2024.11.08. 12:54
Egészségtelenné vált a levegő minősége Salgótarjánban
Friss adatokat közölt pénteken a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ a városi légszennyezettséget illetően. Salgótarjánban csütörtök óta rosszabbodott a helyzet, a jelzések szerint már az egészségtelen kategóriába lépett a levegő minősége.
Egészségtelen besorolást kapott a levegő minősége Salgótarjánban – derült ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által közzétett adatokból. A meteorológiai előrejelzés alapján mérsékelt marad a légmozgás és csapadék sem várható, így lényeges változásra nem lehet számítani a légszennyezettség alakulásában a következő napokban.
Szálló por okozza a levegő szennyezettségét
A kedvezőtlen levegőhigiénés kategorizálást a kisméretű aeroszol részecskék, vagyis a szálló por magas koncentrációja okozza, amely esetén az érzékeny lakosságcsoportnál – gyermekek, idősek, krónikus légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, várandós kismamák – enyhe légzőszervi tünetek jelentkezhetnek, illetve a már meglévők súlyosbodhatnak. Növekedhet az asztma és a krónikus hörghurut fellángolások miatti orvoshoz fordulás gyakorisága is.
Mint arról portálunk korábban beszámolt: az őszi-téli időszakban gyakran előfordul, hogy szmog van a vármegyeszékhelyen, az elhelyezkedéséből adódóan ugyanis beszorul a levegő a völgyvárosba, így romolhat annak minősége.
A Nógrád Vármegyei Kormányhivatal korábbi tájékoztatása alapján a kisméretű szállópor levegőbe jutásának nyolcvan százalékáért a fűtés a felelős, ezért javasolt a környezetbarát fűtési módok, a gázfűtés és a távhő használata. Szeméttel fűteni nem ajánlott, mivel nem csak életveszélyes, de az egészségre is káros.
Előzzük meg a problémát!
Mint arról az NNGYK is értesített: a légszennyezettség által okozott tünetek megelőzhetők, ha kevesebb időt tartózkodunk a szennyezett levegőn, azonban ne feledkezzünk meg a belső légterek, otthonunk rendszeres, gyors átszellőztetéséről ilyenkor sem. A krónikus légúti betegségben szenvedőknek szükségük lehet egyéni védekezésre is – például inhalátor használata –, orvosi javaslat alapján a gyógyszerek adagjának növelésére. A maszkok hatékonyan szűrik a kisméretű aeroszol részecskéket, így viselésükkel csökkenthető a kitettség mértéke.