Madármentés

2024.11.26. 14:55

Segítségre szorultak a balassagyarmati tűzoltók

A napokban különös eset történt a balassagyarmati tűzoltókkal: ez alkalommal ők szorultak segítségre. A tűzoltóság kazánházába egy galambász héja tévedt be. A lánglovagok nem tétlenkedtek, azonnal értesítettek egy szakembert annak érdekében, hogy a fenséges madárnak egy tollpihéje se „görbüljön” a nem várt kaland során.

Furcsa dolog történt a balassagyarmati tűzoltókkal

Forrás: BM Katasztrófavédelem

A balassagyarmati tűzoltók a napokban nem várt helyzettel találták szemben magukat. Nem érkezett hozzájuk riasztás, nem kellett percek alatt készen állniuk a vonuláshoz, hiszen a helyzetfelismerést és a lélekjelenlétet igénylő eset mondhatni „házhoz ment”, amikor egy fiatal héja berepült a tűzoltóság területére.

Egy héja került pácba a balassagyarmati tűzoltóságon
Egy héja került pácba a balassagyarmati tűzoltóságon
Forrás: Facebook

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a hivatalos Facebook-oldalán számolt be a szűkebb hazánkban történt fennforgásról. Mint azt a bejegyzéshez megosztott fotóhoz hozzáfűzték: a képen is látszik, hogy egy igen gyönyörű és nagy példánnyal akadt dolguk a tűzoltóknak, ezért a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársainak segítségét kérték a madár befogáshoz. Hozzátették: a mentőakciót végül Kagyerják Pállal közösen sikerült – sikeresen – kivitelezni.

Ipolyvecén kaphatott ismét szárnyra a tűzoltóságról mentett héja

A posztból kiderült továbbá az is, hogy Mohács Gábor tűzoltó alezredes, a Balassagyarmati Katasztrófavédelmi Kirendeltség megbízott vezetője, illetve a balassagyarmati lánglovagok egy köszönőlevelet is kaptak Kagyerják Pál őrkerület vezetőtől. Az írásban fogalmazottak szerint a madár fiatal, egyéves, hím galambász héja volt, természetvédelmi értéke pedig 50 ezer forint.

A madár még a reggeli pirkadatban vakmerően egy galamb után bevágott a tűzoltóság udvarára. Ekkor történt a baj. Az emberi mozgástól megijedve, a zsákmányt ott hagyva menekült volna, de neki csattant az ablaknak. Leesve egy pillanatra megszédült, majd folyatta menekülését a kivilágított kazánházba

 – írta le az eset részleteit a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársa, aki összefoglalójában arra is rávilágított: a magyarországi héjaállomány kicsi, alig 1100 pár, ami rohamosan csökken a szúnyog terjesztette nyugat-nílusi láz vírusa, az emberi tudatlanság, valamint a légvezetékeknek és a gépkocsiknak való ütközés miatt. Kagyerják Pál írásából arra is fény derült továbbá: ha már kézbe került a madár, egy alumínium gyűrűvel meg is jelölték, majd ezután elengedték Ipolyvecén, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság majorjában.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában