám teljesen gyanútlan, joggal gondolhatjuk, hogy igazából bárkitől érkezhet a hívás.
Ilyenkor figyelni kell, hogyha fel is vesszük a telefont, ne adjunk ki magunkról olyan információkat, amelyeket például egy bank sose szokott kérni. Érdemes akkor is gyanakodni, ha törtmagyarsággal beszélnek hozzánk
– figyelmeztetett a szakértő.
Tiltsuk a gyanús telefonszámokat
A legjobb, ha az érintett számnál kiválasztjuk a telefonszám letiltása opciót. Emellett értesítsük a mobilszolgáltatónkat, kérhetjük tőle is a szám letiltását.
Telefonos csalások: Nógrádban az idősek vannak a legnagyobb veszélyben
A Nógrád vármegyei rendőrség korábban arról tájékoztatta portálunkat, hogy a bűncselekmény elkövetői telefonon legtöbbször unokáik nevében hívnak fel idős embereket és különböző indokokra hivatkozva általában saját maguk vagy hozzátartozójuk segítésére kérnek készpénzt. Emellett az áldozatokat arra kérik, hogy egy adott bankszámlára – akár külföldire – utaljanak át egy bizonyos összeget. A rendőrök arra hívták fel a figyelmet, hogy a bűnözők kihasználják az idősek hiszékenységét, segítőkészségét és a sértett bizalmának elnyerése érdekében olyan valós információkat is közölhetnek, amelyek valóban a családtaghoz kapcsolódnak. Nem szabad azonban, hogy ez bárkit is befolyásoljon és ezért bűncselekmény áldozatává váljon.