2024.11.25. 18:15
Nagy a mozgolódás a természeti károk sújtotta nyírjesi parkerdőben
A közelmúltban ünnepélyes megnyitóval elindultak a helyreállítási munkálatok Nógrád vármegye kiemelt természetvédelmi területén, a nyírjesi parkerdőben. Az MBH Bank és az Ipoly Erdő Zrt. idén áprilisban kötött együttműködésének keretében a bank a károsodott erdőállományok helyreállítására irányuló természetvédelmi törekvéseiben támogatja a vállalatot.
„A megkezdett rehabilitációs munkálatok részeként az MBH Bank önkéntes munkatársai közel négyezer facsemete elültetésével járulnak hozzá a terület helyreállításához. Az együttműködés a „Fenntartható Jövő Bankja” program részeként valósul meg, amely egyik célkitűzése a biodiverzitás megőrzése, valamint a hazai növény- és állatfajoknak otthont adó természeti élőhelyek védelme” – ismertette az Ipoly Erdő Zrt. portálunkhoz eljuttatott közleményében.
Hozzátették: „az együttműködő felek ünnepélyes keretek között megkezdték közös munkájukat a nyírjesi parkerdő területén Balassagyarmaton, a kirándulók által közkedvelt pihenőhelynek számító tó szomszédságában. Az együttműködés az MBH Bank „Fenntartható Jövő Bankja” komplex ESG-programja részeként valósul meg, amely három meghatározó vállalás mentén járul hozzá a dekarbonizációs célok eléréséhez. A klímavédelem és a zöld pénzügyi termékek palettájának bővítése mellett a biológiai sokféleség megőrzése is a program fókuszában áll, a biodiverzitási célok elérése érdekében pedig a hitelintézet olyan kezdeményezéseket támogat, amelyek segíthetnek hazánk természeti élőhelyeinek és állatfajainak védelmében.
A biodiverzitás program részeként, az Ipoly Erdő Zrt.-vel elindított hosszú távú projekt a helyi természetes ökológiai egyensúly helyreállítását, valamint a látogatók számára vonzó, egészséges parkerdő kialakítását teszi lehetővé.”
Az MBH Bank önkéntes munkatársai faültetéssel csatlakoznak a felújítási munkálatokhoz
A közleményben kiemelték továbbá, hogy a helyreállítási projekt célja a természeti károk által sújtott parkerdő rehabilitációja, hiszen az utóbbi években egyre gyakoribbá váltak a szélsőséges és aszályos időszakok, amelyek a területen nem őshonos fenyők tömeges pusztulásához és a fenyőszú elszaporodásához vezettek. Az MBH Bank és az Ipoly Erdő Zrt. első közösen elindított projektje a kipusztult lucfenyő-erdők helyreállítására irányul. Az erdősítés során a közel egy hektáros területen nyolcezer, a helyi viszonyokhoz alkalmazkodó csemetét ültetnek el, többek között tölgyeket, amelyek tartósan biztosítják a terület ökológiai egyensúlyát.
„Az eddigi munkálatok során eltávolították az elhalt faállományt a károsult területekről, illetve a parkerdő kevésbé károsult részein a kiszáradt fákat annak érdekében, hogy megelőzzék a szú terjedését. A tervek szerint az újratelepítésre kerülő csemetéket villanypásztorral védik a vadkárok ellen. Az Ipoly Erdő Zrt. az MBH Bank által nyújtott anyagi segítséggel elvégezte a terület tisztítását, így következő lépésként elindulhatnak a faültetési akciók, valamint az egyéb parkerdő-kezelési munkálatok”– derült ki a közleményből.
Céljuk, hogy helyreállítsák a károsodott természetvédelmi területeket
„Az Ipoly Erdő Zrt.-vel közös célunk, hogy a természeti okokból, valamint az emberi mulasztásból fakadó károk ellensúlyozása érdekében helyreállítsuk a károsodott természetvédelmi területeket. Bankunk ESG stratégiáját és vállalati értékrendünket tekintve egyaránt rendkívül fontos számunkra, hogy munkavállalóink önkéntes alapon, személyesen is csatlakozhassanak a környezetvédelmi kezdeményezéseinkhez, akik ezúttal a parkerdő területén ünnepélyesen elinduló megújítási munkálatokhoz négyezer fa elültetésével járultak hozzá” – mondta Puskás András, az MBH Bank vezérigazgató-helyettese.