feltárták

2018.11.16. 11:24

Izgalmas kincs rejtőzik a 600 éves nőtincsi templomban

Új fázisába érkezett a nőtincsi Szent Márton római katolikus templomban folyó restaurálási munka. Az 1976-ban felfedezett, de érintetlenül hagyott falképeket 2016-ban Acsay Ákos polgármester javaslatára kezdték kutatni, az idei feladatok között pedig már a templomhajó képeinek teljes helyreállítása szerepel.

Nagy Judit Áfonya

Fotó: Torjay Attila, NMH

A templom építéséről nincs pontos információ, ám tudható, hogy 1415-ben már állt, a hajóban lévő falképek is ehhez a legkorábbi építési periódusokhoz köthetők. Az északi és a déli oldalon, valamint a diadalív falán is találni figurális festéseket, fejmagasságtól egészen az ablakok szintjéig. Sajnos a lábazati ábrázolásokból és az ablakok feletti részből semmi nem maradt fenn, a nedvesség és az időjárás viszontagságai nem kímélték a templomot egy tetőzet nélküli időszakban.

Szentek a szentélyben

1976-ban falképtöredékekre leltek a szentélyben, ahol előkerült az építéskori szentségtartó fülke is. A képeket vakolattal letakarták, ám a pasztofóriumot ma is használják, üvegezett ajtaján az evangélisták szimbólumainak ábráival. Falain késő gótikus festett réteg fut körbe, az alsó sávban függönyábrázolás töredéke, az ablakok magasságában szentek vagy apostolok galériája rejtőzhet.

A falut 701 éve, 1371-ben említette először oklevél. A régészeti leletek tanúsága szerint a környék a kőkortól lakott.

A projekt egyik restaurátora, Tanka Ágnes elmondása alapján a szakemberek már túlvannak a több száz éve rejtőzködő falképtöredékek feltárásán és megerősítésén, hamarosan megkezdődik a tisztítási folyamat. Azt néhány esetben csak találgatni lehet, mit ábrázolhatnak a képek, akadnak azonban jobban kivehető részletek is: a déli falon egy apostolsor lehetett, szép állapotban maradtak fenn a glóriák, fölöttük az apostolok latinul írt neveivel. A diadalívfal jobb oldalán, a sarokban, egy női alak, illetve ruhatöredékek, az északi falon pedig egy három képmezőből álló együttes látható. Baloldalt egyelőre nehezen kivehetően, de látható három ló és egy glóriás alak, lehetséges – de még közel sem biztos –, hogy ez egy Szent Lászlót megörökítő jelenet. Az északi fal következő mezője jellegzetes képtípus: a köpönyeges Mária, két oldalán egy-egy álló szent alakjával.

Apró arcképeivel ez a templomhajó legépebben megmaradt ábrázolása. A harmadik mezőt most félig egy falpillér takarja, így ennek értelmezése nehezebb feladat. Ottjártunkkor éppen a pillér kutatóbontását kezdték meg a szakemberek, feltételezéseik szerint az ábrázolások a később épített pillérek alá is befutnak. Ha érdemes, a képek javára eltávolíthatják ezeket.

Ahhoz, hogy a kőfal és a falikép közötti üregeket kitöltsék, injektálási technikát kell alkalmazni, így a tisztítási és konzerválási munkálatok legalább jövő év májusáig eltarthatnak.

Feltárták a töredékeket, most már a megerősítést végzik a szakemberek, a következő lépés a freskók tisztítása lesz. A munka májusig is eltarthat
Fotó: Torjay Attila, NMH

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában