Népviselet

2024.07.21. 11:15

Megválasztották Szent Anna Szépét, aki egy éven keresztül képviselheti majd Palócországot

A Palócbúcsú és Folkfesztivál keretében ezúttal is megválasztották Szent Anna Szépét. A rendezvényen a palóc lányok és asszonyok viseletei vetélkedtek szombat este, Balassagyarmaton, a Civitas Fortissima téren. Szent Anna Szépe nyolc jelentkező közül került ki.

Megválasztották Szent Anna Szépét, aki egy éven keresztül képviselheti majd Palócországot

Megválasztották Szent Anna Szépét, aki egy éven keresztül képviselheti majd Palócországot

Forrás: Nool.hu

Fotó: Hüvösi Csaba

Az eseményen Golyán Krisztina, a Mikszáth Kálmán Művelődési Központ (MKMK) igazgatója elmondta, hogy a Szent Anna Szépe egy gyönyörű megmérettetés, vetélkedés, amelynek keretében a palóc hagyományainkat tovább ápolják és éltetik. 

Szent Anna Szépe
Szent Anna Szépe választás a hagyományőrző palócföldi rendezvényen
Fotó: Hüvösi Csaba / Forrás: Nool.hu

– Ennek a versenynek a története régre nyúlik vissza, amit még dr. Limbacher Gábor múzeumigazgató álmodott meg. Egy ideig ugyan szünetelt, de tavaly úgy gondoltuk, hogy felélesztjük ezt az új hagyományt és ismét megtartjuk a Szent Anna Szépét – fogalmazott Golyán Krisztina. Hozzátette: – Nagyon fontos kihangsúlyoznom, hogy ez nem egy szépségverseny, hanem ez a népviselet viselésének a versenye.

A Szent Anna Szépe választás a népviseletektől szól

Majd Golyán Krisztina kitért arra is, hogy a győztes egy éven át képviselheti Palócországot, így sok helyen lehet majd vele találkozni, akárcsak a 2023-as győztessel Racsné Barna Krisztinával. Emellett a győztes a hollókői Castellum Hotelben tölthet el egy kétfős büfévacsorát, valamint kap a Toyota Salgótarján Zenthe Nyár színházi fesztiválra két jegyet és egy Barta Boglárka által készített díjat is. Hangsúlyozta továbbá, hogy ezen kívül minden résztvevő kap egy kézműves palóc mézeskalácsot a nógrádsipeki Uram Margit jóvoltából, valamint Bodor Evelin keramikus is felajánlott erre az alkalomra egy gyönyörű nyakéket minden versenyzőnek. 

Ezt követően Racsné Barna Krisztina megosztotta a jelenlévőkkel, hogy milyen is volt számára Szent Anna Szépének lenni: – Nagyon nagy megtiszteltetés volt, és nagyon örültem, hogy egy évig tényleg képviselhettem Palócországot. Sok olyan kulturális lehetőség volt, ahol megjelenhettem és a rimóci népviseletet öregbíthettem.

Nyolcan vettek részt a vetélkedőn

Ezután kezdetét vette a verseny, amelyen nyolcan vettek részt. A versenyzők ennek keretében bemutattak két maconkai, két galgamenti, valamint egy rimóci, egy mohorai, egy pataki és egy dejtári népviseletet is a nézőknek, illetve ismertették azok történetét. A vetélkedő érdekessége volt, hogy a bátonyterenyei Haraszti ikrek is megméretették magukat. 

A zsűri tagjait idén Racsné Barna Krisztina, a tavalyi év győztese, Amberg Dóra, a Castellum Hotel Hollókő szállodaigazgatója, és Golyán Krisztina, az MKMK igazgatója alkották, akiknek nem volt könnyű dolguk. Azonban a döntésük alapján idén a pataki népviseletben lévő Molnár Dóra lett a Szent Anna Szépe, így ő képviselheti majd Palócországot a következő egy évben. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában