2017.11.16. 11:53
30 éve a világörökség része
Az első magyar helyszínek világörökséggé nyilvánításának harmincadik évfordulóját ünnepelték csütörtökön Párizsban, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO székházában.
Fotó: Bakos László
Magyarországnak az UNESCO melletti Állandó Képviseletének meghívására az ünnepségen a tagországok képviselői mellett megjelentek az ENSZ szakosított szervezetének fontosabb vezetői, többek között Stanley Mutumba Simataa, volt namíbiai kommunikációs miniszterhelyettes, a közgyűlés elnöke és Mechtild Rössler, az UNESCO Világörökségi Központjának igazgatója.
Magyarországi helyszín először 1987-ben került a UNESCO 1972-ben alapított világörökségi listájára: a fővárosi Duna-part látképe és a Budai várnegyed, valamint Hollókő ófalu és környezete lett a világörökség része. Jelenleg nyolc magyar helyszín szerepel a listán. Jövőre három másik országgal közösen pályázik Magyarország a római határerőd-rendszer, a limes világörökségi helyszínné nyilvánítására.

- Ezen esemény keretében szerettünk volna köszönetet mondani az UNESCO-nak az eddigi együttműködésért és kiemelni a Világörökségi Egyezmény jelentőségét, amelynek Magyarország olyan nagy jelentőséget tulajdonít, hogy külön törvényben szabályozza a világörökség védelmét – hangsúlyozta a rendezvény után az MTI-nek Latorcai Csaba.
Emlékeztetett arra, hogy a világörökségi területek fokozottabb védelmét célozza az a parlament elé beterjesztett jogszabálytervezet, amely a világörökségi helyszínen található ingatlanok tekintetében – a lakóépületek és a termőföldek kivételével – az állam részére elővásárlási jogot alapítana. A javaslat a Nemzeti Földalapról szóló törvényt és a világörökségről szóló törvényt módosítaná azzal a céllal, hogy a világörökségi helyszín oltalom alá tartozó egyes ingatlanokat további jogi védelem alá vonja.

Mit is jelent a világöröség részének lenni?
A Világörökségi listára olyan kulturális és természeti helyszínek kerülhetnek fel, amelyek az egész emberiség számára jelentőséggel bírnak és azokat meg kell őriznünk a jövő nemzedéke számára. Magyarország 1985-ben csatlakozott a Világörökség Egyezményhez és 1987-ben, a Kínai Nagyfal, a Pisai Ferdetorony vagy Velence városa mellé Hollókő ófaluja és a Budai vár is felkerült a listára.
Forrás: MTI