2020.03.29. 20:02
A természet inspirálja a tari fazekast
Mintegy huszonnyolc éve készít szebbnél szebb tányérokat, bögréket, szobrokat és egyéb használati tárgyakat a tari fazekas, akinek szakmája az élete elengedhetetlen részévé vált.

Duschenka Gyöngyi már kisgyermekkora óta a kézművesség, a fazekasszakma bűvöletében él. Immár 28 éve alkot
Forrás: NMH
Fotó: Ladóczki Balázs
A településen élő Duschenka Gyöngyi mindössze hétéves volt, amikor kijelentette, hogy ő bizony fazekasként fog dolgozni. Felnőttkorára aztán valóban ez lett a foglalkozása.
– Semmilyen ismerős vagy családtag nem volt a környezetemben, aki ebben a szakmában tevékenykedett volna. Ezért is volt érdekes, amikor kitaláltam, hogy felnőttként ezt a munkát szeretném végezni. Később azonban nem tudtam eldönteni, hogy mit is tanuljak. Végül a középiskolai tanulmányok után kerámiaformázó lettem, immár 28 éve. Akkor kezdődött a történetem – mondta el Duschenka Gyöngyi.
Hozzátette: mindig is érezte, hogy valamilyen alkotótevékenységgel szeretne foglalkozni. Érdekelte még a cukrászat, a szobrászat és a kertészet is, de végül a fazekasszakma állt hozzá a legközelebb, így amellett döntött.
Duschenka Gyöngyi úgy fogalmazott, hogy az alkotás komoly szerepet játszik az életében, hiszen ez ad erőt számára a mindennapokban. Minden inspirálja őt, ami körülveszi, de főként a természet és az állatok ösztönzik munkájában. Egy-egy elkészült darabon sokszor megjelenik a keleti kultúra, ami szintén közel áll a művészhez, hiszen több arab országban is járt már.

Fotó: Ladóczki Balázs / NMH
– A termékeimen leggyakrabban a kék virágos minta jelenik meg, amelyet én magam találtam ki. Ez népszerű a vásárlók körében is. Ugyanakkor sok színes alkotást is készítek, amelyek szintén közkedveltek. Szeretem, ha az emberek használják is az általam készített tárgyakat, és nemcsak porfogó az otthonukban – közölte a fazekas, aki azt tapasztalta, hogy a legtöbben a bögréket szeretik, de már arra is volt példa, hogy egy egész étkészletet kértek tőle nászajándékba. Emellett készít madár-, kutya- és macskaszobrokat, de virágmanók is megtalálhatók nála.
Mint mondta, manapság nagyobb az igény a kézműves alkotásokra. Az emberekben egyre inkább tudatosul, hogy a magyar termékeket vásárolják, a műanyag használati eszközök pedig kezdenek háttérbe szorulni.
Gyöngyi arra is kitért, hogy ez a szakma jelenti az életét, hiszen ez a tevékenység tölti ki a mindennapjait. Sokszor még hétvégén is dolgozik, de számára ez nem átlagos munka, hanem valódi hivatás. Amellett, hogy otthonában rendszeresen dolgozik, a sámsonházi óvodásokkal is sokat foglalkozik, akik nagyon lelkesek és őszintén érdeklődnek a fazekasság iránt. A tari művész alkotásaival egyébként megyeszerte találkozhatnak az érdeklődők, így például Szentkúton vagy Hollókőn is. A jövőben azonban helyben szeretné értékesíteni a termékeit.
– Nagyon jó a kapcsolatom a helyiekkel és az önkormányzattal is, és nagy boldogsággal tölt el, hogy befogadtak, hiszen én nem itt születtem, 2008 óta élek és alkotok a faluban – emelte ki a fazekas, aki úgy véli, hogy a település vezetői is azon dolgoznak, hogy Tarnak ne csak múltja, hanem jövője is legyen.