2024.11.29. 17:16
Hidat emeltek az országhatár fölé a diákok (fotók)
Tartalmas, szórakoztató és izgalmakban bővelkedő napot tölthettek szűkebb hazánk asztalos mesterséget tanuló fiataljai a határ másik oldalán. A budapesti Szakma Sztár verseny mintájára immár második alkalommal rendeztek asztalosversenyt magyarországi és felvidéki szakképző iskolák diákjai részvételével Füleken.
Gyárlátogatással, városnézéssel és szakmai konzultációkkal egybekötött, értékes díjakért folyó vetélkedést rendeztek a napokban Füleken az asztalos szakmát tanuló fiatalok számára. A Nógrád Vármegyei Szakképzési Centrum tájékoztatása szerint a második alkalommal megrendezett „Ügyes Asztalos” fantázianevű versenyt a hazai és a felvidéki szakképzés iskolafenntartói, a szakképzést szervező intézmények, valamint szervezetek vezetői is figyelemmel kísérték.
„Salgótarjáni és balassagyarmati technikumaink, szakképző iskoláink programjaira évek óta szeretettel hívjuk, várjuk és fogadjuk a határ menti szakképző intézmények tanulóit és oktatóit. Örömmel mondhatom, hogy ugyanezt a vendégszeretetet érezzük mi is, amikor átlépjük az országhatárt, s hogy együttműködve is gondoskodhatunk térségünk szakemberellátásáért, diákjaink szakmai műveltségéért, elismertségük, megbecsültségük növeléséért” – fogalmazott a tájékoztatás szerint köszöntőjében a határon átnyúló asztalosverseny megnyitó ünnepségén a Nógrád Vármegyei Szakképzési Centrum főigazgatója.
Ügyes asztalosok
Fotók: Beküldött fotókA Szakma Sztár mintája nyomán kelt életre a füleki asztalosverseny
Baranyi Zoltán hozzátette: megtiszteltetés számukra, hogy a Füleki Szakközépiskolában, a budapesti „Szakma Sztár” mintájára közösen tarthattak szakmai versenyt az asztalos tanulók számára, illetve reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy idővel egyre több szakmában tehetnek majd hasonlóképp.
Szűkebb hazánk szakképzési centrumának beszámolója szerint a házigazdák nevében Krajciova Petra igazgató és mérnöktanár kollégája, Trikova Beatrix köszöntötte az „Ügyes Asztalos” versenyen résztvevőt diákokat és kísérőiket, akik az alábbi városok szakképző intézményeiből érkeztek:
- Kékkőből,
- Rimaszombatból,
- Zólyomból,
- Fülekről, illetve
- Vácról,
- Balassagyarmatról és
- Bátonyterenyéről.
A verseny fontosságát méltatta Csányi Ildikó, Fülek város oktatási, kulturális és sportosztályának vezetője, valamint Csúsz Péter, a Füleki Szakközépiskolát is fenntartó Besztercebánya Megyei Önkormányzat képviselője, aki azt is elárulta, hogy az ő nagypapája is asztalos volt, s már gyermekkorától kedves számára ez a szakma.
Szoros eredmények születtek
A verseny menetét és a feladatot, amely egy megadott kisbútor elkészítése volt, Dancsó János maconkai asztalosmester ismertette. A neves szakember nem csupán saját műhelyében oktatott tanulókat évtizedeken át, de világversenyeken győztes asztalos tanulók felkészítésében is szerzett tapasztalatokat. A füleki verseny szervezésében pedig meg is osztotta azokat a hazai és felvidéki kollégáival, akik a Nógrád Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara munkatársaival együtt látogatást tettek a füleki bútorgyárba is.
A résztvevők ebédjéről szakoktatóik felügyeletével az NVSzC Kereskedelmi és Vendéglátóipari Technikum és Szakképző Iskola szakács és cukrász tanulói gondoskodtak, s az elegáns felszolgálásban is megmutatták felkészültségüket a salgótarjániak.
„A verseny egyébként szoros eredményt hozott, az elsőséget csak újramérésekkel tudták eldönteni” – osztotta meg az értékelőbizottság elnökének, Klaudia Murinovanak gondolatait az NVSzC.
„Munkahelyükön mindennap versenyezniük kell majd”
Az „Ügyes Asztalos” verseny díjátadóján részt vett Visnyei Attila, Fülek alpolgármestere és Papp Marcell, a salgótarjáni önkormányzat képviselője, akik a megbeszéléseket folytattak a testvérvárosi kapcsolatok kiszélesítéséről. A verseny első helyezését tavaly egy bátonyterenyei diák érte el munkájával, míg a második helyen egy balassagyarmati tanuló végzett. Idén a következőképp alakultak az eredmények.
„Győztesként végül a Váci Szakképzési Centrum Király Endre Technikum és Szakképző Iskola tanulóját, Vértessy Ágoston Eduárdot hirdették ki. A dobogó másik két helyén zólyomi diákok, Bielich Dávid és Pís Martin osztoztak, a nógrádi versenyzőknek az erős középmezőny elején sikerült végezni” – ismertette a megmérettetés végeredményeit a nógrádi szakképzési centrum, arra is rámutatva: zárszóként a hazai szakképzés irányításáért felelős Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal elnökhelyettese, a párkányi származású Nagy Zoltán magyar és szlovák nyelven értékelte és méltatta a határon átnyúló szakmai versenyt. Arra hívta fel a figyelmet, hogy ez a találkozó a tanulóknak nem csupán a versenyzésre, de inspiráció gyűjtésére is alkalmat adott. A tapasztalatszerzés pedig fontos, hiszen amikor végeznek, munkahelyükön minden nap versenyezniük kell majd.